Oko na rodaka: Rosyjska niedziela

Grzegorz Krychowiak

facebook.com/premierliga

W niedziele Polacy występujący za granicą strzelili tylko dwie bramki. Dużo więcej było asyst. Najwięcej jednak działo się w Rosji, gdzie aż trzech Polaków namieszało.

Najwięcej dzisiaj działo się w Rosji, gdzie Polacy strzelili jednego gola i zaliczyli dwie asysty. Dzień rozpoczął Grzegorz Krychowiak, który w 10. minucie dograł wprost na głowę Dmitrija Barinowa zaliczając asystę przy pierwszej bramce dla Lokomotiwu Moskwa. Jego zespół ostatecznie po ciekawym widowisku wygrał 3:2 z FK Orenburg, a Krychowiak został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu. Niedługo później kluczowe podanie zanotował pomocnik Dynama Moskwa Sebastian Szymański. Były zawodnik Legii Warszawa asystował przy bramce Sylvestra Igbouna. Niestety, ta asysta nie pomogła jego drużynie w zdobyciu chociażby punktu. W tym starciu lepszy okazał się FC Soczi, który  ostatnich sekundach meczu zapewnił sobie zwycięstwo 3:2.

Całe show skradł jednak Rafał Augustyniak, który w letnim okienku transferowym zamienił Miedź Legnica na Urał Jekaterynburg. Od początku sezonu 25-letni pomocnik spisuje się bardzo dobrze, zdobywając nawet tytuł piłkarza miesiąca przyznawanego przez kibiców. Dzisiejszy mecz z Arsienałem Tuła przyniósł pierwszą bramkę w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy.

Dla Marcela Zylli trwający sezon jest pierwszym pełnym w seniorskim futbolu. Przed rozpoczęciem obecnego sezonu 19-laltek został na stałe przeniesiony do drużyny rezerw, która jest beniaminkiem niemieckiej 3. Ligi. Prócz tego, młodzieżowy reprezentant Polski przygotowywał się do sezonu z pierwszym zespołem Bayernu. Po niemrawym początku w ostatnim czasie Zylli idzie coraz lepiej. 14 września w meczu z SG Sonnenhof Grossaspach strzelił dwie bramki, a w dzisiejszym starciu z Ingolstadt dołożył jeszcze jedno trafienie.

W ligowym meczu Łudogorca Razgrad z Ardą Kyrdżali asystę przy pierwszej bramce dla swojego zespołu autorstwa Dana Bitona zanotował Jacek Góralski.

Złe wieści dotarły do nas z Islandii. Grindavík Macieja Majewskiego zremisował 2:2 z Valurem i na kolejkę przed końcem stracił szansę na utrzymanie w islandzkiej ekstraklasie. Trzeba jednak przyznać, że “udział” 30-letniego bramkarza w spadku nie był nawet symboliczny – Majewski nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, a dzisiaj, tak jak przeważnie to bywało, zasiadł na ławce rezerwowych. Majewski w Polsce może być pamiętany przede wszystkim z gry w Jagiellonii Białystok. Na Islandię wyjechał w 2011 roku, grając w takich klubach jak KFR czy Sindri. W 2015 roku trafił do Grindavíku, w którym pozostał do dziś. Jego liczby nie imponują – w przeciągu pięciu lat zagrał w dwudziestu spotkaniach ligowych.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Manchesterem United.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z West Bromwich Albion.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ardą Kyrdżali.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Ardą Kyrdżali.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Esbjerg.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Olympique Lyon.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z AS Áris Saloniki.

Sebastian Chruściel (Paniónios GSS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Lamią.

Hiszpania

Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo – trzecia liga) – nie wystąpił w przegranym 0:1 ligowym meczu z San Fernando.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra – trzecia liga)  – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z rezerwami Deportivo Alaves.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Utrechtem.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Valur. Jego zespół spadł z ligi.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FK Valmiera.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 79 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Eintrachtem Frankfurt.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Osnabrück.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1  Osnabrück.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 2:1 meczu ligowym z Ingolstadt. Grał do 75. minuty.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu ze Startem.

Portugalia

Tomasz Kucz (Vitória SC Guimarães – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Tondelą.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Arsienałem Tuła. Zagrał cały mecz.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 68 minut i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z FK Orenburg.

Michał Kucharczyk (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Arsienałem Tuła.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z FK Orenburg.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w przegranym 2:3 ligowym meczu z Soczi.

Rumunia

Łukasz Gikiewicz (FCSB Bukareszt – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z CFR Cluj.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA)- 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Cincinnati.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Chicago Fire.

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Rio Grande Valley.

Wojciech Wójcik (Hartford Athletic – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 72. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z Ottawa Fury.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Rizesporem.

Bartłomiej Pawłowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Rizesporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) –cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:5 z Worskłą Połtawa.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Barry Town.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym z Sassuolo.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Atalantą.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Torino.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – 73 minuty w wygranym 4:1 ligowym meczu z Lecce.

Arkadiusz Reca (SPAL 2013 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespól przegrał w lidze 0:3 z Sassuolo.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Sassuolo.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z AS Roma.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut  w wygranym 4:1 ligowym meczu z Lecce.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Atalantą.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Trapani.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Trapani.

Tomasz Kupisz (SSC Bari – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Virtusem Francavilla.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 7:2 ligowego meczu z ÍF.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 7:2 ligowym meczu z ÍF.