PKO Ekstraklasa: Derby dla Piasta

PKO Ekstraklasa

PKO Bank Polski Ekstraklasa, banda reklamowa / fot. Mikołaj Barbanell

W meczu 9. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze przegrał z Piastem Gliwice 1:2, dla Gliwiczan to pierwsza wygrana w tym sezonie.

W Zabrzu odrabialiśmy zaległości z 9. kolejki, trzeci w tabeli Górnik Zabrze podejmował szesnastego Piasta Gliwice, raczej nikomu nie trzeba przypominać, że to Derby Śląska.

Pierwszą groźną okazję zobaczyliśmy w 2. minucie, Sebastian Milewski odebrał futbolówkę w dużym zamieszaniu, przedostał się w szesnastkę, strzelił w kierunku bramki gospodarzy, lecz Martin Chudý świetnie interweniował. W odpowiedzi akcję ofensywną Górnika uderzeniem sprzed szesnastki kończył Giannis Masouras, ale minimalnie się pomylił. W podobnej sytuacji do greckiego kolegi był Alex Sobczyk, który także zdecydował się kopnąć z dystansu jednak piłka także nie znalazła drogi do bramki. W 29. minucie podopieczni Waldemara Fornalika wyszli na prowadzenie, Roman Procházka chciał podać do swojego bramkarza, lecz do piłki dopadł Jakub Świerczok, wyszedł sam na sam z golkipeerem, przelobował go i zdobył swoją pierwszą bramkę w tym sezonie. Goście mogli ucieć Górnikowi na dwie bramki, gdy Sebastian Milewski minąło obrońców i bramkarza, kopnął na bramkę jednak Michał Rostkowski wybił futbolówkę z linii bramkowej. Do przerwy Piast prowadził w Zabrzu 1:0.

Od początku drugiej połowy gospodarze rzucili się do ataku, by odrabiać straty, najbardziej widcocznym graczem Zabrzan był Jesús Jiménez, który po przerwie pojawił się na boisku. Hiszpan uderzał dwa razy na bramkę Piasta, lecz dwa razy robił to zbyt słabo i František Plach pewnie interweniował. Niewykorzystane okazje zemściły się w 67. minucie, gdy Piast podwyższył prowadzenie. Martin Konczkowski dośrodkował w pole karne, tam z woleja strzelił Milewski i nie dał żadnych szans Chudemu. Górnik nie złożył broni i zdobył gola kontaktowego, Filip Bainović zagrał prostopadle do Jiméneza, ten wyszedł sam na sam z golkipeerem Piasta i pewnym uderzeniem go pokonał. W doliczonym czasie gry punkt dla Górnika mógł uratować Bainović, lecz po jego uderzeniu kapitalnie interweniował František Plach i trzy punkty pojechały do Gliwic.

Mecz był wyrównny i obie drużyny stworzyły sobie podobną ilość okazji, lecz różnica jest taka, że Piast to, co miał, to wykorzystał, a Górnik nie.