Oko na rodaka: Snajperzy znów nie zawiedli

Przemysław Frankowski

chicagofirefc.com

Mijająca niedziela była kolejnym udanym dniem dla polskich napastników. Swój dorobek bramkowy powiększyli Przemysław Frankowski, Dawid Kurminowski (nie wykorzystał również rzutu karnego), Artur Sobiech, Mariusz Stępiński i Karol Świderski. Asystę we włoskiej Serie B zanotował Paweł Jaroszyński.

Karol Świderski z kolejki na kolejkę się rozkręca. Po zeszłotygodniowej bramce w meczu z Panetolikósem polski napastnik ponownie otrzymał szansę gry od pierwszej minuty. Już w 15. minucie Świderski po rzucie rożnym rozegranym przez GS Apóllon Smýrnis PAOK wyszedł z kontratakiem. Polak otrzymał prostopadłe podanie od Stefana Schwaba, zdołał wyprzedzić obrońców i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza rywali. Dodatkowo, po faulu na Świderskim sędzia podyktował w 78. minucie rzut karny, którego na gola zamienił Schwab. Ostatecznie PAOK wygrał 3:1 i zajmuje obecnie trzecie miejsce w lidze. Świderski, który strzelił dzisiaj czwartego w tym sezonie gola, został zmieniony w 83. minucie przez byłego napastnika Lechii Gdańsk Antonio Čolaka.

Rzadko polscy kibice mają okazję do oglądania naszych zawodników o “ludzkiej” porze. Dzisiaj rozegrano ostatnią kolejkę sezonu zasadniczego, a spotkania konferencji wschodniej, w której występuje aż czterech Polaków, rozpoczęły się o 21:30. Prawdziwy popis umiejętności dał występujący w Chicago Fire Przemysław Frankowski. Skrzydłowy reprezentacji Polski w przeciągu dwóch minut, pod koniec pierwszej połowy, strzelił dwie bramki. Najpierw Polak po dograniu Djordje Mihailovicia wbił piłkę z bardzo bliska do praktycznie pustej bramki. Chwilę później po dośrodkowaniu z lewej strony boiska Mihailovic nieczysto trafił w piłkę przy strzale z powietrza, ale poprawka Frankowskiego była już zdecydowanie skuteczniejsza. Jego zespół ostatecznie przegrał 3:4 z New York City FC i stracił szansę na grę w fazie play off. Na tym etapie rozgrywek będzie oglądali jednak innych Polaków – Adama Buksę i Kacpra Przybyłkę. W drugiej konferencji zagra także Portland Timbers Jarosława Niezgody, który jednak ma sezon z głowy z powodu zerwania więzadła krzyżowego przedniego.

Coraz śmielej w tureckiej ekstraklasie poczyna sobie Artur Sobiech. 30-letni napastnik na początku roku przeszedł z Lechii Gdańsk do drugoligowego wówczas Fatih Karagümrük SK. W barwach tego klubu zagrał w poprzednim sezonie 14 spotkań i strzelił sześć goli oraz po barażach wywalczył awans do ekstraklasy. Fatih zaliczył świetne wejście w sezon na wyższym szczeblu, nieoczekiwanie plasując się w czołówce ligowej tabeli. W niedzielne, wczesne popołudnie Sobiech zagrał z MKE Ankaragücü SK, gdzie występują dwaj inni Polacy – Daniel Łukasik i Michał Pazdan. To właśnie Pazdan w 15. minucie nie upilnował Sobiecha, dzięki czemu ten wykorzystał dogranie Badou Ndiaye i skierował piłkę do bramki rywali. Ostatecznie jego zespół zremisował 2:2, a Sobiech został zmieniony w doliczonym czasie gry. Po drugiej stronie barykady Pazdan zagrał pełne 90 minut i dostał żółtą kartkę, a Daniel Łukasik pojawił się na placu gry dopiero w 72. minucie.

