Rosja z awansem na ME!

rosja

Źródło: twitter.com/ligastavokru

Reprezentacja Rosji zapewniła sobie udział w przyszłorocznych finałach Mistrzostw Europy. Awans przypieczętowała wyjazdowym zwycięstwem 5:0 nad Cyprem.

Jedyną reprezentacją, która mogła jeszcze odebrać Rosjanom marzenia o udziale w Euro 2020 była właśnie drużyna Cypru. Na trzy mecze przed końcem eliminacji traciła ona jednak do Sbornej aż osiem punktów. Podopiecznym Stanisława Czerczesowa do przypieczętowania awansu wystarczał zatem remis w Nikozji.

Rosjanie rozpoczęli spotkanie od mocnego uderzenia. Już w drugiej minucie mogli wyjść na prowadzenie. Po dośrodkowaniu Denisa Czeryszewa z rzutu rożnego główkował Gieorgij Dżykija, a Cypryjczyków od utraty gola uratowała poprzeczka. Kilka minut później nie mieli już tyle szczęścia. Charalampos Kyriakou stracił piłkę na rzecz Czeryszewa, a ten pomknął na bramkę i silnym strzałem przy bliższym słupku otworzył wynik meczu.
Goście nie zamierzali zwalniać tempa. Niecały kwadrans później zadali kolejny cios. Znów istotną rolę odegrał aktywny od pierwszych minut Czeryszew. Skrzydłowy Valencii najpierw napędził akcję środkiem pola, a następnie, w zamieszaniu w polu karnym, wyłożył piłkę Magomiedowi Ozdojewowi, który umieścił ją w bramce.
W 28. minucie kiepska sytuacja Cypryjczyków skomplikowała się jeszcze bardziej. Za ostre wejście w nogi Siergieja Pietrowa czerwoną kartkę zobaczył bowiem Konstantinos Laifis. Jeszcze przed przerwą Rosjanie mogli wykorzystać grę w przewadze i podwyższyć prowadzenie. Przed szansami stawali chociażby Aleksiej Jonow i Aleksandr Gołowin, ale w pierwszej odsłonie wynik nie uległ już zmianie.

Rosjanie byli już jedną nogą w finałach Mistrzostw Europy, ale awans chcieli zapewnić sobie w możliwie jak najefektywniejszy sposób. Po zmianie stron dążyli więc do kolejnych goli. Bliski szczęścia był po raz kolejny Gołowin, po którego uderzeniu piłka trafiła w słupek. Gospodarze, poza szczęściem, mogli także liczyć na Urko Pardo. Rezerwowy bramkarz reprezentacji Cypru, który w końcówce pierwszej połowy zmienił kontuzjowanego Konstantinosa Panagi, popisywał się udanymi interwencjami. Tym, któremu szczególnie dał się we znaki był Ionow. Napastnik FK Rostów dwukrotnie w krótkim odstępie czasowym przegrywał pojedynki z cypryjskim golkiperem.
Pardo nie zdołał jednak zachować czystego konta. W 79. minucie skapitulował po tym, jak Artjom Dziuba celnym strzałem głową wykorzystał dośrodkowanie fenomenalnego Czeryszewa. To nie był koniec festiwalu strzeleckiego Rosjan w Nikozji. Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry szczęście uśmiechnęło się wreszcie do Gołowina. Po kilku niewykorzystanych sytuacjach, pomocnik Monaco trafił do siatki po zagraniu Dziuby. Chwilę później, zwycięstwo – i zarazem awans Sbornej – przypieczętował ten, który najbardziej na to zasłużył. Po raz drugi w tym meczu na listę strzelców wpisał się Czeryszew. Reprezentacja Rosji zwyciężyła ostatecznie 5:0 i jako trzecia ekipa zapewniła sobie start w finałach Mistrzostw Europy. Tym samym grupa I została pierwszą, w której poznaliśmy oba rozstrzygnięcia w kwestii awansu. Wcześniej zapewnili go sobie bowiem Belgowie. Przypomnijmy, że od wczoraj do Euro mogą się przygotowywać także Włosi, którzy triumfowali w grupie J.

W drugim rozgrywanym równolegle meczu grupy I Szkocja rozbiła San Marino 6:0.