Baraże o Euro: Słowacja ostatnim rywalem biało-czerwonych na Mistrzostwach Europy

Euro 2020

Getty Images

W finałowym meczu barażowym o awans na Euro 2020 Irlandia Północna przegrała ze Słowacją 1:2. Zwycięzca tego spotkania będzie naszym rywalem na Mistrzostwach Europy.

Mecz pomiędzy Irlandią Północną a Słowacją miał wyjaśnić kto będzie ostatnim rywalem biało-czerwonych na Euro 2020. Minimalnym faworytem tego spotkania byli gospodarze.

Pierwszą groźną akcję zobaczyliśmy w 17. minucie i od razu padła bramka. George Saville chciał podać do Jonny’ego Evansa, ale zrobił to bardzo niedokładnie, futbolówkę przejął Juraj Kucka, wyszedł sam na sam z bramkarzem i pewnym uderzeniem wyprowadził swoją drużynę na prowadzenię. Irlandczycy z Północy konkretnie odpowiedzieli dopiero w końcówce pierwszej połowy, Stuart Dallas zdecydował się  na uderzenie sprzed pola karnego, lecz znacznie się pomylił. Do przerwy po dosyć nudnym widowisku Irlandia Północna przegrywała ze Słowacją 0:1.

Na początku drugiej połowy do remisu mógł doprowadzić Saville, który odważnie kopnął sprzed pola karnego, lecz futbolówka przeleciała daleko obok słupka. Znacznie lepszą okazję do pokonania bramkarza Słowacji miał Conor Washington, napastnik gospodarzy dostał podanie od jednego z kolegów, strzelił z woleja, ale trafił prosto w Marka Rodáka. W końcowych minutach spotkania gospodarze zepchnęli Słowację do defensywy, lecz podopieczni Stefana Tarkovicia dobrze się bronili, aż do 87. minuty. Wtedy to Paddy McNair świetnie przedostał się w szesnastkę, podał pod bramkę, tam podanie chciał przeciąć Milan Škriniar, ale niefortunnie skierował futbolówkę do własnej bramki. Chwilę później gospodarze mogli wygrać mecz i zapewnić sobie awans, gdy Kyle Lafferty minął obrońcę, uderzył technicznie zza szesnastki, niestety dla gospodarzy trafił w słupek. Ostatecznie regulaminowy czas nie przyniósł rozstrzygnięcia i musieliśmy oglądać dogrywkę.

Pierwsza część dogrywki nie przyniosła zbyt wielu groźnych okazji, natomiast jeśli jakieś już było to ze strony Irlandii Północnej, jedną z nich był strzał Lafferty’ego prosto w Rodáka. Słowacy zaatakowali tylko raz, uderzenie Marka Hamšíka było jednak podobne do tego Lafferty’ego, czyli w środek bramki.

Początek drugiej połowy dogrywki świetnie zaczął się dla Słowaków, którzy zdobyli gola dającego prowadzenie. Evans fatalnie przepuścił futbolówkę pod nogami, dopadł do niej Michal Ďuriš, pobiegł w stronę szesnastki, strzelił na bramkę Baileya Peacocka Farella, ten nie zachował się zbyt dobrze i przepuścił piłkę przy bliższym słupku. W 120. minucie Evans mógł odkupić winy, gdy główkował po dośrodkowaniu z prawej strony, lecz Rodák z problemami, ale najważniejsze, że skutecznie interweniował. Ostatecznie gospodarzom nie udało się już doprowadzić do remisu i to Słowacja jest kolejną drużyną, która zagra na Mistrzostwach Europy i będzie naszym grupowym rywalem.

Mecz praktycznie przez cały czas był wyrównany, lecz w dogrywce zdecydował aspekt fizyczny, Słowacy zachowali więcej sił, zdobyli bramkę dającą zwycięstwo i mogą świętować awans na Euro.