eLM: Tomasz Kędziora powalczy o fazę grupową

Liga Mistrzów

Liga Mistrzów (Champions League) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Awans do decydującej rundy eliminacji Ligi Mistrzów wywalczyło Dynamo Kijów, którego zawodnikiem jest Tomasz Kędziora. Zdecydowanie mniej szczęścia miał Jakub Piotrowski. Jego Łudogorec Razgrad przegrał z Dinamem Zagrzeb i będzie walczył już tylko w eliminacjach Ligi Europy.

Dogrywki potrzebowało Dynamo Kijów, by wyeliminować austriacki Sturm Graz. W pierwszym spotkaniu rozegranym w Łodzi Ukraińcy wygrali 1:0. Rewanżowe spotkanie nie zaczęło się dla nich najlepiej. Bramka Rasmus Winthera Højlunda spowodowało konieczność rozegrania dogrywki. Tam jednak cały plan Austriaków szybko się posypał. Siedem minut po wznowieniu gry Kostiantyn Wiwczarenko strzelił dla Dynama gola dającego awans do kolejnej rundy. Odrabianie strat gospodarzom znacznie utrudniła czerwona kartka, którą w 105. minucie dostał Manprit Sarkaria. Gwóźdź do trumny Sturmu w drugiej połowie wbił jeszcze Wiktor Cyhankow. Przeciwnikiem Dynama w ostatniej rundzie eliminacji będzie portugalska Benfica. Polskich kibiców czeka więc nie lada gratka, gdyż domowe spotkanie Ukraińców zostanie rozegrane na stadionie ŁKS-u w Łodzi już w następnym tygodniu. W wyjściowym składzie Dynama znalazł się Tomasz Kędziora, którego w 71. minucie zmienił Ołeksandr Karawajew.

Łudogorcowi Razgrad, którego od niedawna zawodnikiem jest Jakub Piotrowski, nie udało się odrobić strat z pierwszego spotkania z Dinamem Zagrzeb. Mistrz Chorwacji bardzo szybko wyszedł na dwubramkowe prowadzenie, którego Bułgarzy nie potrafili już odrobić. Ostatecznie Dinamo wygrało 4:2, a Łudogorec kończył to spotkanie w ósemkę. Czerwone kartki po stronie gości otrzymali Dominik Jankow, Rick oraz Žan Karničnik. W barwach mistrza Bułgarii po raz drugi pełne 90 minut rozegrał Piotrowski.

O awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów powalczą ze sobą piłkarze Qarabağu Ağdam i FC Viktoria Plzeň. Ci pierwsi w rewanżowym terenie na gorącym terenie w Budapeszcie wygrali 3:1 z miejscowym Ferencvárosem. Czesi natomiast dwukrotnie wygrali 2:1 z Sheriffem Tiraspol. W rewanżowym spotkaniu wynik spotkania otworzył Jan Kliment, który jeszcze parę miesięcy temu występował w barwach Wisły Kraków.

Na zakończenie udanej przygody w eliminacjach Ligi Mistrzów Žalgiris Wilno pomimo pogromu w pierwszym meczu w rewanżu postawił się na swoim terenie norweskiemu FK Bodø/Glimt. W Wilnie mistrz Litwy zremisował 1:1. Po pokonaniu aż 4:0 cypryjskiego Apóllonu w meczu rewanżowym Maccabi Hajfa wpadło w lekką zadyszkę. Po pierwszych 30 minutach meczu mistrz Cypru prowadził 2:0 i wydawało się, że gości czeka nerwówka w końcówce. Na ich szczęście rywal nie poszedł za ciosem i będzie musiał zadowolić się walką o fazę grupową Ligi Europy.

Wysokiej przewagi z pierwszych spotkań nie zmarnowały również serbska Crvena zvezda Belgrad oraz portugalska Benfica. Mistrz Serbii w rewanżu wygrał na wyjeździe 2:0 z armeńskim Pjunikiem Erewan. Zespół z Lizbony natomiast zwyciężył w Danii 3:1 z FC Midtjylland.

Najbardziej wyrównanym dwumeczem III rundy eliminacji Ligi Mistrzów bez wątpienia była potyczka pomiędzy PSV Eindhoven i AS Monaco. Pierwsze spotkanie pomiędzy tymi drużynami zakończyło się remisem 1:1. W Eindhoven wicemistrz Holandii wyszedł na prowadzenie w 21. minucie po golu Joeya Veermana. AS Monaco w drugiej połowie odwrócił jednak wynik meczu i wyszedł na jednobramkowe prowadzenie. Bohaterem PSV został ostatecznie Luuk de Jong. 31-letni napastnik w 89. minucie asystował przy golu Éricka Gutiérreza, który dał gospodarzom dogrywkę. W niej Holender już samodzielnie wprowadził swoją drużynę do decydującej rundy eliminacji.

