Eliminacje do Euro: Węgry z awansem, Szkocja wygrywa po rzutach karnych

Dzisiejszego wieczoru poznaliśmy ostatnie ekipy, które zagrają podczas przyszłorocznych Mistrzostw Europy. Oprócz Macedonii Północnej i Słowacji awans wywalczyły sobie także Węgry oraz Szkocja.

Węgry – Islandia 2:1

Goście dość szybko zadali pierwszy cios, chcieli tym samym wyraźnie zaznaczyć swoją chęć udziału w Euro 2020. Już w 11. minucie pierwszego gola zdobył Gylfi Sigurdsson. Węgry dążyły do jak najszybszego wyrównania, a Islandia chciała jeszcze podwyższyć prowadzenie. To spowodowało nam, że mecz stał się otwarty, z wymianą ognia, piłka krążyła momentami od bramki do bramki. Przez długi czas gospodarze mieli problem ze skutecznym wykończeniem akcji, aż w końcu futbolówka zatrzepotała w siatce. W 88. minucie Loic Nego znalazł sposób na dobrze dysponowanego golkipera Islandii. Nieco ponad dwie minuty później Dominik Szoboszlai przebiegł pół boiska z piłką, całkowicie nie pilnowany oddał strzał, który dał awans Węgrom na Euro 2020.

Serbia – Szkocja 1:1, po rzutach karnych 4:5

Pierwsza połowa nie obfitowała w emocje i gole. Zaledwie po dwa strzały każdej ze stron nie przyniosły jakiegoś wstępnego rozstrzygnięcia. Dopiero po zmianie stron piłkarze zdali sobie, że mają coraz mniej czasu na przechylenie szali na swoją stronę. Gorąco zrobiło po trafieniu w 52. minucie, kiedy na listę strzelców wpisał się Ryan Christie. Serbowie do końca walczyli o wyrównanie, a zbawienie przyszło właśnie w końcówce. Ten, który na co dzień nie może znaleźć sobie miejsca w drużynie Zinedine’a Zidane’a podłączył swój kraj do respiratora. Luka Jović wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Filipa Mladenovicia i strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

Dalsze losy tego starcia toczyły się w dogrywce, gdzie bardziej przeważali gospodarze. Do rozstrzygnięcia jednak potrzebne były rzuty karne. W serii “jedenastek” lepsi okazali się Szkoci wygrywając 5:4. Ostatni rzut karny zmarnował Aleksandar Mitrović.