Oko na rodaka: Trzy gole i trzy spadki

Arkadiusz Reca

Arkadiusz Reca / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Sobota w wykonaniu polskich piłkarzy występujących w ligach zagranicznych miała słodko-gorzki smak. Kolejne bramki w tym sezonie strzelili Filip Jagiełło, Michał Nalepa i Piotr Parzyszek. Z drugiej strony spadek do niższej ligi zanotowały drużyny Arkadiusza Recy, Kacpra Miałkowskiego, a także Konrada Zaradnego.

Crotone Arkadiusza Recy okazało się pierwszym spadkowiczem z włoskiej Serie A. Drużyna Polaka przegrywając na swoim boisku 0:2 ze zmierzającym po tytuł mistrzowski Interem Mediolan ostatecznie stracił szansę na utrzymanie we włoskiej elicie. Crotone na cztery mecze przed końcem ma stratę 13 punktów do zajmującego siedemnaste, pierwsze bezpieczne miejsce Cagliari, w którym wystepuję Sebastian Walukiewicz. Sam Reca tego spotkania nie będzie wspominał dobrze, bo w 38. minucie opuścił boisko z powodu kontuzji. Reprezentant Polski upadł bez kontaktu z rywalem i najprawdopodobniej doznał urazu stawu skokowego. Łącznie w całym sezonie 2020/21 wypożyczony z Atalanty lewy wahadłowy wystąpił w 29 meczach i strzelił dwa gole. Jednocześnie dla Recy jest to drugi spadek z Serie A z rzędu – Polak w poprzednim sezonie grał w SPAL, które również zostało zdegradowane.

Dużo lepsze informacje dotarły do nas z drugoligowych boisk na Półwyspie Apenińskim. W 35. serii spotkań dwóch polskich zawodników strzeliło bramki dla swoich drużyn. Pierwszym z nich był występujący we Frosinone Calcio Piotr Parzyszek, który w 22. minucie spotkania z Pisą popisał się ładnym strzałem z powietrza z okolic szesnastego metra. Była to jego piąta bramka w tym sezonie oraz pierwsza strzelona w 2021 roku. Pomimo tego, że rywale bardzo szybko wyrównali, to w drugiej połowie Frosinone zapewniło sobie bardzo cenne trzy punkty, dzięki którym utrzymują trzy punkty przewagi nad miejscem oznaczającym konieczność gry w barażach na zapleczu Serie A.

Dłużej musieliśmy poczekać na szóstą bramkę w tym sezonie ligowym Filipa Jagiełły. Wypożyczony z Genoi do Brescii środkowy pomocnik pojawił się na boisku w 69. minucie spotkania, a już dziesięć minut później wykorzystał dogranie Aleša Matějů i przypieczętował zwycięstwo swojego zespołu 3:1 nad SPAL. Podobnie jak Jagiełło, w drugiej połowie spotkania na plac gry wszedł także drugi z Polaków grających w Brescii Jakub Łabojko. Ich drużyna na trzy kolejki przed końcem sezonu zajmuje 10. miejsce w tabeli i wciąż zachowuje szansę na załapanie się do baraży o awans do Serie A.

Do ostatniej kolejki toczyć się będzie walka o awans do tureckiej ekstraklasy. Giresunspor Michała Nalepy jest jednym z trzech najlepszych zespołów drugiej ligi, które przed ostatnią kolejką mają po 67 punktów i wciąż liczą się w walce o dwa miejsca dające bezpośrednią promocję. Zespół Polaka wykonał swoje zadanie i pokonał 3:0 Akhisarspor, a ostatnią z bramek strzelił właśnie Nalepa, dla którego było to trzecie trafienie w tym sezonie. Giresunspor za tydzień w meczu decydującym o bezpośrednim awansie zmierzy się z Tuzlasporem. W przypadku niepowodzenia zostaje im jeszcze gra w barażach. Tam na pewno znajdzie się także Altay SK, do którego w trakcie tego sezonu trafił Adam Stachowiak. Polski bramkarz zdołał zagrać w tym sezonie trzy mecze w lidze, a później wypadł z kadry meczowej, co jest spowodowane w dużej mierze limitem obcokrajowców obowiązującym na zapleczu tureckiej ekstraklasy.