Huśtawkę nastrojów zaprezentował nam występujący w słowackim MŠK Žilina Dawid Kurminowski. Już w 8. minucie sędzia podyktował rzut karny za faul Matúša Kuníka na Branislavie Sluce. Do tego stałego fragmentu gry podszedł polski napastnik, który jednak strzelił obok bramki Nitry. Na szansę rehabilitacji Kurminowski musiał poczekać aż do doliczonego czasu gry, gdy wykorzystał dogranie Sluki i strzelił gola na 2:0, czym znacznie przybliżył swój zespół do kolejnego w tym sezonie zwycięstwa. Chwilę później Kurminowski opuścił boisko, a Jakub Paur dobił rywali trzecim trafieniem. Prócz Kurminowskiego, cały mecz w barwach Žiliny zagrał Jakub Kiwior. Strzelona dzisiaj bramka była ósmym golem strzelonym przez Polaka w tym sezonie.

Rzutem na taśmę do naszego zestawienia załapał się Mariusz Stępiński. Występujący od tego sezonu w drugoligowym włoskim Lecce napastnik w ostatnich sekundach meczu strzelił swojego trzeciego w tym sezonie gola. Jego zespół rozbił na wyjeździe Virtus Entella i obecnie zajmuje czwartą pozycję w ligowej tabeli. Stępiński zagrał cały mecz, a poza kadrą meczową Lecce znalazł sie leczący uraz Marcin Listkowski.

Tuż przed zamknięciem letniego okienka transferowego Paweł Jaroszyński został wypożyczony z Genoi do drugoligowej Pescary. W niedzielę lewy obrońca zanotował swój piąty występ w barwach tego zespołu i zaliczył pierwszą asystę w tym sezonie. Polak w 19. minucie dograł piłkę do Kolumbijczyka Damira Cetera, który strzelił bramkę na 2:0 dla swojego zespołu w meczu przeciwko Cittadelli.

Podsumowanie występów polskich zawodników (8 listopada)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Tottenhamem.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 mecz Pucharu Anglii z Barnet.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Lyngby BK.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 0:4 ligowego meczu z FC Midtjylland.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z OGC Nice.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – gol w wygranym 3:1 ligowym meczu z GS Apóllon Smýrnis. Zszedł z boiska w 83. minucie.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – trzecia liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Numancią.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z UD Poblense.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z AZ Alkmaar.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Sagan Tosu.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Hoffenheim.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 4:2 ligowego meczu z SSV Jahn Regensburg.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 86 minut i żółta kartka w przegranym 0:4 ligowym meczu z Paderborn.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – mecz jego zespołu został odwołany.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Dinamem Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu urazu poza kadrą meczową przegrany 1:5 ligowy mecz z Dinamem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 5:1 ligowym meczu z Łokomotiwem Moskwa.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 65 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FC Viitorul Constanța.

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z FC Argeş Piteşti.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Nitrą.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola i nie wykorzystał rzutu karnego w wygranym 3:0 ligowym meczu z Nitrą. Został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu złej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – strzelił dwie bramki w przegranym 3:4 ligowym meczu z New York City FC. Zagrał cały mecz.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na mecz ligowy z Los Angeles FC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – zszedł w doliczonym czasie wygranego 2:0 ligowego meczu z New England Revolution.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Inter Miami CF.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Motherwell.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Başakşehirem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Fatih Karagümrük SK.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 58. minucie i zobaczył żółtą kartkę w w przegranym 0:2 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z atih Karagümrük SK.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z MKE Ankaragücü SK. Został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Szachtarem Donieck.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Juventusem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 63 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z AC Milan. Polak opuścił boisko z powodu urazu.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bologną.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 89 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Crotone.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bologną.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Torino.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Lazio.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Genoą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Bologną.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – 83 minuty i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Cittadellą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Virtusem Entella.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 90 minut i gol w wygranym 5:1 ligowym meczu z Virtusem Entella.