UEFA

UEFA.com

Olbrzymi krok w kierunku fazy grupowej Ligi Mistrzów wykonali piłkarze Celticu. W pierwszym meczu czwartej rundy eliminacyjnej mistrzowie Szkocji rozbili przed własną publicznością niedawnego pogromcę Legii Warszawa – FK Astanę aż 5:0.

Od pierwszego gwizdka sędziego stroną przeważającą byli gospodarze. W pierwszych minutach spotkania dogodne okazje do strzelenia gola mieli Scott Sinclair i Leigh Griffiths. W obu przypadkach graczom Celticu brakowało jednak skuteczności. Podopiecznych Brendana Rodgersa w zdobyciu bramki wyręczyli natomiast ich rywale. W 32. minucie po zagraniu Toma Rogicia niefortunną interwencją popisał się Evgeni Postnikov, który zaskoczył własnego bramkarza i Celtic objął prowadzenie. Mistrzowie Szkocji poszli za ciosem i tuż przed przerwą podwyższyli na 2:0. Tym razem Sinclair przymierzył lepiej niż na początku meczu i w sytuacji sam na sam z Aleksandrem Mokinem płaskim strzałem skierował piłkę do siatki.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Przewaga gospodarzy była niepodważalna, a jej efekt przyszedł w 60. minucie. Prostopadłe podanie Griffithsa wykorzystał Sinclair, zdobywając swoją drugą bramkę tego wieczoru.
Pomimo wysokiego już prowadzenia, Celtic nie zamierzał na tym poprzestać. W 79. minucie padła kolejna bramka. Swoją drugą asystę w tym meczu zanotował Griffiths, a na listę strzelców wpisał się James Forrest. Podopieczni Brendana Rodgersa nie zwalniali tempa i w samej końcówce spotkania podwyższyli na 5:0. Zwycięstwo Szkotów przypieczętował znakomity tego dnia Griffiths, który po dwóch asystach tym razem sam pokonał bramkarza rywali. Celtic rozgromił Astanę 5:0 i wydaje się, że rewanż w stolicy Kazachstanu jest już tylko formalnością.

Celtic FC – FK Astana 5:0 (2:0)
1:0 – 32′ – Evgeni Postnikov (sam.)
2:0 – 43′ – Scott Sinclair
3:0 – 60′ – Scott Sinclair
4:0 – 79′ – James Forrest
5:0 – 89′ – Leigh Griffiths