Seattle Sounders triumfatorem Major League Soccer

Seattle Sounders

Piłkarze Seattle Sounders pokonali Toronto FC 3:1 w finale rozgrywek Major League Soccer, przypieczętowując tym samym drugi w historii klubu tytuł mistrzowski.

Rywalizacja Seattle Sounders i Toronto FC wyrasta na miarę najciekawszej batalii na boiskach MLS. Obie ekipy mierzyły się ze sobą w decydujących spotkaniach w 2016 (triumf Sounders po serii rzutów karnych) oraz 2017 roku (zwycięstwo Kanadyjczyków 2:0). W dzisiejszym starciu po raz pierwszy przewagę własnego stadionu, ze względu na nietypową formę Major League Soccer, posiadali podopieczni Briana Schmetzera, którzy w sezonie zasadniczym zgromadzili o sześć punktów więcej niż Toronto.

Pierwsza odsłona stała pod znakiem przewagi przyjezdnych, którzy mimo dominacji i przewagi na papierze nie byli w stanie udokumentować tego faktu. W 27′ minucie bliski wyprowadzenia Toronto na prowadzenie był Michael Bradley, ale po jego uderzeniu piłka minimalnie minęła słupek bramki Stefana Frei’a.

Tuż przed przerwą potężny cios mógł zadać Raul Ruidiaz. 29-latek otrzymał podanie z prawej flanki boiska, minął defensora, po czym stanął w szranki z goalkeeperem Toronto. Quentin Westberg poskromił jednak zapały Peruwiańczyka i uchronił swój zespół przed stratą bramki.

Mimo przewagi Toronto to Sounders jako pierwsi ukąsili przeciwnika. W 57′ minucie znajdujący się po prawej stronie szesnastki Kelvin Leerdam mocnym, a zarazem niecelnym dograniem chciał odszukać nabiegających na długi słupek partnerów. Pech chciał, iż jego zagranie przeciął Justin Morrow. Po niefortunnej interwencji Amerykanina futbolówka wpadła do siatki.

Po nieco ponad kwadransie gry mieliśmy już 2:0. Widowiskowym uderzeniem z linii szesnastego metra popisał się Victor Rodriguez, nie dając Westbergowi żadnych szans na skuteczną interwencję. Warto zaznaczyć, iż Hiszpan pojawił się na murawie zaledwie piętnaście minut wcześniej. Sytuacja TFC stała się wówczas niezwykle skomplikowana.

Przewaga pod względem posiadania piłki i doskonałe sytuacje strzeleckie (m.in. Justina Morrowa z 87′ minuty, kiedy to po strzale głową piłka nieznacznie minęła słupek bramki) nie pomogły gościom w odrobieniu strat. Co więcej, triumf gości w doliczonym czasie gry przypieczętował Raul Ruidiaz. Napastnik gospodarzy wykorzystał długie zagranie z linii obrony, raz jeszcze wyprzedził defensora rywala i w sytuacji jeden na jeden z bramkarzem popisał się efektownym lobem.

Honor Toronto w 93′ minucie uratował Jozy Altidore. Były zawodnik m.in. Villarealu czy Sunderlandu mocnym uderzeniem głową wykończył jedną z ostatnich akcji tego pojedynku. Ostatecznie Seattle Sounders pokonują TFC 3:1 i sięgają tym samym po drugi w historii klubu tytuł mistrzowski MLS.

10.11.2019,  finał Major League Soccer – CenturyLink Field (Seattle)

Seattle Sounders – Toronto FC 3:1 (0:0)

Kelvin Leerdam 57′, Victor Rodriguez 76′, Raul Ruidiaz 90′ – Jozy Altidore 90+3′

Sounders: Frei – Leerdam, Torres, Kim, Smith (Rodriguez 61′) – Svensson, Roldan – Jones, Loderio, Morris (Delem 85′) – Ruidiaz (Arreaga 90+2′)

Toronto: Westberg – Auro, Mavinga, Gonzalez, Morrow – Delgado, Bradley, Osorio (Laryea 77′) – Endoh (DeLeon 62′), Pozuelo, Benezet (Altidore 68′)

Żółte kartki: Ruidiaz 90+1′ – Pozuelo 72′

Sędzia: Allen Chapman