Oko na rodaka: Rafał Gikiewicz z obronioną “jedenastką”

fcaugsburg.de

Bohaterem dnia okazał się Rafał Gikiewicz. Bramkarz Augsburga w meczu z Mainz obronił rzut karny. W trzeciej lidze angielskiej zadebiutował inny polski golkiper Maksymilian Stryjek. Premierowego gola w drugiej lidze rumuńskiej strzelił natomiast Paweł Tomczyk.

Od początku nowego sezonu niemieckiej Bundesligi Rafał Gikiewicz znajduje się w kapitalnej dyspozycji. Tydzień temu polski bramkarz załapał się do “11 kolejki”, a w sobotnie popołudnie przy wyniku 1:1 obronił rzut karny wykonywany przez Aaróna Martína. Niestety, nie dało to Augsburgowi choćby punktu. W doliczonym czasie gry Polaka pokonał Koreańczyk Lee Jae-sung. Gikiewicz zagrał cały mecz, a poza kadrą meczową Augsburga znalazł się Robert Gumny. Po trzech kolejkach zespół Polaków ma na koncie trzy punkty i zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli.

Po udanym sezonie w barwach Livingston Maksymilian Stryjek zdecydował się na zmianę otoczenia. Jego wybór w pierwszej chwili może budzić pewne wątpliwości, ale w praktyce powinien mu dać mnóstwo okazji do gry. Były bramkarz młodzieżowej reprezentacji Polski przeszedł do angielskiego trzecioligowego Wycombe Wanderers FC. W debiucie Stryjek zachował czyste konto. Jego drużyna wygrała 3:0 z Barnsley, w którym do niedawna grał Michał Helik. Nowy zespół Stryjka po pięciu kolejkach zajmuje szóstą pozycję w tabeli.

Kilka lat temu wielu spodziewałoby się, że Paweł Tomczyk po skończeniu wieku młodzieżowca będzie mógł myśleć o regularnej grze w Ekstraklasie, a może nawet i na wyższym poziomie poza granicami naszego kraju. Jego losy potoczyły się jednak inaczej. Po poł roku gry w rumuńskim CS Mioveni Polak miał w dorobku 11 spotkań i jeden gol na poziomie rumuńskiej ekstraklasy. Więcej na ten moment jednak nie będzie – latem Tomczyk przeszedł do drugoligowej Politehnici Iași. W sobotnim spotkaniu 3. kolejki, który został rozegrany o godz. 10:00 polskiego czasu, 24-latek w końcówce zapewnił swojej drużynie zwycięstwo nad Unireą Dej. Zespół Tomczyka w tym momencie zajmuje drugą pozycję w tabeli.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 sierpnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Leicester City.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Crystal Palace.

Mateusz Lis (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Leicester City.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Crystal Palace.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Wigan.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Blackburn Rovers.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wigan.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – League One) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fleetwood Town.

Michał Helik (Barnsley FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Wycombe.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Derby County. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Barnsley. Był to jego debiut w nowym klubie.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Austrią Klagenfurt.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z KRC Genk.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Lewskim Sofia.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Vysočina Jihlava.

Dania

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z FC Midtjylland.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z AS Monaco. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 81 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z AS Monaco.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Nantes.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:1 z AS Monaco. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:o ligowym meczu z PAS Lamia.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Vitesse.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Coleraine FC.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowym meczu ligowym z Szachtiorem Karaganda.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Szachtiorem Karaganda.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Schalke.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z Mainz. Zagrał cały mecz.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Mainz.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 76 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Schalke.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Wolfsburgiem.

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z RB Leipzig.

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 7:2 ligowy mecz z Holstein Kiel.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 79 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Nico Haiduk (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Ingolstadt.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Ingolstadt.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Rot-Weiss Essen. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Waldhof Mannheim.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z rezerwami Borussii Dortmund.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w przerwie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z VfL Osnabrück.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Dynamo Moskwa.

Rumunia

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Unireą Dej. Wszedł na boisko z ławki.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z CSM Slatina.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z FC DAC 1904.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Rangers.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z St. Johnstone.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Hibernian.

Turcja

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Tuzlasporem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Altınordu.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Eyüpsporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Penybont.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Interem.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Interem.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 71 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Lazio.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Sassuolo.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Interem.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Perugią.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowy mecz z Benevento.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Genoą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł na boisko w 64. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Benevento.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Perugią.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Ascoli.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z rezerwami 07 Vestur.