spiegel.de

Za nami dwudziesta pierwsza seria gier niemieckiej Bundesligi, a w niej kolejne niespodziewane rozstrzygnięcia, ładne gole oraz emocje do ostatnich sekund. Potknął się lider z Monachium, wicelider z Lipska wykorzystał okazję do zmniejszenia straty w ligowej tabeli, a Anthony Modeste dogonił prowadzącego w klasyfikacji strzelców Pierre’a-Emericka Aubameyanga. Zapraszam do lektury!

W piątkowy wieczór fani mieli okazję oglądać zmagania drużyny Augsburga z ,,Aptekarzami” z Leverkusen. Bayer pokazał swoją wyższość w tym spotkaniu i  pokonał zespół z WWK Arena 1-3. ,,Doppelpackiem” na swoim koncie po meczu mógł poszczycić się Javier Hernandez.

W sobotę tradycyjnie już – pięć spotkań o 15:30 oraz jedno o godzinie 18:30. W tym rozgrywanym najpóźniej Hamburger SV na własnym stadionie podejmował ekipę Freiburga. Obie drużyny miały chrapkę na komplet oczek, lecz ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów. Bardziej rozczarowany może być zespół z Hamburga, gdyż w 88. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Aaron Hunt. Z wcześniejszych spotkań największą uwagę przykuwał mecz w Berlinie, gdzie Bayern cudem uratował punkt w doliczonym czasie gry, a w zasadzie to już po nim. Robert Lewandowski sprytnie wykorzystał sytuację w polu karnym rywala i umieścił piłkę w siatce. Zwycięstwo odniosła ekipa Borussii Dortmund, która zwyciężyła ,,Wilki” z Wolfsburga 3-0, a jedną z bramek zdobył nasz rodak – Łukasz Piszczek. Oprócz wyżej wymienionych spotkań, zwycięstwa w sobotnie popołudnie odniosły FC Ingolstadt, Werder Brema oraz Hoffenheim.

Niedzielne zmagania rozpoczęliśmy na Borussia-Park w Moenchengladbach. Do rozpędzonych ostatnio ,,Źrebaków” przyjechał wicelider z Lipska, który przegrał ostatnie dwa spotkania ligowe. Na nieszczęście podopiecznych Dietera Heckinga, seria ,,Die Rotten Bullen” nie potrwa dłużej. Gole Emila Forsberga oraz Timo Wernera dały gościom dwubramkowe prowadzenie i bramka w końcówce Jannika Vestergaarda na nic nie zdała się gospodarzom. 21. kolejkę kończyliśmy meczem na Rhein-Energie Stadionie, gdzie ,,Kozły” z Kolonii zremisowały z Schalke 04 Gelsenkirchen 1-1.

3 wnioski po 21. kolejce:

1.Łukasz Piszczek = klasa światowa.

Największe dzienniki w Niemczech określiły występ Polaka jako występ na miarę klasy światowej. Gol oraz dwie asysty przyczyniły się do pochlebnych opinii na temat Piszczka ze strony Thomasa Tuchela, który stwierdził, iż: ,,Piszczek jest uosobieniem BVB”.

2.Bayern wie, kiedy strzelać.

Gol Roberta Lewandowskiego w Berlinie był już szóstym trafieniem Bayernu w tym sezonie w doliczonym czasie gry. To 13% ogółu bramek monachijczyków w obecnej kampanii ligowej.

3.Modeste dogonił Aubameyanga.

Francuz zdobył przeciwko Schalke swoją siedemnastą ligową bramkę, a w związku z tym, iż Aubameyang tym razem do siatki rywala nie trafił, to oboje w tej chwili dzierżą żółtą koszulkę lidera w wyścigu o koronę króla strzelców.

Liczby kolejki:

75- tyle procent posiadania piłki miał Bayern w drugiej połowie meczu przeciwko drużynie Herthy.

4- tyle bramek w ostatnich dwóch spotkaniach Bayeru zdobył Javier Hernandez. To głównie Chicharito stoi za dwoma pewnymi zwycięstwami zespołu z Leverkusen.

24- tyle goli padło w 21. kolejce Bundesligi. Daje to średnią 2,67 gola na mecz.

Grali Polacy:

Robert Lewandowski(Bayern) – wszedł na boisko w 60. minucie i zdobył gola oraz otrzymał żółtą kartkę.

Łukasz Piszczek(BVB) – grał 90. minut w ciągu których zdobył gola oraz zanotował dwie asysty.

Jakub Błaszczykowski(Wolfsburg)- wszedł na boisko w 75. minucie.

Paweł Olkowski(Koln) – grał 90. minut.

Klasyfikacja strzelców:

Jak już wyżej zostało napisane, Modeste dogonił Aubameyanga, ale za ich plecami wciąż blisko jest Robert Lewandowski. Polak zdobył swoje 16 trafienie i tylko jednego gola brakuje mu do Francuza oraz Gabończyka. Gola zdobył także Timo Werner. Niemiec obecnie ma ich dwanaście na koncie.