Premier League – podsumowanie 1. kolejki

Raheem Sterling

Premier League rozpoczęła swój 28. sezon. Po pasjonującym finiszu poprzedniej kampanii, oczekiwania kibiców są z pewnością bardzo wysokie. Pierwsza kolejka sezonu 2019/20 przyniosła nam m.in. gładkie triumfy mistrza i wicemistrza Anglii, a także jednostronny hit na Old Trafford. Wraz ze startem nowego sezonu, ruszamy z naszym cyklem podsumowań poszczególnych serii gier.

Po 90 dniach oczekiwania, w piątek 9 sierpnia Premier League powróciła do rywalizacji. Na pierwszy ogień poszło starcie na Anfield, gdzie Liverpool podejmował Norwich. Beniaminek bardzo szybko został pozbawiony jakichkolwiek złudzeń. Już w siódmej minucie gospodarze wyszli na prowadzenie, a jeszcze przed przerwą dołożyli kolejne trzy gole. Rywali stać było jedynie na honorowe trafienie w drugiej odsłonie.

Z wysokiego „C” sezon zainaugurowali także mistrzowie Anglii. Niestety, o ich sile przekonał się Łukasz Fabiański. Polak aż pięciokrotnie był zmuszony do wyjęcia piłki z siatki, a jego West Ham uległ na własnym stadionie Manchesterowi City aż 0:5. Autorem trzech trafień był Raheem Sterling. To pierwszy hat-trick w pierwszej kolejce Premier League od 2010 roku. Wówczas Didier Drogba strzelił trzy gole w meczu przeciwko West Bromwich Albion.

Nieudany start w roli menedżera Chelsea zaliczył dawny kolega z boiska wspomnianego Drogby – Frank Lampard. W niedzielnym szlagierze na Old Trafford Manchester United rozbił The Blues 4:0. Trudno stwierdzić jednak, iż ten wynik w pełni odzwierciedla przebieg spotkania. Londyńczycy stwarzali sobie sporo okazji, ale brakowało im nieco szczęścia i skuteczności. Ponadto, kilka świetnych interwencji zaliczył David De Gea. Kluczowe dla losów meczu okazały się dwie minuty drugiej połowy. Przy stanie 1:0, pomiędzy 65. a 67. minutą, Czerwone Diabły zadały dwa ciosy, po których rywale już się nie podnieśli. W końcówce meczu nie pozostało nic innego, jak postawić kropkę nad „i”. Pierwsza kolejka ligowego sezonu to jeszcze zbyt wcześnie, by wydawać jakiekolwiek wyroki. Obie drużyny miały jednak w ostatnim czasie swoje problemy i wydaje się, że to podopieczni Ole Gunnara Solskjæra poradzili sobie z nimi lepiej. Przed Lampardem i jego ekipą z pewnością jeszcze wiele pracy. Najbliższy poważny sprawdzian już w środę. Chelsea zmierzy się z Liverpoolem w meczu o Superpuchar Europy.

Od zwycięstwa nowy sezon rozpoczęły pozostałe dwa kluby z tzw. wielkiej szóstki – oba z północnego Londynu. W sobotę Tottenham pokonał u siebie Aston Villę 3:1. Przez długi czas zanosiło się jednak na niespodziankę. Beniaminek długo prowadził po szybkim trafieniu Johna McGinna. Końcówka meczu była jednak znakomita w wykonaniu Kogutów. W 73. minucie wyrównał jeden z nowych nabytków Tottenhamu – Tanguy Ndombélé, a tuż przed zakończeniem spotkania dwa ciosy zadał Harry Kane. Tylko jeden gol zadecydował natomiast o wyjazdowym zwycięstwie Arsenalu nad Newcastle. Strzelił go Pierre-Emerick Aubameyang. Od momentu przyjścia do Premier League w lutym 2018 roku, Gabończyk zdobył już 33 bramki dla Kanonierów. W całej lidze więcej od niego – o trzy trafienia – ma jedynie Mohamed Salah.

Wspominaliśmy już o klęsce zespołu Łukasza Fabiańskiego, zatem pora przejść do pozostałych Polaków występujących w Premier League. Niestety, ci także nie mają powodów do zadowolenia. Artur Boruc przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych, a jego Bournemouth tylko zremisował z Sheffield United 1:1, tracąc wyrównującego gola w końcowych minutach meczu. Southampton, z Janem Bednarkiem w składzie, uległ z kolei Burnley 0:3. Bohaterem spotkania był autor dwóch bramek – Ashley Barnes. Polski obrońca wprawdzie nie zawinił bezpośrednio przy stracie żadnego z goli, ale też niespecjalnie pomógł zespołowi w uzyskaniu lepszego rezultatu i zebrał dość przeciętne oceny. W takim samym stosunku przegrali także piłkarze Watfordu, którzy dość niespodziewanie ulegli Brighton. Na dwóch stadionach kibice w ogóle nie zobaczyli natomiast goli. Crystal Palace zremisowało z Evertonem, a Leicester podzielił się punktami z Wolverhampton.