Żabole, Kurczaki i Słoiki, czyli jakie przydomki noszą polscy kibice

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

Kibice bardzo często stanowią o sile swojej drużyny, to oni są również głównymi autorami wszystkich przydomków jakie do tej pory powstały. W tym artykule chciałbym przybliżyć kilka z nich, których geneza powstania jest bliżej znana. Zaraz na wstępie pragnę zaznaczyć, że ten tekst nie ma na celu urazić żadnej z grup kibicowskich!

Arka Gdynia:

Kibice gdańskiej Arki przez wielu fanów w całej Polsce nazywano są “Śledziami“. Ksywka nadana fanatykom z Gdynii nawiązuje do historii klubu, który kiedyś zwany był RTS’em czyli Rybackim Klubem Sportowym. Istnieje też hipoteza, że przydomek może nawiązywać do historii miasta, który nie tak dawno był typowo rybacką miejscowością.

Cracovia Kraków:

Fanatycy Cracovii są wszystkim doskonale znani jako “Pasy“. Nie trudno jest się domyślić dlaczego kibicom został przypisany taki przydomek, nawiązuję on oczywiście do strojów piłkarzy z Krakowa, którzy tak na prawdę od zawsze grają w pasiastych strojach. Fanom Cracovii przypisana jest ksywka “Żydzi“, którą nadali im kibice innej krakowskiej drużyny. Sympatycy Pasów, nie wstydzą się swojej historii i na przekór innym kibicom swoją czołową grupę kibicowską nazwali “Jude Gang”.

Wisła Kraków: 

Fani Wisły są wszystkim doskonale znani jako “Psy“. Nazwa nawiązuje oczywiście do faktu, że Wisła z historii jest milicyjnym klubem. Podobnie jak kibice Cracovii, Wiślacy nazywani są czasem “Żydami” ze względu na gwiazdę w swoim herbie.

Piast Gliwice:

Kibice Piasta nazywani są głównie “Kurczakami“. Trudno jest jednak doszukać się informacji dlaczego nazywani są tak a nie inaczej… Szukając odpowiedzi na to pytanie, znalazłem dwie informacje. Pierwsza wersja mówi, że fani Piasta po jednej z ustawek uciekali jak “tchórzliwe kurczaki”. Druga natomiast mówi, że ma to związek z orłem, który znajduje się w herbie gliwickiego klubu.

Górnik Zabrze: 

Kibice z Zabrza nazywani są często “Żabolami” a ma to związek tak na prawdę z nazwą miejscowości z jakiej pochodzi Górnik. Obecnie poprawnie tą nazwę powinno wymawiać się zabrzańscy, lecz wcześniej mówiło się zabrscy. Fani, którzy nie przepadają za 14-krotnym mistrzem Polski, zmienili trochę pisownie i w ten oto sposób powstał ten oto przydomek. Torcida nie uznaje jednak tej ksywki jako obraźliwej, co widoczne jest wielokrotnie na ich vlepkach czy graffiti. Sympatycy Górnika nazywani są również “Szczewami“. Tą ksywkę zabrzańskim fanom nadali kibice innej śląskiej drużyny, Ruchu Chorzów. Szczew to jelito, które służy do wyrobu śląskiego krupnioka (kaszanki), który kiedyś miał być dawany w gratisie w zamian za kupiony bilet na spotkanie przy Roosevelta.

Ruch Chorzów: 

Kibicom z Chorzowa przypisano łatkę “Śmierdzieli“. Ma to związek z faktem, że kiedyś niedaleko stadionu płynęła rzeka Rawa (dzisiaj jest zakryta), do której wlewano ścieki. Gdy wiatr wiał w stronę stadionu Ruchu, fanom zgromadzonym na obiekcie, bez względu na wynik, z pewnością nie było do śmiechu…

GKS Katowice:

Fanatycy ze stolicy Górnego Śląska wszystkim są znani jako “Cygany“. Ten przydomek nadano im z tego względu, że na mecze GieKSy miała uczęszczać duża ilość Romów.

Korona Kielce: 

Fani z Kielc swoją ksywkę “Scyzory” zawdzięczają dużej fabryce noży i nożyków, która znajdowała się w Kielcach w czasach okupacyjnych. Kieleccy kibice na przekór wszystkim, dumnie nazywają się “Scyzorami” co widoczne jest chociażby na ich oprawach.

Lech Poznań:  

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że sympatycy Lecha nazywani są “Pyrami“. Jest to oczywiście nawiązanie do gwary poznańskiej, w której ziemniak nazywany jest pyrą.

Legia Warszawa: 

Fani Legii jak dobrze wiemy nie cieszą się zbyt dużą sympatią u kibiców w całej Polsce. Początkowo nazywano ich “Wojskowymi” co ma nawiązywać do historii klubu, lecz później fanatyków Legii zaczęto nazywać “Krawaciarzami” czy też “Słoikami”, dotyczy to oczywiście postrzegania ludzi z Warszawy przez kibiców w całej Polsce.

Jest to oczywiście dosłownie skrawek wszystkich przydomków jakich w polskiej piłce jest wiele. Chcąc uwzględnić wszystkie ksywki najzwyczajniej zabrakłoby nam czasu…

 

 


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl
Zakład bez ryzyka 500 zł i bonus od depozytu 50 zł na Superbet.pl
Freebet 50 zł, zakład bez ryzyka 600 zł i bonus od depozytu 1000 zł na Betfan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *