telegraph.co.uk

Kapitalna końcówka i chęć zwycięstwa ziściła się Helvetom, którzy zgarniają komplet oczek przeciwko Serbii. Xherdan Shaqiri bohaterem meczu.

Ważny mecz w perspektywie awansu do 1/8 finału. Serbia jako państwo niepodległościowe – po raz drugi występuje na mistrzostwach świata. Pierwszy start miał miejsce na mundialu RPA 2010. Wówczas pomimo zwycięstwa grupowego nad Niemcami, ekipa byłej Jugosławii zajęła ostatnie miejsce w grupie. Podopieczni selekcjonera Mladen Krstajicia otworzyli rosyjski turniej wedle swoich oczekiwań, czyli zdobyczą trzech punktów przeciwko reprezentacji Kostaryki. Świetny strzał z rzutu wolnego Aleksandara Kolarova uradował naród serbski. Przechodząc na stronę Helvetów brak awansu do strefy pucharowej byłby dużym zaskoczeniem. Urodzony w Sarajewie – Vladimir Petković od sierpnia 2014 roku prowadzi Szwajcarów i nie ma wielkich zastrzeżeń co do jego osoby, ale brak czegoś ponad. Z drugiej strony zerkając na kadrę, ciężko dostrzec gwiazdy pokroju Josefa “Seppa” Hügiego, a jeśli mowa o typowych napastnikach, w obecnej drużynie takiego brak. Należy więc pochwalić Rossocrociati za zremisowany w pierwszej kolejce mecz przeciwko reprezentacji Brazylii 1:1. Wyrównującą bramkę dla Szwajcarii zdobył Steven Zuber.

Dzisiejsze widowisko w Kaliningradzie znakomicie ułożyło się dla Serbów, bowiem już w 5. minucie po dośrodkowaniu z prawej flanki Dusana Tadicia, gola głową zdobył Aleksandar Mitrović.

Kilka chwil później bliski doskoczenia do rywala był Blerim Dżemaili, ale niecelnie trafił w piłkę i cała sytuacja spaliła na panewce. Niezwykle aktywny Mitrović próbował w 19. minucie ekwilibrystycznie pokonać Yanna Sommera. Nieskutecznie. Z każdą kolejną minutą widać było przewagę Helvetów. Po pół godzinie gry do pierwszej poważnej interwencji zmuszony został Vladimir Stojković. Strzał Dżemailiego sparowany na rzut rożny. W końcówce do głosu doszli ponownie Serbowie, ale ani Nemanja Matić, ani Dusan Tadić nie kończyli swoich akcji czysto.

Drugie 45 minut rozpoczęło się po myśli reprezentacji Szwajcarii. Kontratak. Futbolówka po uderzeniu Xherdana Shaqiriego została zablokowana, lecz do dobitki przed polem karnym dopadł jeszcze Granit Xhaka i piłka zatrzepotała w siatce Stojkovicia.

Gest złożonych dłoni symbolizujących albańskiego orła idiotycznym i prowokującym zachowaniem Xhaki. Gramy dalej, a pięknych, czysto sportowych akcji ciąg dalszy. Chociażby indywidualna próba Shaqiriego, który dryblingiem ułożył sobie futbolówkę na lewej nodze i posłał ją na słupek. Widać było, że z każdą upływającą minutą podział punktów zadawalał Serbów. Świetne zmiany Vladimira Petkovicia, który wpuścił na murawę Mario Gavranovicia oraz Breela Embolo. Klasa Helvetów została udokumentowana w 90. minucie. Można by się uczyć, jak powinna wyglądać idealna kontra. Precyzyjne prostopadłe podanie od Mario Gavranovicia otrzymał Xherdan Shaqiri i tym razem się nie pomylił, pokonując z zimną krwią golkipera Orłów. Zabójczy finisz Szwajcarii przybliża ich do 1/8 finału Mistrzostw Świata w Rosji.

22.06.2018, MŚ Rosja 2018, grupa E, Kaliningrad Stadium.

Serbia?? – Szwajcaria?? 1:2 (1:0)

5′ Aleksandar Mitrović