UEFA Euro 2020: Koniec marzeń! Polska przegrywa ze Szwecją i odpada z turnieju!

Szwecja

Na Gazprom Arenie w Petersburgu Polska mierzyła się ze Szwecją o awans do fazy pucharowej EURO 2020. Biało-czerwoni przegrali 2:3, a o wyniku zadecydował gol w doliczonym czasie gry. Tym samym Polacy żegnają się z turniejem.

Patrząc na skład na jaki zdecydował się Janne Andersson można było wywnioskować, że Szwecja zamierzała walczyć o pełną pulę. Przed meczem szkoleniowiec gospodarzy zapowiadał, że będą chcieli wygrać grupę. I to też udowodnili w 2. minucie gry. Po błędzie Kamila Glika i Kamila Jóźwiaka gola zdobył Emil Forsberg. Szwecja wyglądała bardzo dobrze w pierwszych minutach. Wysoko się ustawiali, grali bardzo ofensywnie z czym Biało-czerwoni mieli ogromny problem. Doskonałą okazję na podwyższenie prowadzenia miał Isak, jednak piłkę na rzut rożny przeciął Bereszyński.

Z biegiem czasu Polska zaczęła dochodzić do głosu. Zdominowali swojego rywala spychając go do defensywy, jednak gra w polu karnym raziła mocno po oczach. Kapitalną sytuację na wyrównanie miał Lewandowski, lecz dwa razy obił poprzeczkę. W międzyczasie sędzia zasygnalizował faul na bramkarzu, przez co cała akcja została wstrzymana. Szwecja wyglądała świetnie w grze obronnej. Jedna z lepszych formacji radziła sobie z każdym dośrodkowaniem kierowanym do Lewandowskiego czy Świderskiego. Każdy z nich wiedział co ma robić, kogo przypilnować, jak się ustawić. Szansę na wyrównanie przed przerwą miał Zieliński, ale kapitalną paradą popisał się Olsen.

Po zmianie stron Polacy ruszyli do ataku, by jak najszybciej wyrównać stan meczu. Ponownie do sytuacji doszedł Zieliński, jednak Olsen wyczuł jego intencje. Niedługo później szwedzkiego golkipera zmusił do wysiłku Krychowiak. Widać było, że Szwecja nie jest już tak pewna w defensywie, brakowało im dynamiki i zdecydowania. Nie było też podwójnego krycia, z czego wywiązywali się perfekcyjnie w pierwszej części meczu. Tymczasem po szybkiej kontrze Dejana Kulusevskiego rywale strzelili drugiego gola. Tuż przed polem karnym piłkarz Juventusu oddał piłkę Forsbergowi, a ten dobrym strzałem pokonał Szczęsnego.

Polska już w pierwszej akcji zdołała odpowiedzieć. Robert Lewandowski oddał świetny techniczny strzał z lewej części pola karnego i tym samym nie dał szans Olsenowi. Biało-czerwoni szukali wciąż swoich okazji, by jeszcze powalczyć o korzystny wynik. Piłkę w siatce umieścił Świerczok, jednak sędzia podniósł chorągiewkę. W 84. minucie Polska doprowadziła do wyrównania! Po świetnej wrzutce Frankowskiego piłkę w siatce umieścił Lewandowski. W doliczonym czasie gry Szwecja okazała się być lepsza w naszej jedenastce. Viktor Claesson otrzymał dobre podanie, a następnie perfekcyjnym strzałem pokonał Szczęsnego. Tym samym Polska definitywnie żegna się z EURO 2020.