Sobota była bardzo dobrym dniem dla polskich zawodników. O dziwo, tym razem do bramki rywali nie trafił Robert Lewandowski. Zastąpili go jednak inni polscy zawodnicy.

Dawid Kownacki na początku nowego sezonu włoskiej Serie A nie mógł liczyć na miejsce w pierwszym składzie Sampdorii. Kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski już nieraz pokazał, że potrafi wykorzystać każdą sytuację, którą dostaje od trenera Marco Giampaolo. Wyjazdowy mecz z Frosinone Kownacki rozpoczął na ławce, a na boisku pojawił się w 65. minucie meczu przy wyniku 3:0 dla jego zespołu. Polski napastnik został sfaulowany w 82. minucie w polu karnym przez Emila Hallfreðsson, a chwilę później skutecznie wykorzystał “jedenastkę”. Nie był to jedyny polski akcent na włoskich boiskach. Przy zwycięskiej bramce dla Napoli asystę zaliczył Arkadiusz Milik.

Swoje debiutanckie trafienie we Francji zanotował Rafał Kurzawa. Skrzydłowy reprezentacji Polski wciąż nie może liczyć na miejsce w pierwszym składzie Amiens, lecz swoim wejściem z ławki musiał zrobić wrażenie na swoim terenie. Kurzawa wszedł na boisko w 62. minucie meczu, a siedemnaście minut później wykorzystał podanie Ganso i skierował futbolówkę do bramki. Jak widać na powtórce, Kurzawa znajdował się na granicy pozycji spalonej. Ta bramka jednak nie dała Amiens choćby punktu. Ostatecznie Lille wygrało 3:2.

Zapomnieć o sobie nie daje Adrian Mierzejewski. Nieustannie awizowany przez wielu jako potencjalny kadrowicz zawodnik strzelił swoją trzecią w tym sezonie ligową bramkę. Jego gol przypieczętował zdecydowane zwycięstwo jego drużynie nad Guizhou Zhicheng.

Bardzo dużo z naszej perspektywy działo się dzisiaj w ekstraklasie słowackiej. W swoim debiucie w meczu ligowym (wcześniej zadebiutował w Pucharze Słowacji) Patryk Małecki strzelił bramkę w meczu z Žiliną. Co prawa Spartak Trnava ten mecz przegrał, lecz cieszyć musi fakt, że wypożyczony z Wisły Kraków skrzydłowy praktycznie z marszu wskoczył do podstawowego składu swojej drużyny. Bramkę na wagę trzech punktów dla FK Železiarne Podbrezová zdobył Jakub Więzik. Była to dla niego pierwsza ligowa bramka w tym sezonie. 27-letni napastnik wszedł na boisko w 68. minucie meczu, a gola strzelił siedemnaście minut później. Szansę na “słowacki debiut” miał także Tomasz Nawotka. Wypożyczony z Legii Warszawa zawodnik nie podniósł się jednak z ławki rezerwowych MFK Zemplín Michalovce.

Zaglądając w bardziej egzotyczne strony, debiuty w swoich nowych drużynach, grających na drugim poziomie rozgrywek odpowiednio w Belgii i na Cyprze, zaliczyli Bartosz Kapustka oraz Bruno Żołądź. Kapustka zagrał cały mecz, lecz jego zespół przegrał w lidze. Żołądź wszedł na boisko w samej końcówce i nie wpłynął znacząco na 0stateczny wynik jego zespołu.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:2 z Leicester City.

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 4:1 z Cardiff.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Boltonem.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym z QPR.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Hull City.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Ipswich Town.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 61 minut w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Millwall.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Burton.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Bradford City. Bielik ma pauzować z powodu urazu około dwa tygodnie.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Anderlechtem.

Bartosz Kapustka (Oud-Heverlee Leuven – druga liga) – zadebiutował w nowym zespole w przegranym 1:3 meczu ligowym z AFC Tubize. Młodzieżowy reprezentant Polski rozegrał cały mecz.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Changchun Yatai – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Guizhou Zhicheng. Były reprezentant Polski rozegrał cały mecz.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z HNK Gorica. Kądzior zaliczył asystę przy zwycięskim trafieniu dla swojego zespołu.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Dinamo Zagrzeb.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji kolana nie zagrał w przegranym 0:1 ligowym meczu z Dinamo Zagrzeb.

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) –

Cypr

Mateusz Taudul (Omónia Aradíppou – druga liga) – nie zadebiutował w nowym zespole. Jego drużyna wygrała na inaugurację ligi 1:0 z AÉ Zakakíou.

Bruno Żołądź (AS Othéllos Athiénou – druga liga) – zadebiutował w nowym zespole w wygranym 1:0 ligowym meczu z AÓ Ayía Nápa. 27-letni pomocnik wszedł na boisko w 80. minucie meczu.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Toulose.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z Lille. Kurzawa wszedł na boisko w 62. minucie meczu.

Holandia

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Excelsiorem Rotterdam. Urbański czeka na debiut w nowym zespole.

Islandia

Robert Błąkała (Njarðvík – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Víkingurem Ólafsvíkur.

Paweł Grudziński (Njarðvík – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Víkingurem Ólafsvíkur.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu ze Spartaksem Jūrmala.

Hiszpania

Paweł Kieszek (Málaga CF – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrało 3:0 z Córdobą.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Herthą.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hoffenheim. Był to jego pierwszy występ po kontuzji.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hoffenheim.

Tomasz Kucz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Bayernem.

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Bayernem.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – wszedł na boisko w 50. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z VfR Aalen.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Karlsruher.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Meppen.

Rosja

Łukasz Sekulski (SKA Chabarowsk – druga liga) – wszedł w 52. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Kurskiem.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z MŠK Žilina. Wypożyczony z Wisły Kraków zawodnik rozegrał całe spotkanie.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z ŠKF Sereď.

Dawid Kurminowski (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – 61 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z ŠKF Sereď.

Tomasz Nawotka (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – przesiedział cały mecz na ławce. Jego zespól przegrał w lidze 1:2 z ŠKF Sereď. Wypożyczony z Legii Warszawa zawodnik czeka na debiut w nowym zespole.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z FC Nitra. Więzik wszedł na boisko w 68. minucie meczu.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Kilmarnock. Młody bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Turcja

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Akhisar Belediyespor Kulübü.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Hataysporem.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 4:0 ligowym meczu z Carmarthen.

Włochy

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – zaliczył asystę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Fiorentiną. Milik wszedł na boisko w 57. minucie meczu.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Fiorentiną.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Frosinone Calcio.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Frosinone Calcio.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – strzelił gola z rzutu karnego w wygranym 5:0 ligowym meczu z Frosinone Calcio. Kownacki wszedł na boisko w 65. minucie meczu.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Sampdorią.

Tomasz Kupisz (Ascoli Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1:0 z Lecce.

Przemysław Bargiel (Spezia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Cremonese.