Oko na rodaka: Szósty gol Świderskiego i czerwone kartki Bochniewicza i Murawskiego

facebook.com

W niedzielę jedynym Polakiem z grona tych występujących za granicą, który strzelił gola był Karol Świderski. Czerwone kartki dostało aż dwóch naszych zawodników – Paweł Bochniewicz i Radosław Murawski. Dodatkowo, drugą w tym sezonie asystę zanotował Dawid Kownacki.

11 występów w lidze (w tym osiem w wyjściowym składzie) i sześć bramek – tak przedstawia się dorobek Karola Świderskiego w tym sezonie w barwach PAOK-u Saloniki. Na kolejnego gola Polaka czekaliśmy od 22 listopada i starcia z PAS Giánnina. Świderski już w 11. minucie hitu 13. kolejki z Panathinaïkósem wykorzystał dogranie Dimítrisa Giannoúlisa i strzałem głową z metra na “pustaka” wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Popularne “Koniczynki” wyrównały już pięc minut później. Ostatnie słowo należało jednak do PAOK-u, a ponownie udział miał w tym polski napastnik. W 65. minucie po wrzutce z rzutu rożnego znajdujący się przy bliższym słupku Świderski przedłużył piłkę głową, a z bliska do bramki wpakował ją Islandzyk Sverrir Ingi Ingason. Świderskiego w 82. minucie zmienił były napastnik Lechii Gdańsk Antonio Čolak.

Paweł Bochniewicz od momentu przyjścia do holenderskiego Heerenveen jest pewnym punktem defensywy tego zespołu. 24-latek we wszystkich dotychczasowych dwunastu spotkaniach rozgrywał pełne 90 minut. Po niedzielnym spotkaniu w ramach 13. kolejki Eredivisie z Heraclesem Almelo ta passa została niestety przerwana. Heerenveen to spotkanie przegrało 1:2, a w 88. minucie Bochniewicz wyleciał z boiska za faul taktyczny na wychodzącym na czystą pozycję Adriánowi Szőke.

Pod koniec listopada Radosław Murawski golem z rzutu karnego w doliczonym czasie gry zapewnił Denizlisporowi cenny remis w starciu z Başakşehirem. Tydzień później, w Mikołajki, Murawski – tak dla odmiany – zmarnował rzut karny w starciu z Fenerbahçe. Niestety, w dzisiejszym spotkaniu z Alanyasporem Polak ponownie nie pokazał się z najlepszej strony. W drugiej połowie w przeciągu niespełna 20 minut Murawski popełnił dwa faule przez co, w 70. minucie przy prowadzeniu 1:0 swojego zespołu musiał przedwcześnie udać się do szatni. Na jego szczęście, Denizlispor utrzymał prowadzenie i ostatecznie sięgnął po dopiero drugie zwycięstwo w tym sezonie, odniesione na dodatek na liderze tureckiej ekstraklasy.

Dawid Kownacki w tym sezonie 2. Bundesligi zagrał osiem razy, lecz tylko raz w wyjściowym składzie Fortuny Düsseldorf. Nie inaczej było w dzisiejszym spotkaniu z Sankt Pauli, gdy Polak pojawił się na boisko w 72. minucie, przy prowadzeniu swojego zespołu 2:0. W ostatnich sekundach meczu “Kownaś” dogrywając do Edgara Priba zaliczył swoja drugą w tym sezonie asystę. Prócz niego, na końcówkę spotkania na boisko wszedł Adam Bodzek. Poza kadrą meczową Fortuny znalazł się Jakub Piotrowski. Jeżeli chodzi o zespół z Hamburga, na razie tylko na trybunach znalazł się Adam Dźwigała, który w ostatnich dniach związał się z tym klubem półtoraletnim kontraktem.

W Szkocji odbył się dzisiaj finał Pucharu Szkocji, w którym Celtic Patryka Klimali zmierzył się na Hampden Park z Heart of Midlothian FC. Sęk w tym, że jest to zakończenie Pucharu Szkocji za sezon 2019/20, który jak doskonale wiemy został przedwcześnie zakończony z powodu pandemii koronawirusa. Kalendarz okazał się być tak napięty, że szkoccy działacze postanowili przełożył decydujące mecze pucharowe na samą końcówkę roku. Spotkanie pomiędzy Celticiem i Hearts okazało się bardzo pasjonujące i rozstrzygnęły je dopiero rzuty karne. W regulaminowym czasie gry było 3:3, a w serii jedenastek Celtic wygrał 4:3. Niestety, udział Klimali w tym spotkaniu był praktycznie żaden. Polak spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych. Polak w edycji Pucharu Szkocji z sezonu 2019/20 wystąpił w dwóch spotkaniach, w których nie zdołał strzelić gola. Dla Klimali był to drugi tytuł zdobyty jako zawodnik Celticu – w maju szkocka federacja wręczyła mistrzowski tytuł Celticowi, a Klimala przed zawieszeniem rozgrywek zdązył zanotować dwa występy.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 grudnia)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Aston Villą.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł w przerwie przegranego 2:6 ligowego meczu z Manchesterem United.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Tottenhamem.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa)- wystąpił w wygranym 2:1 meczu Pucharu Króla z Al-Hala.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Ålborg Boldspilklub.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – 71 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Odense.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Dijon.

Grecja

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Panathinaïkósem.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Realem Madryt.

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – 66 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Malagą.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Alcorcón.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Interem de Madrid.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – czerwona kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Heraclesem Almelo.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 73 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Stuttgartem.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Wolfsburgiem.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 86 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z SC Freiburg.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z FC Sankt Pauli.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – zaliczył asystę w wygranym 3:0 ligowym meczu z FC Sankt Pauli. Wszedł na boisko w 72. minucie i dostał żółtą kartkę.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z FC Sankt Pauli.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 70. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Türkgücü München.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 84 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Academica Clinceni.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Ankaragücü.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Gençlerbirliği.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – dostał czerwoną kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Alanyasporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Gençlerbirliği.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał po rzutach karnych w finale Pucharu Szkocji (sezon 2019/20) z Heart of Midlothian.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Napoli.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Genoą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Lazio.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bologną.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Lazio.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Torino.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Udinese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Atalantą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Lazio.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Lucchese.