PNA: Senegal pierwszym finalistą po pokonaniu Burkiny Faso

Kalidou Koulibaly

Scanpix/Viaplay

W meczu półfinałowym Pucharu Narodów Afryki Burkina Faso przegrała z Senegalem 1:3. Bramki dla podopiecznych zdobyli Abdou Diallo, Bamba Dnieg i Sadio Mane. Honorowe trafienie dla Burkińczyków zanotował Ibrahim Balti Toure. Drugiego finalistę poznamy jutro.

Burkińczycy na papierze byli najsłabszym półfinalistą, ale podopieczni Kamou Malo sprawiali już niespodzianki w trwającym Pucharze Narodów Afryki i dziś chcieliby sprawić kolejną. Senegal był jednak dotychczas najtrudniejszym przeciwnikiem i zdecydowanym faworytem, by awansować do finału.

Pierwsza groźna akcja miała miejsce po upływie kwadransa. Saliou Ciss rozpoczął rajd na prawym skrzydle, łatwo przedostał się w pole karne i zabrakło tylko dokładnego strzału, bo futbolówka przeleciała tuż obok bramki. Burkińczycy odpowiedzieli chwilę później. Kontrę wyprowadził duet Gustavo Sangare – Bertrand Traore. Zakończyła się ona uderzeniem tego drugiego, po którym jednak spokojnie interweniował Edouard Mendy. W 30. minucie mieliśmy poważnie zderzenie w polu karnym Burkina Faso. Herve Koffi groźnie zderzył się z Cheikhou Kouayate. O ile pomocnikowi Senegalu nic poważnego się nie stało, to golkiper już nie dał rady kontynuować gry i w bramce zastąpił go Farid Ouedraogo. Rezerwowy bramkarz musiał wykazać się w doliczonym czasie gry, gdy dobrze interweniował po uderzeniu Sadio Mane. Ostatecznie w pierwszej połowie goli na Japoma Stadium nie było, lecz można powiedzieć, że spotkanie stało na całkiem niezłym poziomie.

Druga połowa natomiast zapowiadała się na mocno słabszą, bo obie drużyny wyglądały tak, jakby straciły ofensywny zapał, bo praktycznie wcale nie atakowały. Na pierwszą dogodną okazję w drugiej części musieliśmy poczekać aż do 70. minuty i na przekór zakończyła się ona golem dla Senegalu. Mane dośrodkował z rzutu rożnego, przewrotką do Abdou Diallo zagrał Kalidou Koulibaly, a gracz PSG z najbliższej odległości pokonał Ouedraogo. Chwilę później było już 2:0 i sprawa awansu do finału była praktycznie rozstrzygnięta. Mane na skraju pola karnego odebrał futbolówkę jednemu z z piłkarzy Burkiny Faso, podał do Bamby Dienga, a ten tylko dopełnił formalności i podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Podopieczni Kamou Malo nie złożyli broni i w 82. minucie udało im się złapać kontakt. Issa Kabore dośrodkował w szesnastkę Senegalu, tam instynktownie kolanem uderzył Ibrahim Balti Toure, zrobił to jednak na tyle dokładnie, że Edouard Mendy nie miał żadnych szans. Burkińczycy oczywiście zaryzykowali i rzucili wszystkie siły do ataku, co dało dużo miejsca Senegalowi. I właśnie w 87. minucie podopieczni Aliou Cisse wyprowadzili zabójczą kontrę. Mane został obsłużony kapitalnym podaniem, wyszedł sam na sam z burkińskim bramkarzem, podciął nad nim piłkę i już ostatecznie potwierdził, kto zagra w niedzielnym finale, a także ustalił końcowy wynik pierwszego półfinału.

Burkina Faso do straty pierwszej bramki potrafiła grać, jak równy z równym. Później jednak podopieczni Kamou Malo się podłamali, popełniali łatwe błędy, a w efekcie końcowym kosztowało ich to awans do finału. Senegalczycy natomiast nie zagrali wybitnego spotkania, ale potrafili wykorzystać błędy rywala, a także dołożyli coś od siebie. Senegal swojego rywala pozna jutro, będzie nim zwycięzca meczu Kamerun – Egipt.