Oko na rodaka: Reprezentanci Polski utrzymują wysoką formę

fcbayern.com

W sobotę ze świetnej strony pokazali się przede wszystkim piłkarze, którzy otrzymali powołania do szerokiej kadry reprezentacji Polski na najbliższe mecze eliminacji mistrzostw świata. Kolejne bramki strzelili Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik i Michał Helik. Dość niespodziewanie asystą popisał się bramkarz Fiorentiny Bartłomiej Drągowski.

Dwoił się i troił Robert Lewandowski, by w meczu z Werderem Brema powiększyć swój dorobek strzelecki. Kapitan reprezentacji Polski w tym spotkaniu miał jednak sporo pecha. Po aż trzech jego strzałach piłka zatrzymywała się na obramowaniu bramki Werderu. Fortuna dopisała “Lewemu” w 67. minucie. Po wrzutce z rzutu rożnego piłka przypadkowo odbiła się od barku Leona Goretzki, następnie od niezdarnie interweniującego Ludwiga Augustinssona, co Lewandowski wykorzystał błyskawicznie i z bliskiej odległości strzelił trzeciego gola dla Bayernu. Była to 32. ligowa bramka Polaka w tym sezonie, a 268 biorąc pod uwagę klasyfikację wszech czasów. Polak tym samym został wiceliderem tej klasyfikacji. Co ciekawe, Lewandowski nie zagrał pełnych 90 minut. W 79. minucie zmienił go Eric Choupo-Moting. Bawarczycy w końcówce stracili jednego gola, ale pomimo tego umocnili się na fotelu lidera Bundesligi.

W kontekście marcowych meczów reprezetancji Polski, a także potencjalnej absencji m.in. Roberta Lewandowskiego w meczu z Anglią, bardzo dobrą informacją jest wzrost formy Arkadiusza Milika, który po trudnym początku po przejściu do Olympique Marsylia, strzela kolejne bramki dla nowego zespołu. Swojego czwartego gola na francuskiej ziemi (trzeciego w lidze) Polak strzelił w meczu 29. kolejki Ligue 1 ze Stade Brestois 29. Tuż przed końcem pierwszej połowy Milik otrzymał piłkę przed polem karnym, podprowadził ją sobie w okolice szesnastego metra po czym pokonał bramkarza bardzo precyzyjnym strzałem po ziemi. W drugiej połowie goście zdołali doprowadzić do wyrównania, jednak ostatnio słowo należało do Marsylii. Już po zejściu z boiska Milika, który został zmieniony w 84. minucie, trzy punkty w debiucie trenerskim Jorge Sampaoliego w końcówce zapewnili Florian Thauvin i Michaël Cuisance. Olympique zajmuje obecnie piąte miejsce i wciąż liczy się w walce o prawo gry w europejskich pucharach.

Rzadko mówimy o Bartłomieju Drągowskim w kontekście bramek strzelanych przez Fiorentinę. W dzisiejszym spotkaniu z Benevento było jednak inaczej. Jego zespół zaprezentował się ze świetnej strony, już do przerwy prowadząc 3:0. Prawdziwy popis dał strzelec trzech goli Dušan Vlahović. Przy jego trzecim golu, strzelonym tuż przed przerwą asystę zaliczył … właśnie Drągowski. Reprezentant Polski dalekim wykopem spod własnej bramki dograł piłkę do Serba. Vlahović wygrał pojedynek z Kamilem Glikiem (cały mecz i żółta kartka) oraz popisał się fantastycznym strzałem z dystansu. Ostatecznie zespół z Florencji wygrał 4:1 i odskakuje na trzy punkty od Benevento, a także ma obecnie dziewięć punktów przewagi nad strefą spadkową.

Rok 2021 jest dla Michała Helika bardzo szczodry. Od początku roku środkowy defensor Barnsley strzelił trzy bramki, a także został powołany do szerokiej kadry reprezentacji Polski na marcowe mecze eliminacji mistrzostw świata. Do trafień z Tranmere Rovers w Pucharze Anglii oraz Millwall w Championship Helik dołożył kolejną bramkę, już piątą w tym sezonie ligowym. Polak w 16. minucie wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Trzeba jednak przyznać, że przy strzeleniu tego gola Helik zbytnio się nie namęczył. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Alexa Mowatta futbolówkę głową zagrał Mads Juel Andersen. Asystę Duńczyka wykorzystał Helik, wbijając futbolówkę z metra do pustej bramki. Piłkarze Bournemouth wyrównali sześć minut później, a tuż przed przerwą na prowadzenie wyprowadził ich Dominic Solanke. Ostatnie słowo należało jednak do gości, którzy odrobili straty z nawiązką i wywieźli z terenu spadkowicza Premier League bardzo cenne trzy punkty. Helik tradycyjnie zagrał cały mecz.

