Reprezentacje Islandii i Czech zapewniły sobie udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy. Stało się tak dzięki wynikom ich dzisiejszych meczów w ramach eliminacji do francuskiego turnieju. Islandii do awansu wystarczył bezbramkowy remis z Kazachstanem, z kolei Czesi okazali się lepsi od Łotwy, wygrywając na wyjeździe 2:1.

Jako pierwsi na boisko wybiegły reprezentacje Łotwy i Czech. Faworytem starcia byli goście, dla których była to dobra okazja, aby odskoczyć w tabeli od Holendrów i Turków i zbliżyć się do bezpośredniego awansu na finały Mistrzostw Europy. Mecz rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami naszych południowych sąsiadów. Już w 13. minucie objęli oni prowadzenie za sprawą Davida Limbersky’ego.
Czesi nie zwalniali tempa i wciąż posiadali inicjatywę, czego efektem był drugi gol, zdobyty tym razem przez Vladimira Daridę, w 25. minucie meczu. Dwubramkowe prowadzenie przyjezdnych utrzymało się do końca pierwszej połowy.
Po zmianie stron tempo gry znacznie opadło. Pewni swego Czesi kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, a Łotysze długo byli bezradni. Wreszcie w 73. minucie udało im się zdobyć kontaktową bramkę. Po podaniu napastnika Cracovii Denissa Rakelsa Petra Cecha pokonał Arturs Zjunins. To było wszystko, na co było stać dzisiaj gospodarzy. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu reprezentacja Czech zapewniła sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.
Warto wspomnieć, że w łotewskiej ekipie wystąpiło kilku piłkarzy znanych z gry na boiskach polskiej Ekstraklasy. Poza wspomnianym Rakelsem szansę gry dostali także Igors Tarasovs z Jagiellonii Białystok oraz Aleksandrs Fertovs i Vladislavs Gabovs z Korony Kielce.

Dubra (Łotwa)

Łotwa: Vanins – Maksimenko, Dubra, Gorkss, Friemanis (33, Gabovs) – Kamess (29, A. Visnakovs), Tarasovs, Zjunins, Fertovs – Karasausks (66, Cauna), Rakels.
Czechy: Cech – Kaderabek, Prochazka, Suchy, Limbersky – Dockal (90, Gebre Selassie), Pavelka, Kolar (54, Krejci), Sural (77, Vanek), Darida – Skoda.

Islandczycy przed tą serią gier byli liderem grupy A i do awansu wystarczał im zaledwie remis z najsłabszym w grupie Kazachstanem. W pierwszej połowie różnica punktów i miejsc w tabeli nie była jednak widoczna. Wprawdzie Islandczycy posiadali inicjatywę, stwarzali więcej sytuacji, ale żadna z nich nie przyczyniła się do strzelenia gola. W efekcie oba zespoły schodziły na przerwę do szatni przy bezbramkowym rezultacie.
Po zmianie stron obraz gry wyglądał podobnie. Wciąż to gospodarze byli stroną przeważającą, ale Kazachowie dzielnie się bronili, przy okazji często łamiąc przepisy, czego skutkiem były liczne żółte kartki dla drużyny gości. W końcówce spotkania nerwy zaczęły puszczać także Islandczykom. W 89. minucie za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić kapitan gospodarzy Aron Gunnarsson. Wynik meczu nie uległ już zmianie. Islandia niespodziewanie tylko zremisowała u siebie z Kazachstanem, ale to wystarczyło, aby zapewnić sobie awans do finałów Mistrzostw Europy.

Czerwona kartka:
Gunnarsson (Islandia, 89′ – za drugą żółtą)

Islandia: Halldorsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, A. Skulason – Gudmundsson, B. Bjarnason, G. Sigurdsson, Gunnarsson – Sigthorsson, Boevarsson (84, Kjartansson).
Kazachstan: Pokatilov – Malyi, Gurman, Suymumbayev, Logvinenko – Kuat, Smakov, Islamkhan – Konysbayev, Nusserbayev (76, Shchetkin), Dzholchiyev (46, Merkel).

Islandia i Czechy są już pewne wyjazdu do Francji na finały Mistrzostw Europy, ale wciąż nie wiadomo kto zajmie premiowane grą w barażach trzecie miejsce. Na razie najbliższa temu jest reprezentacja Turcji, która dziś pokonała Holandię 3:0 (więcej o tym meczu TUTAJ).