Oprócz Arkadiusza Recy jeszcze dwóch Polaków zaliczyło relegację do niższej ligi. Pierwszym z nich jest Rochdale AFC, który po porażce w spotkaniu z Doncaster Rovers spadł z League One i od przyszłego sezonu będzie występował na czwartym szczeblu rozgrywkowym w Anglii. 17-letni pomocnik od początku sezonu znajdował się w kadrze pierwszego zespołu Rochdale, zadebiutował nawet w spotkaniu EFL Trophy, jednak na poziomie League One nie zdołał zadebiutować (nie znalazł się także ani razu w kadrze meczowej).

Wypożyczenia do drugoligowego czeskiego Slavoju Vyšehrad Konrad Zaradny nie będzie miło wspominał. Znany z gry m.in. w Zagłębiu Sosnowiec i Rakowie Częstochowa 23-latek trafił do klubu z Pragi zimą, gdy został wypożyczony do końca sezonu z trzecioligowego FK Přepeře. Już wówczas jego nowy zespół miał bardzo złą sytuację w tabeli. Od momentu debiutu Polaka Slavoj zdobył zaledwie jeden punkt w dziewięciu spotkaniach. Ostatnia z porażek przelała czarę gorzycy i mający zaledwie pięć punktów zdobytych w 21 spotkaniach Slavoj stracił szansę na utrzymanie w drugiej lidze czeskiej. Sam Zaradny w barwach tego klubu wystąpił w dziewięciu spotkaniach ligowych.

Podsumowanie występów polskich zawodników (30 kwietnia – 1 maja)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Leicester City.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Leeds United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Brighton & Hove Albion FC.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w doliczonym czasie wygranego 2:0 ligowego meczu z Leeds United.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Southampton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Evertona.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Bristol City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz ze Swansea City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz ze Swansea City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Preston North End.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 69 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Swansea City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Reading.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrayn 1:2 ligowy mecz z Doncaster Rovers.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Gillingham

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Adelaide United.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – 68 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z HŠK Zrinjski Mostar.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bohemians Praha 1905.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bohemians Praha 1905.

Konrad Zaradny (FK Slavoj Vyšehrad  – druga liga) – wszedł na boisko w 64. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z SK Líšeň. Jego zespół po tym meczu stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Francja

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Strasbourgiem.

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Troyes.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – wszedł na boisko w 63. minucie wygranego 8:0 meczu z SR.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Kashiwa Reysol.

Niemcy

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 62 minuty w wygranym 5:0 półfinale Pucharu Niemiec z Holstein Kiel.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Portimonense.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z ASU Politehnica Timișoara.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – rozpoczął mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Metaloglobusem Bukareszt.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z DAC Dunajská Streda.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z DAC Dunajská Streda.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – wszedł na boisko w 22. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z FK Košice.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 69 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – z powodów proceduralnych poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Chicago Fire.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL – drugi poziom rozgrykowy) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z rezerwami LA Galaxy.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą mecozwą na przegrany 0:1 ligowy mecz z St. Johnstone.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Ross County.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Aberdeen.

Turcja

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Akhisarsporem. Został zmieniony w 80. minucie.

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Ümraniyespor. Jego zespół zapewnił sobie udział w barażach o awans do tureckiej ekstraklasy.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 5:1 ligowym meczu z Worskłą Połtawa.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Connah’s Quay Nomads.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Flint Town.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:7 ligowy mecz z Newtown AFC.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Spezią.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 76 minut w ligowym meczu z AC Milan.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 38. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Interem. Jego zespół stracił szansę na utrzymanie w Serie A.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Reggianą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cremonese.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Monzą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Brescią.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu ze SPAL. Wszedł na boisko w 69. minucie.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 81 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Monzą. W jego miejsce wszedł Tomasz Kupisz.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie w miejsce Pawła Jaroszyńskiego. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Monzą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Cittadellą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu ze SPAL.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Reggianą.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Pisą. Grał do 89. minuty.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Brescią.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Cittadellą

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Pisą.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Brescią.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – 65 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Ascoli.

Wyspy Owcze.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z rezerwami EB/Streymur.