Oko na rodaka: Robert Lewandowski rozpoczął strzelanie w Hiszpanii

Lewandowski

fcbarcelona.com

Tym razem otrzymaliśmy od Roberta Lewandowskiego to, czego oczekiwaliśmy. W swoim drugim występie w barwach Barcelony kapitan reprezentacji Polski strzelił dwa gole. Prócz niego, bramkarza rywali pokonał również Patryk Klimala. Asysty przy golach swoich kolegów zanotowali inni reprezentanci Polski Piotr Zieliński, Kamil Jóźwiak. W wysoko przegranym meczu z Bayernem debiut w barwach Bochum zaliczył Jacek Góralski.

Po oficjalnym debiucie Roberta Lewandowskiego w Barcelonie kibice mogli czuć spory niedosyt. Jego drużyna zaledwie zremisowała 1:1 z Rayo Vallecano, a kapitan reprezentacji Polski nie strzelił gola. Znakomitą rekompensatę “Lewy” zaoferował w swoim drugim występie w La Liga. W dniu swoich 34. urodzin Polak strzelił premierową bramkę w hiszpańskiej ekstraklasie już w 46. sekundzie spotkania z Realem Sociedad. Po zagraniu z lewego skrzydła Álexa Balde Lewandowski umiejętnie wyszedł spod opieki kryjącego go rywala i pewnym uderzeniem pokonał Álexa Remiro. Gospodarze odpowiedzieli już w 6. minucie po prostej stracie Frenkiego de Jonga, którą wykorzystał Szwed Alexander Isak.

Po przerwie gra Barcelony zmieniła się de facto po wejściu na boisko Ansu Fatiego. W przeciągu pięciu minut po wejściu na boisko 19-letni Hiszpan asystował przy golu Ousmane Dembélé i drugim trafieniu “Lewego”. Polak w 68. minucie wykończył ładną akcję swojego zespołu poprzedzoną prostopadłym podaniem Pedriego i umiejętnym odegraniem Fatiego. Ten zawodnik w doliczonym czasie gry ustalił wynik spotkania na 4:1. Początkowo wydawało się, że asystę piętą przy tym trafieniu zaliczył Lewandowski. Ostatecznie jednak dopatrzono się dotknięcia futbolówki przez rywala i Polakowi skasowano tą zasługę. Lewandowski zagrał rzecz jasna cały mecz, a jego Barcelona po dwóch kolejkach ma na koncie cztery punkty i jest piąta w ligowej tabeli.

Po dwóch kolejkach włoskiej Serie A Piotr Zieliński znajduje się w znakomitej dyspozycji. Na inaugurację sezonu w spotkaniu z Hellasem Verona strzelił gola, a w niedzielnym, wygranym 4:0 spotkaniu z Monzą skompletował dwie asysty. W 35. minucie po dograniu z prawego skrzydła i przytomnym zgraniu futbolówki przez reprezentanta Polski fenomenalnym uderzeniem z dystansu popisał się Gruzin Chwicza Kwaracchelia. Dużo większy udział Zieliński miał przy czwartym golu dla Napoli. W doliczonym czasie gry po jego wrzutce z rzutu rożnego wynik spotkania strzałem głową ustalił pochodzący z Korei Południowej Min-jae Kim. Po dwóch kolejkach Napoli z kompletem punktów zajmuje pozycję lidera.

Pobyt Jacka Góralskiego w VfL Bochum nie rozpoczął się zbyt dobrze. Reprezentant Polski już w pierwszych tygodniach pobytu w Niemczech musiał przejść operację oka, przez co ominęły go mecz Pucharu Niemiec oraz dwa pierwsze spotkania w Bundeslidze. W końcu jednak Góralski zadebiutował w barwach nowego zespołu, i to z nie byle jakim rywalem. Do Bochum w niedzielne popołudnie przyjechał Bayern Monachium, który no cóż … przejechał się po niżej notowanym rywalu. W 68. minucie, gdy Góralski zmieniał Philipp Förster było 0:5, a ostatecznie skończyło się na 0:7. Bochum obecnie jest najgorszym zespołem Bundesligi – w trzech pierwszych kolejkach nie zdobyli żadnego punktu, strzelili trzy gole, a stracili aż 12.

Od 19 maja Patryk Klimala czekał na kolejnego gola w rozgrywkach amerykańskiej MLS. Od meczu z Chicago Fire napastnik nie strzelił gola w kolejnych dwunastu spotkaniach, w których wystąpił. Polak przełamał się w meczu z FC Cincinnati, w którym jego New York Red Bulls przegrywało od 13. minuty po trafieniu mającego polskie korzenie Matta Miazgi. W 22. minucie sędzia tego spotkania podyktował rzut karny dla gospodarzy za faul na Andresie Reyesie. Do piłki podszedł Klimala, który pewnym strzałem po ziemi pokonał Romana Celentano. Jak się finalnie okazało, piąty gol w tym sezonie MLS, okazał się być na wagę jednego punktu. Zespół z Nowego Jorku po rozegraniu 27 spotkań zajmuje czwartą pozycję w tabeli konferencji wschodniej.

Wreszcie udany występ na boiskach amerykańskiej MLS zanotował Kamil Jóźwiak. Były pomocnik m.in. Lecha Poznań co prawda mecz z Orlando City rozpoczął na ławce, ale pojawił się na boisku w 63. minucie. Charlotte FC wówczas przegrywał 0:1. Trzy minuty po wejściu na boisko reprezentant Polski popisał się precyzyjnym dośrodkowaniem z lewej strony boiska wprost na głowę Orrina McKinze Gainesa II, który wyrównał. Niestety, w końcówce “polskie” Charlotte straciło drugiego gola i finalnie zostało z niczym. W drużynie gospodarzy cały mecz zagrali Jan Sobociński i Karol Świderski. Ich zespół obecnie dziesiątą pozycję w tabeli konferencji wschodniej, lecz ma tylko trzy punkty straty do pierwszej z lokat dającej prawo gry w play offach.