Sporej sztuki dokonali piłkarze Rangers FC. Finalista ostatniej edycji Ligi Europy w pierwszym spotkaniu dość nieoczkiewanie przegrał na wyjeździe 0:2 z belgijskim Royale Union Saint-Gilloise. Na swoim terenie szkocka drużyna odrobiła stratę z nawiązką, wygrała 3:0 i o awans do fazy grupowej zagra z PSV Eindhoven. Jednego z goli dla Rangers strzelił znany z występów w barwach Lechii Gdańsk Antonio Čolak.

Wyniki rewanżowych spotkań III rundy eliminacji Ligi Mistrzów

a.) ścieżka mistrzowska

GNK Dinamo Zagrzeb (Chorwacja) – Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 4:2 (3:1)

Josip Drmić 12, Mislav Oršić 27 (karny), 44, Bruno Petković 87 (karny) – Kirił Despodow 45, 49 (karny)

Pierwszy mecz: 2:1

Awans: Dinamo. W IV rundzie eLM zmierzy się z FK Bodø/Glimt (Norwegia). Łudogorec w IV rundzie eLE zagra z Žalgirisem Wilno (Litwa).

FC Viktoria Plzeň (Czechy) – Sheriff Tiraspol (Mołdawia) 2:1 (1:0)

Jan Kliment 10, Jhon Mosquera 62 – Ibrahim Rasheed 47 (karny)

Awans: Viktoria. Ich rywalem w IV rundzie eLM będzie Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan). Sheriff w IV rundzie eLE zagra z Pjunikiem Erewan (Armenia).

Ferencvárosi TC (Węgry) – Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan) 1:3 (0:1)

Adama Traoré 86 – Abdellah Zoubir 7, Ibrahima Wadji 54, 78

Pierwszy mecz: 1:1

Awans: Qarabağ. W IV rundzie eLM jego rywalem będzie FC Viktoria Plzeň (Czechy). Ferencváros w IV rundzie eLE zmierzy się ze zwycięzcą dwumeczu Shamrock Rovers FC (Irlandia) – FK Škupi Skopje (Macedonia Północna).

Apóllon FC (Cypr) – Maccabi Hajfa (Izrael) 2:0 (2:0)

Hervin Ongenda 19, Israel Coll 27

Pierwszy mecz: 0:4

Awans: Maccabi. Ich rywalem w IV rundzie eLM będzie FK Crvena zvezda Belgrad (Serbia). Apóllon w IV rundzie eLE zmierzy się z lepszym z pary Olympiakós SFP Pireus (Grecja) / ŠK Slovan Bratysława (Słowacja).

Pjunik Erewan (Armenia) – FK Crvena zvezda Belgrad (Serbia) 0:2 (0:1)

Guélor Kanga 44 (karny), Milan Pavkov 60

Pierwszy mecz: 0:5

Awans: Crvena zvezda. W IV rundzie eLM zagra z Maccabi Hajfa (Izrael). W IV rundzie eLE Pjunik  zmierzy się z Sheriffem Tiraspol (Mołdawia).

Žalgiris Wilno (Litwa) – FK Bodø/Glimt (Norwegia) 1:1 (1:0)

Francis Kyeremeh 39 – Joel Mugisha 51

Awans: Bodø/Glimt. Ich rywalem w IV rundzie eLM będzie GNK Dinamo Zagrzeb (Chorwacja). Žalgiris w IV rundzie eLE zagra z Łudogorcem Razgrad (Bułgaria).

b.) ścieżka ligowa

SK Sturm Graz (Austria) – Dynamo Kijów (Ukraina) 1:2 (1:0, 1:0, 1:1 – po dogrywce)

Rasmus Højlund 27 – Kostiantyn Wiwczarenko 97, Wiktor Cyhankow 112

Pierwszy mecz: 0:1

Awans: Dynamo. W IV rundzie eLM zagra z SL e Benfica (Portugalia). Sturm ma zapewniony awans do fazy grupowej Ligi Europy.

FC Midtjylland (Dania) – SL e Benfica (Portugalia) 1:3 (0:1)

Pione Sisto 63 – Enzo Fernández 23, Henrique Araújo 56, Diogo Gonçalves 88

Pierwszy mecz: 1:4

Awans: Benfica. Ich rywalem w IV rundzie eLM będzie Dynamo Kijów (Ukraina). Midtjylland ma zapewniony awans do fazy grupowej Ligi Europy.

PSV Eindhoven (Holandia) – AS Monaco FC (Francja) 3:2 (1:0, 2:2, 2:2 – po dogrywce)

Joey Veerman 21, Érick Gutiérrez 89, Luuk de Jong 109 – Guillermo Maripán 58, Wissam Ben Yedder 70

Awans: PSV. W IV rundzie zagra z Rangers FC (Szkocja). Monaco ma zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Europy.

Rangers FC (Szkocja) – Royale Union Saint-Gilloise (Belgia) 3:0 (1:0)

James Tavernier 45 (karny), Antonio Čolak 58, Malik Tillman 79

Pierwszy mecz: 0:2

Awans: Rangers. Ich rywalem w IV rundzie eLM będzie PSV Eindhoven (Holandia). Royale Union ma zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Europy.