Sobotnie spotkania w wykonaniu polskich zawodników grających na co dzień za granicą nie przyniosły dużo emocji. Jako jedyny bramkę na Łotwie strzelił Kamil Biliński. Asystę zaliczył Adrian Mierzejewski, a pierwszy występ od pierwszej minuty w tym sezonie zanotował Kamil Grosicki. W kadrze meczowej Wolfsburga znalazł się z kolei Jakub Błaszczykowski.

Jedynym polskim zawodnikiem w naszym zestawieniu, który strzelił dzisiaj gola poza granicami naszego kraju jest Kamil Biliński. 30-letni napastnik od przyjścia do Riga FC wciąż nie może być pewny miejsca w wyjściowym składzie swojego zespołu, lecz takimi wejściami jak dzisiejsze, może przekonać do siebie trenera. Biliński wszedł na boisko w 68. minucie, a niespełna kwadrans później strzelił gola dla swojego zespołu. Gola bardzo ważnego, bo dającego bardzo cenne trzy punkty w starciu z RFS Ryga, które umacniają Riga FC na szczycie tabeli ligowej. Bilińskiemu bałtycki klimat bardzo sprzyja. Jedne z najlepszych lat swojej kariery spędził na Litwie, gdzie wraz z Markiem Zubem stworzył z Žalgirisu Wilno krajowego hegemona. W swoim jedynym pełnym sezonie na Litwie Biliński zdobył potrójną koronę (mistrzostwo, Puchar Litwy, Superpuchar Litwy) oraz zgarnął koronę króla strzelców.

Mimo, że dzień zakończył się skromnie, to zapowiadał się na zgoła inny. Już rankiem polskiego czasu kolejną asystę do swojego dorobku dopisał Adrian Mierzejewski. Prócz tego, warte odnotowania są powroty dwóch polskich kadrowiczów, którzy od dłuższego czasu borykali się / borykają się z poważnymi problemami w klubie. Kamil Grosicki po zakończeniu kolejnej sagi transferowej z jego udziałem, zaliczył w sobotę trzeci ligowy mecz z rzędu, i w ogóle trzeci w sezonie. 30-latek po raz pierwszy od 28 kwietnia wyszedł w pierwszym składzie Hull City. Delikatny powiew optymizmu nadszedł z Wolfsburga. Po raz pierwszy w tym sezonie Jakub Błaszczykowski znalazł się w kadrze meczowej swojego zespołu. Oczywiście do tego, by “Kuba” zaczął grać jest jeszcze daleka droga, lecz sama obecność może świadczyć o delikatnym postępie.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 meczu ligowym z Manchesterem United.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Wolverhampton.

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Liverpoolem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Kamil Grabara (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Chelsea. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespól zremisował w lidze 2:2 z Birmingham.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Derby County.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu ze Swansea.

Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz ze Swansea. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 76 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Middlesbrough.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Ipswich Town.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 mecz ligowy z Luton.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – 22-letni bramkarz został wypożyczony na miesiąc do piątoligowego Eastleigh FC.

Arabia Saudyjska

Łukasz Gikiewicz (Al-Batin FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Al-Ahli. Polski napastnik czeka na debiut w nowym klubie.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – 66 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sabah FK.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Zulte Waregem.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 5:1 w lidze z Czerno More Warna.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowym mec z Czerno More Warna.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Changchun Yatai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Jiangsu Suning. Mierzejewski zaliczył asystę przy drugim trafieniu dla swojego zespołu.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu z Hajdukiem Split.

Francja

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował ze Stade de Reims.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – 45 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Caen.

Holandia

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 z PSV.

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 z ADO Den Haag. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z IBV.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z RFS Ryga. Polski napastnik wszedł na boisko w 68. minucie.

Niemcy

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 2:2 z Borussią Mönchengladbach.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Tomasz Kucz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Werderem Brema.

André Dej (SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z MSV Duisburg. Dej czeka na debiut w nowym klubie.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 41 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Kevin Pytlik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) -poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Kaiserslautern. Pytlik czeka na debiut w nowym klubie.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Achmatem Grozny.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 89. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu ze Slovanem Bratysława.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z MFK Ružomberok.

Dawid Kurminowski (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z MFK Ružomberok.

Tomasz Nawotka (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z MFK Ružomberok.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 39. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z AS Trenčín .

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC – Ekstraklasa) – 20-letni bramkarz został wypożyczony do stycznia 2019 roku do czwartoligowego szkockiego Berwick Rangers FC.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü– druga liga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Elazigsporem.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Napoli.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Juventusem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 60 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Juventusem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu z Salernitaną.

Przemysław Bargiel (Spezia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Carpi. Wypożyczony z Milanu Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Davide Mastaj (Trapani Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Siracusa Calcio.