UEFA Euro 2020: “Duński Dynamit” w półfinale rozgrywek!

W trzecim meczu ćwierćfinałowym Mistrzostw Europy Czechy mierzyły się z Danią. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Duńczyków 2:1, a na listę strzelców wpisali się Thomas Delaney i Kasper Dolberg. Honorowe trafienie dla Czechów zanotował niezawodny na tym turnieju Patrik Schick.

Starcie to zapowiadało się niezwykle ciekawie jeśli chodzi o aspekt bronienia pod własną bramka. Zarówno Czechy jak i Dania były solidne w tym aspekcie. Podopieczni Kaspera Hjulmanda już w 5. minucie gry objęli prowadzenie! Dośrodkowanie od Strygera Larsena wykorzystał Thomas Delaney, który był kompletnie niepilnowany. Miał miejsce i czas, by uderzyć celnie, nie dał on Vaclikowi żadnych szans na obronę. Duńczycy starali się jeszcze podwyższyć prowadzenie, mieli ku temu dogodne okazje. Z kolei Czesi mylili się, trudniej gra im się bezpośredni futbol, z czym nie mają w ogóle problemu ich przeciwnicy. Dania budowała pewność siebie z każdą kolejną minutą, a także zyskiwała kolejne fragmenty boiska. Dobre okazje na podwyższenie prowadzenia mieli Damsgaard i Delaney, jednak zabrakło odpowiedniego wykończenia.

Dania z dużą łatwością dochodziła do sytuacji strzeleckich. Czesi wciąż mieli problemy, jednak z biegiem czasu zaczęli coraz odważniej podchodzić pod bramkę Kaspera Schmeichela. Starali się atakować głównie poprzez stałe fragmenty gry, lecz defensywa z Simonem Kjearem na czele nie dopuszczała do tego, by golkiper Leicester musiał zostać poważnie zatrudniony. Dania przez blisko kwadrans grała zachowawczo, była przyczajona, starała się skontrować swoich rywali. W 42. minucie po właśnie takiej akcji podwyższyli oni prowadzenie. Joakim Maehle zewnętrznym podbiciem posłał piłkę na nogę Dolberga, a ten bez większego problemu umieścił ją w siatce.

Na początku drugiej połowy Jaroslav Silhavy dokonał szeregu ofensywnych zmian, które miały zdynamizować grę Czechów. Dania przez pierwsze 10. minut nie istniała, nie wyszła z szatni. Byli całkowicie zdekoncentrowani, dopuścili się błędów, które kosztowały ich utratę bramki. Vladimir Coufal posłał dobre podanie do Patrika Schicka, a ten bez przyjęcia uderzył w światło bramki. Schmeichel nie zdążył z interwencją, a gol kontaktowy podziałał pobudzająco na ekipę Czechów. W niedługim czasie mieli jeszcze okazje, by wyrównać stan meczu, ale zabrakło im dokładności w wykończeniu.

Dania po niemrawym początku starała się odpowiedzieć, jednak mieli z tym wielki problem. W drugiej połowie grali bardziej zachowawczo, czekali na ewentualne kontry, by przypieczętować swój awans. Gdy dochodziło już do wysokich wyjść szli oni małą ilością graczy, przez co trudno było im się przedostać w ogóle na połowę rywali. Czechy zaś szukały swoich okazji, by wyrównać, by powalczyć jeszcze o półfinał. Swoje szanse na podwyższenie prowadzenia miał Yussuf Poulsen. Jednak dwukrotnie przegrał pojedynki z Vaclikiem, który notował fantastyczne interwencje. Do samego końca Czesi walczyli o wyrównanie, ale wynik nie uległ już zmianie. Dania zagra w półfinale na Wembley!