Oko na rodaka: Strzelnica defensorów

Po przerwie reprezentacyjnej rozgrywki ligowe w Europie wróciły do gry. Sobotnie spotkania w których wystąpili Polacy przebiegały pod znakiem niecodziennej skuteczności polskich defensorów. Bramkarzy rywali udało się pokonać Łukaszowi Piszczkowi i Jakubowi Rzeźniczakowi.

Łukasz Piszczek po przejściowych problemach zdrowotnych ustabilizował swoją pozycję w Borussii Dortmund. U Luciena Favre’a były reprezentant Polski ma pewne miejsce w składzie. Od początku sezonu Piszczek w defensywie spisuje się raczej bez zarzutu. Częściej podnoszono krytykę dotyczącą jego gry w ofensywie. Chcąc zadać kłam tego typu opiniom Piszczek ostatnio popisał się świetną asystą przy jednej z bramek Marco Reusa. Polak dołożył do tego dzisiaj bardzo efektowną bramkę na wagę trzech punktów w meczu z Mainz. Nie był to jedyny polski akcent tego dnia na boiskach Bundesligi. Nieco skromniejszym osiągnięciem, bo jedynie asystą, popisał się Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski mógł nawet dać swojej drużynie trzy punkty w starciu z Fortuną Düsseldorf, lecz Polak w końcówce meczu nie wykorzystał świetnej okazji.

Polskim kibicom przypomniał o sobie Jakub Rzeźniczak. Były piłkarz m.in. Legii Warszawa czy Widzewa Łódź zaliczył pierwsze w tym sezonie ligowe trafienie w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Sabahem Baku. Qarabağ Ağdam po dwunastu kolejkach azerskiej ekstraklasy zajmuje pozycje wicelidera. Zespół 32-latka jest zespołem z paroma “polskimi” akcentami. W tej drużynie grają m.in. Wilde-Donald Guerrier (w przeszłości Wisła Kraków), były piłkarz Lechii Gdańsk Simeon Sławczew czy znany w Polsce z gry w Jagiellonii Białystok Dani Quintana.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Manchesterem City.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Fulham.

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Tottenhamem.

Kamil Grabara (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą ligową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Watfordem.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 82 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Bristol City.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Bristol City.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 74 minuty w zremisowanym 2:2 meczu ligowym ze Stoke City.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Millwall.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – 90 minut w wygranym 3:1 meczu ligowym z Bristol Rovers.

Australia

Filip Kurto (Wellington Phoenix – A-League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Adelaide United.

Michał Kopczyński (Wellington Phoenix – A-League) – 65 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Adelaide United.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – 90 minut i bramka w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Sabah Baku.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Cercle Brugge.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Łokomotiwem Płowdiw.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Łokomotiwem Płowdiw.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z HNK Rijeka.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Istrą.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Istrą.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Caen.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz z Dijon.

Holandia

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Ajaxem.

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z PSV.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Sapporo.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i asysta w zremisowanym 3:3 ligowy meczu z Fortuną Düsseldorf.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 meczu ligowym z Mainz. Były reprezentant Polski zagrał cały mecz.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczowa na wygrany 1:0 mecz ligowy z RB Leipzig.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 85 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Bayernem.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Bayernem.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 90 minut w wygranym 3:1 meczu ligowym z Energie Cottbus.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 4:5 mecz ligowy z Unterchaching. Mający polskie korzenie bramkarz pauzuje z powodu dyskwalifikacji za uderzenie rywala.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 4:5 mecz ligowy z Unterchaching. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Norwegia

Artur Krysiak (FK Bodø/Glimt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 z Rosenborgiem w meczu ostatniej kolejki ligowej. Jego zespół kończy sezon na jedenastym miejscu w tabeli. 29-letni bramkarz przeszedł do klubu w sierpniu, lecz nie zdołał zadebiutować w nowym zespole.

Rosja

Łukasz Sekulski (SKA Chabarowsk – druga liga) – 74 minuty w przegranym 2:3 ligowym meczu z FC Tambow.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Nitrą.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 4:2 w meczu ligowym z Senicą.

Dawid Kurminowski (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry wygranego 4:2 meczu ligowego z Senicą.

Tomasz Nawotka (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 4:2 w meczu ligowym z Senicą.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FC ViOn Zlaté Moravce.

Turcja

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Besiktasem.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:0 w lidze ze SPAL.

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Interem.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 meczu ligowym z Juventusem.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z AS Roma.