Piast, Legia i Lechia gromią w sparingach

Na dwa tygodnie przed startem PKO Ekstraklasy drużyny rozegrały kolejne mecze sparingowe. Tuż przed startem w europejskich pucharach okazałe zwycięstwa odnieśli Piast Gliwice, Legia Warszawa i Lechia Gdańsk.

W próbie generalnej przed startem eliminacji Ligi Mistrzów Piast Gliwice zaprezentował się bardzo dobrze. Po efektownym meczu mistrzowie Polski rozgromili aż 7:1 spadkowicza z Ekstraklasy – Miedź Legnica. Hat-trickiem jeszcze w pierwszej połowie popisał się Piotr Parzyszek. Po jednym trafieniu zanotowali także Mikkel Kirkeskov oraz Jorge Félix, a pod koniec drugiej połowy po golu strzelili również Gerard Badía i nowy nabytek Piasta Dani Aquino.

Przywitanie sezonu na Łazienkowskiej przebiegło w atmosferze bardzo pewnego zwycięstwa wicemistrzów Polski nad drugoligową Pogonią Siedlce. Do przerwy Legia po dwóch bramkach Mateusza Wieteski i golach Arvydasa Novikovasa i Carlitosa prowadziła 4:0 z niżej notowanym rywalem. W drugiej połowie jeszcze jedno trafienie zaliczył Carlitos, a wynik spotkania na dziesięć minut przed końcem ustalił Sandro Kulenović. Spotkanie z wysokości trybun obserwowało niemal pięć tysięcy kibiców.

Lech Poznań rozegrał dzisiaj sparing z atrakcyjnym – z polskiego punktu widzenia – rywalem. Duński FC Midtjylland przygotowuje się do nowego sezonu w Polsce, a jednym z elementów obozu był sparing z “Kolejorzem”. W rozegranym na Stadionie Miejskim meczu to polski zespół okazał się lepszy. W pierwszej połowie Lech prowadził po bramce Wołodymyra Kostewycza. Goście wyrównali w 54. minucie po golu Paulinho. Ostateczny cios podopieczni Dariusza Żurawa wyprowadzili trzy minuty później. Darko Jevtić wykorzystał rzut karny i dał Lechowi trzecie zwycięstwo w trwającym letnim okresie przygotowawczym. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

Absolutnym pogromem zakończyło się starcie Lechii Gdańsk z drugoligową Bytovią Bytów. Podopieczni Piotra Stokowca, przygotowujący się m.in. do startu w europejskich pucharach, rozgromili Bytovię 7:1. Do przerwy Gdańszczanie prowadzili 6:1, a jedyną bramkę po przerwie strzelił Artur Sobiech. W pierwszych 45 minutach Bytovię rozstrzelał duet Flávio Paixão – Sławomir Peszko. Brazylijczyk strzelił trzy bramki, natomiast wracający z wypożyczenia do Wisły Kraków skrzydłowy zaliczył dwa trafienia.

Dwa dolnośląskie kluby, które pozostały w Ekstraklasie, przebywają obecnie na zagranicznych zgrupowaniach. Znajdujący się w Słowenii Śląsk Wrocław po bramkach Damiana Gąski pokonał 2:0 NK Slaven Belupo – siódmy zespół chorwackiej ekstraklasy, którego zawodnikiem jest Krystian Nowak. Zagłębie Lubin z kolei zmierzyło się w Holandii ze spadkowiczem z tamtejszej ekstraklasy vbv De Graafschap. Sparing zakończył się pogromem 0:4.

Korona Kielce zmierzyła się z innym holenderskim klubem – SBV Vitesse, który do nowego sezonu przygotowuje się w Polsce. W sparingu rozegranym w Opalenicy piąty zespół Eredivisie zremisował 1:1. Do przerwy Korona prowadziła po bramce Marcina Cebuli. Rywale wyrównali na dwanaście minut przed końcem za sprawą Matúša Bero.

Arka Gdynia, w swoim kolejnym rozegranym w Gniewinie sparingu, zremisowała 2:2 z beniaminkiem niemieckiej 3. Ligi Chemnitzer FC. Do przerwy kibice nie mogli oglądać bramek. W 54. minucie Arka wyszła na prowadzenie za sprawą trafienia Macieja Jankowskiego. Goście z Niemiec kolejno w 74. i 77. minucie strzelili dwie bramki i wyszli na prowadzenie. Wynik spotkania ustalił w 79. minucie Marcus Vinícius – skuteczny wykonawca rzutu karnego.

Zaskakująca wysokim wynikiem zakończyło się starcie Wisły Płock z Rakowem Częstochowa. Jeden z dwóch beniaminków w sparingu rozegranym na stadionie Ursusa Warszawa pokonał Płocczan aż 4:1. “Medalikom” wygraną zapewnili Sebastian Musiolik, pozyskany z Korony Kielce Felicio Brown Forbes a także wprowadzony po przerwie Maciej Domański, który w końcówce strzelił dwie bramki. Wisła odpowiedziała jedynie trafieniem Ricardinho.

Dotychczasowe wyniki sparingów Wisły Kraków nie zachwycały – dwa zwycięstwa z Reprezentacją Powiatu Suskiego i Radomiakiem Radom oraz porażki z Sandecją Nowy Sącz i GKS-em Bełchatów. Podopieczni Macieja Stolarczyka w piątej grze kontrolnej w Dankowicach skromnie wygrali z pierwszoligowym Podbeskidzie Bielsko-Biała. Jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił Lukas Klemenz. “Biała Gwiazda” w tym meczu sprawdzała m.in. 23-letniego brazylijskiego napastnika Jeana Carlosa Silvę, a także 19-letniego pomocnika Dawida Rudnika z LZS-u Starowice Dolne.

Przebywający na zgrupowaniu w Grodzisku Wielkopolskim beniaminek z Łodzi miał bardzo pracowitą sobotą. Piłkarze ŁKS-u rozegrali dwa sparingi – rano zdołali odrobić straty i po bramkach Ricardo Guimy i Michała Trąbki wygrali 2:1 z pierwszoligowym GKS-em Tychy. Popołudniu drugi skład ŁKS-u pewnie pokonał 3:0 trzecioligową Kotwicę Kołobrzeg.

Wyniki dzisiejszych sparingów drużyn z PKO Ekstraklasy:

ŁKS Łódź – GKS Tychy 2:1 (0:1)

Ricardo Guima 79, Michał Trąbka 86 – Mateusz Piątkowski 11

Wisła Płock – Raków Częstochowa 1:4 (0:1)

Ricardinho 53 – Sebastian Musiolik 38, Felicio Brown Forbes 71, Maciej Domański 78, 83

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Wisła Kraków 0:1 (0:0)

Lukas Klemenz 58

Lechia Gdańsk – Bytovia Bytów 7:1 (6:1)

Flávio Paixão 6, 20, 42, Sławomir Peszko 18, 21, Michał Rutkowski 29 (bramka samobójcza), Artur Sobiech 69 – Przemysław Lech 35

Piast Gliwice – Miedź Legnica 7:1 (4:1)

Piotr Parzyszek 13, 34, 46, Mikkel Kirkeskov 29, Jorge Félix 42, Gerard Badía 79, Dani Aquino 80 – Henrik Ojamaa 26

vbv De Graafschap (Holandia) – Zagłębie Lubin 0:4  (0:3)