Dla 35-letniego Adriana Mierzejewskiego trwający sezon jest już piątym spędzonym w Chinach. Wielokrotny reprezentant Polski reprezentuje obecnie barwy Henan Songshan Longmen. Od początku sezonu chińskiej ekstraklasy Polak zanotował jednego gola i trzy asysty. Były to statystyki jak na tego zawodnika dość przeciętne. W niedzielnym spotkaniu z Wuhan Mierzejewski jednak mocno popracował nad liczbami. W dużej mierze dzięki jego dwóm asystom spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Po pierwszych dziesięciu minutach gospodarze z Wuhan prowadzili już 2:0. Asystę przy pierwszym golu zanotował Felicio Brown Forbes, który jeszcze niedawno reprezentował barwy Wisły Kraków. W kolejnych minutach jednak Mierzejewski wziął sprawy w swoje ręcę. W pierwszej połowie Polak wrzucił piłkę z rzutu rożnego i asystował przy golu głową Zichang Huanga, a po przerwie posłał prostopadłą piłkę w kierunku Yihao Zhonga. Dotychczas Henan Songshan Longmen radzi sobie bardzo przyzwoicie. Po rozegraniu 14 spotkań drużyna Polaka zajmuje trzecie miejsce w lidze ze strata dziesięciu punktów do liderującego Wuhan Three Towns.

Po Indiach Ariel Borysiuk zdecydował się na kolejny egzotyczny kierunek w swojej karierze. Po wspomnianych już Indiach, Anglii, Niemczech, Rosji i Mołdawii przyszła kolej na Albanię. Dwunastokrotny reprezentant Polski po wygaśnięciu kontraktu z Chennaiyin FC związał się umową z KF Laçi – wicemistrzem Albanii oraz zdobywcą krajowego pucharu w minionym sezonie. Nowy klub Polaka w związku z tym występował w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Zespół ten w I rundzie wyeliminował FK Iskra Danilovgrad z Czarnogóry i odpadł w kolejnej fazie rozgrywek z mołdawskim Petrocubem Hîncești. Borysiuk w barwach nowego klubu zadebiutował wchodząc na boisko w 86. minucie wygranego 3:1 meczu 1. kolejki albańskiej ekstraklasy z Teutą Durrës. Miejmy nadzieje, że Polak w najbliższych tygodniach wywalczy miejsce w podstawowym składzie KF Laçi.

Po zakończeniu sezonu 2020/21 Robert Ziętarski postanowił dokonać dużej zmiany w swoim życiu zastępując drugoligową wówczas Chojniczankę Chojnice na czwartoligowy niemiecki VfB Oldenburg. Spotkał tam m.in. swoich rodaków – Maika Lukowicza, Noaha Kocha oraz Dominika Kisiela (dwaj pierwsi są byłymi młodzieżowymi reprezentantami Polski) – z którymi wywalczył awans do niemieckiej 3. Ligi. Na wyższym poziomie rozgrywkowym w Oldenburgu pozostali już tylko Kisiel i Ziętarski, z czego na regularne występy liczyć może tylko Ziętarski. W dwóch pierwszych kolejkach Ziętarski siedział na ławce, jednak w debiucie na szczeblu centralnym w Niemczech strzelił gola w starciu z SV 07 Elversberg. W niedzielne popołudnie polski pomocnik do gola dołożył również asystę. Po jego zagraniu gola na wagę premierowych trzech punktów w starciu z SC Verl strzelił Rafael Brand.

Podsumowanie występów polskich zawodników (21 sierpnia)

Albania

Ariel Borysiuk (KF Laçi – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Teutą Durrës. Był to jego debiut w nowym klubie.

Anglia

Mateusz Bogusz (Leeds United FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Chelsea.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Brighton & Hove Albion FC.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Chelsea.

Kacper Kozłowski (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z West Ham United FC.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z West Ham United FC.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – 90 minut i dwie asysty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Wuhan.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Clermont Foot.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Stade de Reims.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z OGC Nice-Côte d’Azur.

Grecja

Grzegorz Sandomierski (APO Levadiakós – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Árisem Saloniki. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – dwa gole w wygranym 4:1 ligowym meczu z Realem Sociedad.

Holandia

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – 70 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z RKC Waalwijk.

Niemcy

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 0:7 ligowego meczu z Bayernem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Hansą Rostock.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z SC Verl.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zszedł w przerwie przegranego 0:3 ligowego meczu z MSV Duisburg.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 76 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z SC Verl.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – wystąpił w wygranym 1:0 ligowym meczu z Rudarem Velenje.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Orlando City SC. Wszedł na boisko w 63. minucie.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Cincinnati. Grał do 81. minuty.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – zszedł w przerwie przegranego 1:4 ligowego meczu z Sporting Kansas City.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 51 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z New York City FC.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Orlando City SC.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Orlando City SC.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – 87 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Halmstads BK.

Turcja

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – 73 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Kayserisporem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Vasasem.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Zalaegerszegi TE.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bologną.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Monzą.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fiorentiną.

Wiktor Matyjewicz (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bologną.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Bologną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bologną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Hellasem Verona.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut i dwie asysty w wygranym 4:0 ligowym meczu z Monzą.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Empoli.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z Ternaną.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 28. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Frosinone.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Brescią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Brescią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Cittadellą

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Südtirolem.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Víkingurem Gøta.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 85 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z EB/Streymur.