Reprezentacja: Wynik lepszy niż gra, Polska remisuje z Islandią

Paulo Sousa

źródło: laczynaspilka.pl

W ostatnim meczu towarzyskim przed Euro 2020 reprezentacja Polski zremisowała z Islandią 2:2. Gola na wagę remisu strzelił Karol Świderski.

Wydawało się, że w ostatnim sparingu przed Euro, Paulo Sousa wystawi najmocniejszy skład. Portugalczyk ponownie jednak zaskoczył, w jedenastce nie pojawili się m.in. Jan Bednarek czy Mateusz Klich. Mimo tych braków biało-czerwoni nadal byli zdecydowanym faworytem dzisiejszego meczu.

Pierwszą groźną sytuację biało-czerwoni stworzyli już na początku meczu. Przemysław Frankowski dośrodkował w szesnastkę, niepewnie futbolówkę wybił Alex Rúnarsson, lecz żaden z biało-czerwonych nie zdołał jej przejąć. Goście odpowiedzieli w 20. minucie. Indywidualną akcję przeprowadził Birkir Bjarnason, zakończył ją uderzeniem, ale trafił tylko w boczną siatkę. Chwilę później podopieczni Arnara Vidarssona objęli prowadzenie. W dużym zamieszaniu w szesnastce piłkę do siatki skierował Albert Gudmunsson. Islandia długo nie cieszyła się z prowadzenia, bo podopieczni Paulo Sousy wyrównali moment po upływie drugiego kwadransa. W pole karne dograł Tymoteusz Puchacz, futbolówki nie opanował jeden z defensorów, a bezlitośnie Rúnarssona pokonał Piotr Zieliński. Do szatni obie drużyny schodziły z remisem i trzeba wprost powiedzieć, że mecz nie stał na zbyt wysokim poziomie.

Druga połowa fatalnie rozpoczęła się dla biało-czerwonych, ponieważ Islandia objęła prowadzenie. Gudmundur Thórarinsson dośrodkował w pole karne, duży błąd popełnił Grzegorz Krychowiak  futbolówkę opanował Ingi Bjarnason i pięknym strzałem pokonał Wojciecha Szczęsnego. Paulo Sousa zobaczył, że gra biało-czerwonych zbytnio się nie klei i dokonał zmian. Kamil Jóźwiak zmienił bezbarwnego dziś Jakuba Świerczoka, Karol Linetty Krychowiaka, a Przemysław Płacheta Frankowskiego. Kolejnymi roszadami były wejścia Macieja Rybusa za Tymoteusza Puchacza i Karola Świderskiego za Roberta Lewandowskiego. W końcowych minutach meczu nasza reprezentacja zepchnęła rywali do rozpaczliwej defensywy i stworzyła dwie groźne okazje. Przy pierwszej minimalnie chybił Kacper Kozłowski, ale próba Karola Świderskiego już zakończyła się golem. W szesnastkę dośrodkował Kozłowski, napastnik PAOK-u świetnie przyjął futbolówkę klatką piersiową i strzałem po ziemi pokonał golkipera gości. Ostatecznie biało-czerwonym już zabrakło czasu, aby zdobyć zwycięską bramkę i przed pierwszym meczem na Euro, Paulo Sousa na pewno ma dużo materiału do analizy.

Dzisiejszy mecz w wykonaniu reprezentacji Polski pozostawił wiele do życzenia. W starciu z drugą kadrą Islandii mogliśmy na pewno spodziewać się więcej, a w pewnych momentach rywale bez problemu atakowali nas pressingiem, z którego nie potrafiliśmy wyjść. Na plus możemy zaliczyć przede wszystkim występ Kacpra Kozłowskiego, który po był najlepszym zawodnikiem na boisku, mimo że pojawił się na nim dopiero w drugiej połowie. Dziś słabe zawody rozegrał Grzegorz Krychowiak, który zawalił przy drugiej bramce dla rywali i ogólnie przez większość meczu był bardzo niewidoczny. Przed Paulo Sousą jeszcze dużo pracy przed spotkaniem ze Słowacją.