PKO BP Ekstraklasa: Pogoń wygrywa z Wartą

Michał Kucharczyk

Michał Kucharczyk, fot. twitter.com/PogonSzczecin

W pierwszym sobotnim spotkaniu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy, Pogoń Szczecin pokonała na wyjeździe Wartę Poznań (2:1).

Zespół gospodarzy to chyba największy pechowiec w obecnym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Beniaminek z Poznania przegrał dwa ostatnie spotkania (dwie kolejki temu 0:1 z Rakowem oraz kolejkę temu 3:4 z Jagiellonią), tracąc gole z rzutów karnych w końcówce. Warciarze bardzo często byli chwaleni za dobrą grę w defensywie, za wyciskanie “maxa” ze swoich możliwości, lecz nie zawsze to wystarczało. Przed meczem z Pogonią znajdowali się na 12. miejscu w tabeli, mając na swoim koncie 13 punktów. Piłkarze ze Szczecina przed pojedynkiem z Wartą zajmowali szóste miejsce, z 19 punktami na koncie. Portowcy to jedna z najlepszych defensyw Ekstraklasy, a doskonale pokazuje to fakt, że dopuścili do utraty bramki tylko siedem razy.

Od samego początku meczu zespół gości pokazywał lepszy futbol. Pierwsza bramka padła już siedem minut po gwizdku rozpoczynającym spotkanie. Trafienie zaliczył Alexander Gorgon, który wykorzystał świetną centrę w wykonaniu Jakuba Bartkowskiego. Na drugi cios nie trzeba było długo czekać. Cztery minuty później z rzutu rożnego dośrodkowywał Gorgon, piłkę zgrał Bartkowski, a Luka Zahović oddał strzał z okolic piątego metra i podwyższył prowadzenie Portowców. Pierwsze 45. minut to kompletna dominacja przyjezdnych, Warta nie oddała żadnego celnego strzału w pierwszej części meczu, a posiadanie piłki gospodarzy wskazywało na zaledwie 30%. Warta złapała kontakt w 47. minucie spotkania! Świetne dośrodkowanie z rzutu rożnego posłał Łukasz Trałka, a w polu karnym odnalazł się Michał Jakóbowski, uciekł rywalom, po czym umieścił piłkę w siatce.

12.12.2020, 13.kolejka PKO BP Ekstraklasy, Stadion Dyskobolii (Grodzisk Wielkopolski)

Warta Poznań – Pogoń Szczecin 1:2 (0:2)

Gorgon 7′, Zahović 11′, Jakóbowski 47′

Warta: Lis – Grzesik, Ławniczak, Kieliba, Laskowski – Jakóbowski (Jaroch 75′), Czyżycki (Janicki 66′), Trałka, Kuzdra – Kiełb, Kuzimski

Pogoń: Stipica – Bartkowski, Zech, Malec, Matynia – D. Dąbrowski, Drygas (Podstawski 83′), Kozłowski (Smoliński 61′), Gorgon (Kowalczyk 70′)– Hostikka (Kucharczyk 61′), Zahović (Benedyczak 83′)

Żółte kartki: Kieliba, Kuzdra, Kiełb – Matynia Gorgon, Benedyczak, Smoliński

Sędzia: Dominik Sulikowski