PKO Ekstraklasa: Tomczyk ratuje remis Lechowi

W najciekawszym spotkaniu 1. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował 1:1 z Lechem Poznań. Bramkę dla gospodarzy strzelił na począku spotkania Jorge Félix. Kolejorz odpowiedział w końcówce trafieniem Pawła Tomczyka.

W Gliwicach od samego początku było bardzo ciekawie. Piast świetnie wszedł w to spotkanie i objął prowadzenie już w 6. minucie. Na lewej stronie boiska Gerard Badía ograł Kamila Jóźwiaka i dorzucił piłkę wprost na głowę Jorge Félixa, który skierował futbolówkę do bramki. Trzy minuty później piłka wpadła ponownie do bramki Mickyea van den Harta. Po wrzutce piłkę głową uderzał Mikkel Kirkeskov, a do futbolówki dopadł Uroš Korun, który z bliska skierował ją do bramki. Prowadzący to spotkanie Tomasz Kwiatkowski nie uznał tej bramki po ewidentnej pozycji spalonej obrońcy Piasta.

Lech nie zamierzał pozostać rywalom dłużny. W 14. minucie powaznie zakotłowało się w polu karnym gospodarzy. Po wrzutce z rogu Darko Jevticia Đorđe Crnomarković uderzył piłkę głową, a ta odbiła się od słupka i wyszła w pole. Dopadł do niej kolejny nowy nabytek “Kolejorza” Karlo Muhar, którego próba poszybowała nad poprzeczką. W kolejnych minutach było niemniej ciekawie. W 18. minucie strzał Jevticia z rzutu wolnego na róg sparował František Plach. Chwilę później po uderzeniu głową Jóźwiaka piłkę z linii bramkowej wybił Patryk Sokołowski.

Gliwiczanie odpowiedzeli w 35. minucie. Z prawej strony piłkę dogrywał Patryk Dziczek, a Parzyszek na pełnym biegu oddał głową strzał, po którym piłka poszybowała nad bramką Lecha. Parzyszek w pierwszej połowie nie mógł wstrzelić się. Tuż przed przerwą napastnik Piasta ponownie uderzał na bramkę Lecha. Po dograniu Kirkeskova jego uderzenie odbił debiutujący w Lechu van der Hart.

Po przerwie jako pierwszy zaatakował Lech. Napierw po stracie Jorge Félixa dobrą okazję do wyrównania miał Jóźwiak, ale jego próbę nogą obronił Plach. Chwilę później bramkarz Piasta obronił uderzenie Pedro Tiby. W odpowiedzi, po dograniu Sokołowskiego kolejną świetną okazję zmarnował Parzyszek trafiając wprost w van der Harta.

Kolejna próba z dystansu João Amarala przeleciała nad bramką gospodarzy. W 62. minucie Lech wyprowadził kolejną kontrę. Pedro Tiba zagrał na prawą stronę do Tymoteusza Puchacza, którego strzał świetnie obronił Plach.

Po serii ataków z obu stron gra nieco się uspokoiła i zaostrzyła. Żółtym kartonikiem ukarany został Karlo Muhar, który ostro potraktował Piotra Parzyszka. W sporych opałach Piast znalazł się w 77. minucie kiedy z boiska wyleciał Tomáš Huk. Słowak sfaulował wychodzącego na wolne pole Kamila Jóźwiaka.

“Kolejorz” dopiął swego w 82. minucie. Wprowadzony chwile wcześniej na boisko Paweł Tomczyk po prostopadłym podaniu Jevticia na wślizgu posłał futbolówkę między nogami Placha i skierował ją do bramki. Jak się okazało było to ostatnie trafienie w tym spotkaniu.

20 lipca 2019, 20:00, 1. kolejka PKO Ekstraklasy, Gliwice (Stadion Miejski), Frekwencja: 4698

Piast Gliwice – Lech Poznań 1:1(1:0)

Jorge Félix 6 – Paweł Tomczyk 82

Piast: František Plach – Tomasz Mokwa, Uroš Korun, Tomáš Huk, Mikkel Kirkeskov – Jorge Félix, Patryk Sokołowski, Patryk Dziczek, Joel Valencia (Patryk Konczkowski 73′), Gerard Badía (Damian Byrtek 79′) – Piotr Parzyszek (Dani Aquino 68′).

Lech: Mickey van der Hart – Robert Gumny, Thomas Rogne, Đorđe Crnomarković, Wołodymyr Kostewycz – Kamil Jóźwiak, Karlo Muhar (Paweł Tomczyk 79′), Pedro Tiba, Darko Jevtić, Tymoteusz Puchacz (Maciej Makuszewski 64′) – João Amaral (Timur Żamaletdinow 72′).

Żółte kartki: Jorge Félix, Dziczek – Muhar.

Czerwona kartka: Tomáš Huk.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Piłkarz meczu: Patryk Dziczek.