PNA: Gwinea Równikowa po raz kolejny zaskakuje i po serii rzutów karnych wygrywa z Mali

W meczu 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki Gwinea Równikowa po serii rzutów karnych wygrała z Mali i awansowała do ćwierćfinału. W regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 0:0.

W ostatnim meczu 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki Mali mierzyło się z Gwineą Równikową. Na papierze zdecydowanym faworytem byli podopieczni Mohameda Magassouby, ale Gwinejczycy pokazali już, że nie można ich skreślać, bo w swojej grupie zajęli sensacyjne drugie miejsce.

Na pierwszą dogodną sytuację musieliśmy poczekać do 8. minuty. Wtedy to Mohamed Camara podał po ziemi w szesnastkę, tam świetnie z przeciwnikiem na plecach obrócił się Ibrahima Kone, później strzelił, ale minimalnie chybił. Gwinejczycy na pierwszą połowę przyjęli taktykę defensywną i nie stwarzali groźnych sytuacji. Niestety zniechęcili też Mali, więc do przerwy nie zobaczyliśmy już groźnych sytuacji, a co za tym idzie, goli również.

Od początku drugiej połowy również Mali miało przewagę, ale okazji bramkowych zbytnio sobie nie stwarzało. Dopiero w 58. minucie było blisko gola dającego prowadzenie. Yves Bissouma bez problemu ograł dwóch defensorów, wyłożył do Camary, który miał przed sobą pustą bramkę, lecz fatalnie przestrzelił. Gwinea swojego stylu gry nie zmieniła, o czym najlepiej świadczy fakt, że swoją pierwszą ofensywną okazję wyprowadziła dopiero w 88. minucie. Fatalnym strzałem zakończył ją jednak Emilio Nsue, po którego uderzeniu futbolówka poleciała w trybuny. Ostatecznie regulaminowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia i na Limbe Stadium niestety oglądaliśmy dogrywkę, niestety, bo mecz stał na bardzo słabym poziomie i raczej nikt nie czerpał przyjemności z oglądania go.

Dogrywka również wyglądała fatalnie, bo obie drużyny grały tak, jakby chciały tylko wytrwać do rzutów karnych. Nie widzieliśmy praktycznie żadnych ataków z obu stron, można powiedzieć, że gra zarówno Mali jak i Gwinei Równikowej była popularnym “męczeniem buły”, no i spotkanie musiał rozstrzygnąć konkurs jedenastek.

W konkursie rzutów karnych lepsza była Gwinea Równikowa, która wygrała 6:5 i po raz kolejny zaskoczyła wszystkich. W ćwierćfinale podopieczni Juana Michy zmierzą się z Senegalem, który bez wątpienia będzie najtrudniejszym rywalem Gwinejczyków podczas aktualnego PNA, ale tak naprawdę, to ciężko stwierdzić, kto będzie faworytem tego meczu.