Kiepsko wygląda początek pobytu Łukasza Cieślewicza w beniaminku farerskiej ekstraklasy – B68 Toftir. Tydzień temu Cieślewicz wraz z Chrisem Jastrzembskim (brat Dennisa Jastrzembskiego, młodzieżowego reprezentanta Polski i piłkarza niemieckiego Waldhof Manheim) zadebiutowali w barwach nowej drużyny, która przegrała 0:4 z KÍ Klaksvík. Zły wynik nie wpłynął na pozycję Polaków, którzy kolejny mecz ligowy, tym razem z 07 Vestur, również rozpoczęli w wyjściowym składzie. B68 dwukrotnie wychodził na prowadzenie po bramkach z rzutu karnego Tonniego Thomsena. Ostatni kwadrans spotkania okazał się jednak bardzo pechowy dla drużyny Polaków. W 77. minucie samobójczego gola strzelił Cieślewicz, a osiem minut później zwycięstwo drużyny z Sørvágur dał Eiler Fróðason. Co ciekawe, w doliczonym czasie gry rzutu karnego nie wykorzystał Thomsen, dla którego był to trzeci taki pojedynek w tym spotkaniu, marnując tym samym szansę B68 na pierwsze punkty w tym sezonie.

Brat Łukasza, Adrian Cieślewicz zanotował natomiast asystę dla The New Saints w meczu walijskiej ekstraklasy z Haverfordwest County. Polak w 51. minucie spotkania dośrodkował piłkę z rzutu rożnego, a do bramki skierował ją Blaine Hudson. Nieoczekiewanie jednak TNS przegrało na wyjeździe 1:2 z Haverfordwest, na ławce którego cały mecz spędził polski bramkarz Wojciech Gajda.

Podsumowanie występów polskich zawodników (12-13 marca)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczowa na przegrany 0:1 ligowy mecz z Crystal Palace.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 79. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Chelsea.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Newcastle United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Derby County.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Millwall.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Millwall.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z Bournemouth. Zagrał cały mecz.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 74 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Millwall.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Lincoln City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Crewe Alexandra.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 1:0 ligowym meczu z Al-Najma Manama. Rozpoczął mecz w wyjściowym składzie.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Club Brugge.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z AEL-em Limassol.

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Omónią Nikozja.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FK Pardubice.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FK Pardubice.

Konrad Zaradny (FK Slavoj Vyšehrad  – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Viktoria Žižkov.

Francja

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu ze Stade Brestois 29. Grał do 84. minuty.

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Sochaux.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Willem II Tilburg.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – rozpoczął na ławce mecz Pucharu Ligi z KA Akureyri.

Japonia

Jakub Słovik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Shonan Bellmare.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Żetysu Tałdykorgan.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Szachtiorem Karaganda.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Daegu FC.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 84. minucie wygranego 5:0 ligowego meczu z Schalke.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 79 minut i gol w wygranym 3:1 ligowym meczu z Werderem Brema.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 82 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Borussia wygrała 2:0 w lidze z Herthą.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 70 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sandhausen.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 70 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sandhausen.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Sandhausen.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z MSV Duisburg.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z rezerwami Bayernu.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w 44. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 1:2 ligowym meczu z Ingolstadt.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Rotorem Wołgograd.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Rumunia

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z ASU Politehnica Timișoara.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Spartakiem Trnava.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 55 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Spartakiem Trnava.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – poza kadrą meczowa na przegrany 1:2 ligowy mecz z FK Košice.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z MFK Dukla Banská Bystrica.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Ross County.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hamilton Academical.

Turcja

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Antalyasporem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Hatyasporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Sivassporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bandırmasporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Haverfordwest County.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z TNS.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Bala Town.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapesti Honvéd SE – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Diósgyőri VTK.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Crotone.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 56. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Sassuolo.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu z Benevento.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut i żółtak artka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Fiorentiną.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 65. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Lazio.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Pescarą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Monzą.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Cosenzą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Virtusem Entella.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 87 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Frosinone.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 59 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Cosenzą.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – 83 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Cosenzą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:2 z Chievo Verona.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 61. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Frosinone.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedl na boisko w 29. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Pescarą.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Brescią.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 4:2 ligowego meczu z Chievo Verona.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Brescią.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Virtusem Entella.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – wszedł na boisko w 64. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:0 ligowym meczu z L.R. Vicenza.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Catanią.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Carrarese.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – strzelił samobójczego gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z 07 Vestur. Zagrał cały mecz.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z 07 Vestur.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Víkingurem Gøta.