PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze pewnie pokonuje Pogoń

Oficjalna piłka PKO Ekstraklasy / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W meczu 24. kolejki PKO Ekstraklasy, Górnik Zabrze pokonał Pogoń Szczecin 3:1. Bramki dla gospodarzy zdobyli Erik Jirka, Igor Angulo i Jesús Jiménez, gola honorowego dla gości strzelił Paweł Cibicki.

Obie drużyny miały chrapkę na zwycięstwo, Górnik w przypadku kompletu punktów awansowałby na jedenaste miejsce i do pierwszej ósemki traciłby tylko trzy punkty. Pogoń w przypadku wygranej wyprzedziłaby Cracovię i znajdowałaby się na drugim miejscu.

Podopieczni Marcina Brosza mogli wyjść już w 3. minucie na prowadzenie, ale Igor Angulo strzelił tuż obok bramki. Chwilę później prowadzenie Górnikowi mógł dać Roman Procházka, lecz strzelił w słupek. Gospodarze dominowali i w końcu udało im się wyjść na prowadzenie. Łukasz Wolsztyński podał prostopadle do Erika Jirkii, ten wyszedł sam na sam z bramkarzem i pewnym uderzeniem go pokonał. W 25. minucie Pogoń miała okazję na doprowadzenie do remisu, tuż nad bramką z rzutu wolnego strzelił Zvonimir Kožulj. Niewykorzystana szansa zemściła się na Portowcach. Drugi raz świetnie podał Wolsztyński, a sytuację sam na sam wykończył Angulo, pierwotnie sędzia odgwizdał spalonego jednak po analizie VAR decyzja została zmieniona. W końcowych minutach jeszcze gola kontaktowego dla gości mógł zdobyć Soufian Benyamina, lecz główkował tuż obok bramki i do przerwy gospodarze prowadzili dwiema bramkami.

Na początku drugiej połowy prowadzenie Zabrzan mógł podwyższyć Paweł Bochniewicz, ale główkował tuż obok bramki. Jednak kilkanaście minut później kibice na Arenie Zabrze mogli cieszyć się z trzeciej bramki. Angulo podał do Jesúsa Jiméneza, ten przyjął futbolówkę na głowę, potem poprawił przyjęcie nogą i pięknym uderzeniem pokonał Dante Stipice. W 77. minucie dosyć nieoczekiwanie padł gol dla Pogoni. Marcin Listkowski dośrodkował z rzutu rożnego, a głową do siatki trafił Paweł Cibicki. W doliczonym czasie gry jeszcze wynik mógł podwyższyć mógł  Górnik, lecz Stipica dobrze interweniował po strzale Kamila Zapolnika i ostatecznie gospodarze wygrali z Pogonią 3:1 i mogli świętować awans na 11. miejce w tabeli.

Jest to w pełni zasłużone zwycięstwo podopiecznych Marcina Brosza, gdyby gospodarze byli bardziej skuteczni to zwycięstwo mogłoby być nawet wyższe. Pogoń w tym meczu nie pokazała praktycznie nic, a bramka dla nich była golem dość przypadkowym.