PKO Ekstraklasa: Szalony mecz w Gdańsku, Lechia wygrywa w Derbach Trójmiasta

Oficjalna piłka PKO Ekstraklasy / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W ostatnim meczu 27. kolejki PKO Ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała w Derbach Trójmiasta Arkę Gdynia 4:3. Decydująca bramka padła w doliczonym czasie gry.

Na zakończenie 27. kolejki PKO Ekstraklasy mieliśmy starcie derbowe, Lechia podejmowała Arkę. Na papierze zdecydowanym faworytem byli gospodarze, którzy nadal wierzą w awans do europejskich pucharów, celem Arkowców jest oczywiście utrzymanie, w tym ma ich pomóc wracający na ławkę trenerską Ireneusz Mamrot.

Gospodarze od początku meczu rzucili się do ataku i już w 5. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Karol Fila dośrodkował po ziemi w pole karne, tam stopę dołożył Zé Gomes, lecz dobrą interwencją popisał się Pāvels Šteinbors. Chwilę później okazję bramkową miał Patryk Lipski, ale jego strzał okazał się bardzo niecelny. Gdynianie pierwszą groźną okazję wyprowadzili w 36. minucie, uderzeniem w środek bramki zakończył ją Marko Vejinović. Gości na prowadzenie mógł wyprowadzić też Mateusz Młyński, jednak po indywidualnej akcji uderzył minimalnie niecelnie. Do przerwy po średnim meczu Lechia remisowała z Arką 0:0.

Gospodarze już w 49. minucie mieli okazje, by wyjść na prowadzenie, bo został odgwizdany dla nich rzut karny. Jedenastkę bez problemu wykorzystał Flávio Paixão. Chwilę później mieliśmy kolejne wskazanie na wapno, tym razem jednak w drugą stronę. Futbolówkę na jedenastym metrze ustawił Vejinović i nie dał szans bramkrzowi Lechii. Kolejna bramka nieoczeikiwanie padła dla podopiecznych Mamrota. Michał Nalepa dośrodkował z rzutu rożnego, głową uderzył Adam Marciniak, a niefortunnie do własnej siatki trafił Jarosław Kubicki. Arkowcy długo nie cieszyli się z prowadzenia, bo w 77. minucie Lechia zdobyła bramkę wyrównującą, drugi raz na listę strzelców wpisał się Paixão. Mecz miał bardzo wysokie tempo i zaledwie kilka minut później goście mieli kolejny rzut karny, we własnym polu karnym ręką zagrał Conrado. Po raz drugi odpowiedzialność za wykonanie jedenastki wziął Vejinović i drugi raz się nie pomylił. Bazylijczyk zrehabilitował się w końcówce meczu, gdy dośrodkował w szesnastkę, a głową bramkarza Arki pokonał Zwoliński. Gdy wydawało się, że Derby Trójmiasta zakończą się remisem, to w doliczonym czasie gry sędzia Szymon Marciniak znowu wskazał na wapno. W szensastce Doug Bergqvist sfaulował zdobywcę dwóch bramek, Flávio. Sam poszkodowany wykonał jedenastkę i zapewnił Lechii 3 punkty i prestiżowe zwycięstwo w Derbach Trójmiasta.

Mecz był bardzo wyrównany i o zwycięstwie Lechii zadecydował rzut karny w doliczonym czasie gry, oczywiście był on słuszny. Dzięki tej wygranej gospodarze awansowali na 7. miejsce, podopieczni Ireneusza Mamrota zachowali 15. pozycję, która oznacza spadek o ligę niżej.