PNA: Madagaskar awansuje po karnych do ćwierćfinału

Dopiero seria jedenastek wyłoniła kolejnego ćwierćfinalistę Pucharu Narodów Afryki.

Dopiero rzut karne zadecydowały, która z ekip awansuje do następnej fazy Pucharu Narodów Afryki 2019. W nich lepsi okazali się Madagaskarczycy

Reprezentacja Madagaskaru, mimo bycia debiutantem w Pucharze Narodów Afryki, wyszła ze swojej grupy z pierwszego miejsca. Z dwoma zwycięstwami i remisem wyprzedziła Nigerię, Gwineę oraz Burundi. Ich dzisiejszym rywalem była Demokratyczna Republika Konga, która z grupy wyszła z trzeciego miejsca. Musiała ustąpić Ugandzie oraz Egiptowi, który bez straty bramki wygrał grupę z kompletem punktów.

Mecz zaczął się lepiej dla ekipy Zebu. Już w 9. minucie padła bramka dla umownych gospodarzy tego spotkania. Madagaskarczyków można nazwać specjalistami od pięknych bramek. W fazie grupowej Marco Ilaimaharitra strzelił piękną bramkę z rzutu wolnego, ale ta dzisiejsza, Ibrahima Amady, jest na pewno godnym konkurentem. Lalaina Nomenjanahary wypuścił sobie za mocno piłkę przy zwodzie, co jako podanie potraktował pomocnik MC Algier i posłał futbolówkę prosto w okienko bramki strzeżonej przez Leya Matampiego.

Madagaskar nie mógł długo się cieszyć z prowadzenia. Już w 21. minucie Kongijczycy wyrównali za sprawą Cedrica Bakambu. Ngonda Muzinga dośrodkował w pole karne, a dwójka obrońców Madagaskaru nie dała rady upilnować gwiazdy Demokratycznej Republiki Konga i Bakambu głową wyrównał stan rywalizacji. W pierwszej połowie dobrą okazję miał Chancel Mbemba. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego przyjął piłkę na klatkę piersiową i oddał strzał z woleja, ale mimo dobrej pozycji piła powędrowała wysoko ponad bramką.

W 59. minucie świetną okazję miał Bakambu. Dostał podanie tuż przed linią spalonego, wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale jego strzał był za słaby i zaplątał się w nogach obrońcy Madagaskaru. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić i w 77. minucie na prowadzenie znów wyszli Madagaskarczycy. Romain Metanire wrzucił piłkę w pole karne Kongijczyków, a tam ofiarnie szczupakiem piłkę do bramki wbił Faneva Ima Andriatsima. Matampi sięgnął piłkę ręką, ale i tak przeszła ona po rękawicy golkipera Demokratycznej Republiki Konga.

Kiedy można było uznawać, że po regulaminowym czasie gry Madagaskar awansuję do ćwierćfinału, w 90. minucie bramkę wyrównującą zdobył Chancel Mbemba. Elia Meschack dośrodkował z rzutu rożnego, a obrońca FC Porto głową uderzył na bramkę Melvina Adriena, który przepuścił strzał pomiędzy nogami.

Dogrywka rozpoczęła się od niebezpiecznej sytuacji stworzonej przez Kongijczyków. Ngonda Muzinga oddał silny strzał z dystansu, piłka odbiła się od defensora Madagaskaru i zaczęła lecieć tuż pod poprzeczkę bramki Melvina Adriena. Jednak golkiper czwartoligowego, francuskiego FC Martigues zachował czujność między słupkami i przerzucił piłkę nad poprzeczką. W 98. minucie swój niebezpieczny strzał z daleka mieli Madagaskarczycy. Romain Metanire oddał strzał z 20-kilku metrów, ale kapitalną paradą popisał się Ley Matampi. 2 minuty później znów Chancel Mbemba starał się pokonać Melvina Adriena strzałem głową z rzutu rożnego, ale tym razem golkiper nie dał się znów pokonać.

Ostatecznie to rzuty karne zadecydowały o tym, która z drużyn awansuje do ćwierćfinału PNA 2019. W nich lepsi okazali się debiutanci wyrastający na czarnego konia turnieju. Wygrali 4:2, a karnych dla Lampartów nie trafili Marcel Tisserand oraz Yannick Bolasie. Strzały obojga poleciały nad poprzeczką.

W ćwierćfinale Madagaskar musi poczekać na lepszą drużynę w parze Tunezja – Ghana.

07.07.19, 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki, Alexandria Stadium (Aleksandria)

Madagaskar – Demokratyczna Republika Konga 2:2 (1:1, 2:2, 2:2) – 4:2 po karnych

Amada 9′ Andriatsima 77′ – Bakambu 21′, Mbemba 90′

Madagaskar: Adrien – Metanire, Mombris, Razakanantenaina, Fontaine – Abel – Amada, Nomenjanahary (Caloin 89′), Raveloson (Andrianarimanana 58′) – Andriatsima (Rakotoharimalala 112′), Andriamatsinoro (Morel 106′).

Demokratyczna Republika Konga: Matampi – Mpeko, Muzinga, Tisserand, Mbemba – Akolo (Bolasie 70′), Maghoma, Moke (Meschack 46), Mulumbu (Bokadi 67′) – Assombalonga (Mpoku 91′), Bakambu.

Żółte kartki: Morel 114′ – Mulumbu 45+1, Mpeko 97′

Sędzia: Noureddine El Jaafari (Maroko)