Oko na rodaka: Wilczek i Świderski liderami klasyfikacji strzelców. Dwie bramki Frankowskiego na zakończenie sezonu

footy.dk

W niedziele wśród polskich zawodników występujących za granicą wyróżnili się Kamil Wilczek oraz Przemysław Frankowski, którzy strzelili dwie bramki, a także Karol Świderski i Piotr Grzelczak, którzy zanotowali po jednym trafieniu.

Po prawie miesiącu bez bramki Kamil Wilczek przełamał się, i to w znakomitym stylu. 31-letni napastnik strzelił dwie bramki dla Brøndby w wygranym 3:1 derbowym starciu z wiceliderem – FC København. Dzięki dzisiejszym trafieniom Wilczek ma na koncie aż dziesięć bramek i z trzema golami przewagi prowadzi w klasyfikacji strzelców duńskiej ekstraklasy.

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego MLS błysnął Przemysław Frankowski, który w starciu z Orlando City SC strzelił dwie bramki i walnie przyczynił się do zwycięstwa Chicago Fire 5:2. A trzeba przyznać, że pierwsze trafienie “Franka” było wyjątkowej urody. Mimo tego, jego zespół nie zdołał awansować do fazy play off, przez co dla 24-letniego skrzydłowego było to ostatnie spotkanie w tym sezonie. Frankowski w 31 spotkaniach strzelił pięć bramek.

Odblokowywać się nie musiał Karol Świderski. Były młodzieżowy reprezentant Polski po raz kolejny dostał szansę od pierwszej minuty w barwach PAÓK-u i po raz kolejny strzelił bramkę dla swojego zespołu. Była to już piąta bramka strzelona w sześciu rozegranych spotkaniach greckiej ekstraklasy. Dzisiaj Polak walnie przyczynił się do wygranej 2:1 nad Astérasem Trípolis, po której jego zespól plasuje się na trzeciej pozycji w lidze, a Świderski jest liderem klasyfikacji strzelców.

Przygoda Piotra Grzelczaka w dalekim Kazachstanie prezentuje się coraz ciekawiej. Polak przed tygodniem strzelił swojego pierwszego gola w lidze – tam jego drużynie wyraźnie nie idzie, do ostatniej kolejki będzie biła się o utrzymanie w elicie. Inaczej to wyglądało w innych rozgrywkach – FK Atyrau dzisiaj w finale Pucharu Kazachstanu grał z Kajsar Kyzyłorda. Bramka Piotra Grzelczaka z 68. minuty wyprowadziła jego zespół na prowadzenie. Kajsar, grający w osłabieniu zdołał doprowadzić do dogrywki golem strzelonym w 88. minucie. W dogrywce stan liczebny zawodników się wyrównał po czerwonej kartce dla jednego z piłkarzy FK Atyrau. Niestety, w końcówce sprytniejszy okazał się Kajsar, który golem strzelonym w 120. minucie spotkania zapewnił sobie puchar i prawo występu w europejskich pucharach w następnym sezonie.

Tydzień temu pisaliśmy o obronionym rzucie karnym Martina Kompalli oraz o tym, że jego zespół znajduje się o krok nad przepaścią jaką jest spadek z ligi. Dzisiaj los VPS został przypieczętowany przez porażkę 2:3 w meczu z HIFK. Były młodzieżowy reprezentant Polski, który w kończącym się sezonie fińskiej ekstraklasy zagrał w 23 spotkaniach, w dzisiejszym meczu nie wystąpił z powodu urazu.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych:

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Chelsea.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Arsenalem.

Belgia

Rafał Pietrzak (Royal Excel Mouscron – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z KRC Genk.

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Royal Excel Mouscron.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 67 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lewskim Sofia.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Lewskim Sofia.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w wygranym 3:1 ligowym meczu z FC København. Zagrał cały mecz.

Finlandia

Martin Kompalla (Vaasan Palloseura – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z HIFK. Jego zespół spadł z ligi.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Astérasem Trípolis. Grał do 78 minuty.

Sebastian Chruściel (Paniónios GSS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z ÓFI Kreta.

Hiszpania

Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z CP Villarrobledo.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra – trzecia liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z CD Calahorra.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym po dogrywce 1:2 finale Pucharu Kazachstanu z Kajsarem Kyzyłorda. Zagrał cały mecz.

Mołdawia

Ariel Borysiuk (Sheriff Tiraspol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Dinamo-Auto Tiraspol.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z 1. FC Nürnberg.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 87 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Bayernem.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Norwegia

Maciej Gostomski (FK Haugesund – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Rosenborgiem.

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Skeid.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Arsienałem Tuła.

Michał Kucharczyk (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Zenitem Sankt Petersburg.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowy meczu z Arsienałem Tuła.

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z CSKA Moskwa.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – strzelił dwie bramki w wygranym 5:2 ligowym meczu z Orlando City SC. Zagrał cały mecz.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z New York City FC.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z DC United.

Wojciech Wójcik (Hartford Athletic – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Swope Park Rangers.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Tulsa Roughnecks FC.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Başakşehirem.

Bartłomiej Pawłowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w przerwie i został zmieniony w 83. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Başakşehirem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Sivassporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Menemen.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Kołos Kowaliwka.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Udinese.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Torino.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Lazio.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) –

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Fiorentiną.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z AS Roma.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Torino.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Udinese.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Frosinone.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Frosinone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Salernitaną.

Szymon Fyda (Ravenna FC 1913 – Serie C) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Triestiną.

Tomasz Kupisz (SSC Bari – Serie C) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Cavese.

Davide Mastaj (Carpi FC 1909 – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Feralpisalò.