Oko na rodaka: Przemysław Frankowski z trzecim golem w Ligue 1

Kolejnego gola w barwach RC Lens strzelił znajdujący się w świetnej formie Przemysław Frankowski. Prócz niego strzelecki dorobek powiększyli również Jakub Świerczok, Kacper Przybyłko i Łukasz Cieślewicz. Patryk Klimala nie wykorzystał rzutu karnego w MLS, ale odkupił winy asystą przy zwycięskim trafieniu.

Przemysław Frankowski pozostaje jednym z czołowych zawodników RC Lens, które obecnie pracuje na miano największej rewelacji pierwszej części sezonu francuskiej Ligue 1. Reprezentant Polski zagrał całe spotkanie, jednak na swoje trzecie w tym sezonie trafienie musiał czekać do ostatnich minut spotkania z FC Metz. Polak znalazł się we właściwym miejscu, o właściwym czasie i pewnie wykończył mocne, kąśliwe dośrodkowanie z prawej strony boiska Jonathana Claussa. Lens wygrało to spotkanie aż 4:1 i po 11 kolejkach ma na koncie 21 punktów (sześć zwycięstw, trzy remisy i dwie porażki). Rezultat ten oznacza, że drużyna Polaka zakończy weekend na pozycji wicelidera przed PSG. Frankowski na ten moment ma na koncie 11 meczów w Ligue 1, w których strzelił trzy gole i taką samą ilość asyst.

Szalenie ważne zwycięstwo w kontekście gry w fazie play off odniósł Philadelphia Union. Skromne zwycięstwo nad Nashville SC spowodowało, że drużyna Kacpra Przybyłki awansowała na pozycję wicelidera konferencji wschodniej i na trzy mecze przed końcem seezonu zasadniczego ma aż sześć punktów przewagi nad ósmym w tabeli Montrealem (siedem pierwszych drużyn będzie grało w play off). Gola na wagę bardzo cennych trzech punktów w 18. minucie strzelił Przybyłko. Były młodzieżowy reprezentant Polski precyzyjnym wykonaniem rzutu karnego strzelił swojego jedenastego gola w trwającym sezonie MLS.

W ślad za swoim rodakiem nie poszedł niestety Patryk Klimala. Napastnik New York Red Bulls w spotkaniu z Columbus Crew nie wykorzystał rzutu karnego. W 51. minucie przy stanie 1:1 Polak oddał strzał po ziemi, po którym futbolówka minęła lewy słupek bramki gospodarzy. Na szczęście dla Klimali, jak i całej drużyny, 23-latek w końcówce zaliczył asystę przy trafieniu Seana Nealisa zagrywając mu piłkę głową w okolicach piątego metra. Była to bramka bezcenna w kontekście walki o prawo gry w fazie play off. Na cztery spotkania przed końcem sezonu zasadniczego New York Red Bulls zajmują szóste miejsce z mininalną przewagą bramkową nad resztą stawki. Wygląda więc na to, że w przypadku zespołu Klimali walka o TOP7 może potrwać do ostatniej kolejki, która zostanie rozegrana 7 i 8 listopada.

Jakub Świerczok zakręcił się obok wielkiej piłki. Jego Nagoya Grampus po kwadransie spotkania z Vissel Kobe prowadził już dwoma golami. Najpierw bramkarza gości pokonał Naoki Maeda, a w 14. minucie reprezentant Polski strzelił czwartego ligowego gola popisując się świetną indywidualną akcją i bardzo precyzyjnym uderzeniem z dystansu. Świerczok opuścił boisko w 62. minucie, a rywale w drugiej połowie zdołali odrobić straty i doprowadzić do remisu. Kontaktowego gola dla Visselu po podaniu Thomasa Vermaelena strzelił Yoshinori Mutō, którego możemy kojarzyć z występów m.in. w Mainz i Newcastle United. Bramkę na wagę jednego punktu dla gości z rzutu karnego strzelił w 81. minucie Andrés Iniesta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Przez to trafienie Nagoya straciła szansę na zbliżenie się do trzeciego miejsca w tabeli. Na pięć kolejek przed końcem sezonu drużyna Świerczoka zajmuje czwarte miejsce ze znaczącą stratą do prowadzącej dwójki i trzema “oczkami” straty do swojego sobotniego rywala.

Martin Kobylański w drugiej kolejce z rzędu po wejściu na boisko przyczynia się do zwiększenia dorobku strzeleckiego Eintrachtu Braunschweig. Tym razem były napastnik m.in. Lechii Gdańsk gola nie strzelił, lecz chwilę po wejściu na boisko zaliczył asystę przy jednej z bramek. Polak wszedł na boisko w 65. minucie spotkania z TSV Havelse, a już minutę później zaliczył kluczowe podanie przy trafieniu Michaela Schultza. Eintracht zwycięża ostatecznie 4:0, wygrywa drugi mecz z rzędu i kontynuuje serię pięciu spotkań bez porażki w niemieckiej 3. Lidze. Dzięki takiemu dorobkowi zespół Kobylańskiego wciąż utrzymuje się na pozycji wicelidera.

Łukasz Cieślewicz na Wyspach Owczych zapracował sobie na status legendy. Trwający sezon jest już jego jedenastym w tym kraju. W tym czasie Polak trzykrotnie wywalczył mistrzostwo i raz puchar krajowy. 33-latek obecnie występuje w ligowym średniaku jakim bez wątpienia jest B68 Toftir. Pomimo stosunkowo niskiej pozycji w tabeli swojego klubu Cieślewicz wciąż pozostaje skuteczny. W spotkaniu 26. kolejki z TB Polak strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie, a 83. jeżeli spojrzymy na całokształt występów w farerskiej ekstraklasie. Jego zespół wygrał aż 6:1, dzięki czemu powiększył przewagę nad strefą spadkową. Cieślewicz oraz Chris Jastrzembski zagrali cały mecz w barwach B68.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (24 października)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Tottenhamem.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Brentfordem.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Sheffield United.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Barnsley.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz ze Sturmem Graz.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 57. minucie wygranego 1:0 rewanżowego meczu 1/4 finału Pucharu Chin z Shenzhen.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z APOEL-em Nikozja.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Brøndby. Po jego faulu podyktowano rzut karny dla rywali.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Randers FC.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Brøndby.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrywa w lidze 3:2 z Olympique Lyon.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz ze Stade Rennes.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z Metz. Zagrał cały mecz.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Montpellier.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – 78 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z PSG.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z PAOK-iem.

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z AEK-iem Ateny.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Vólos NPS.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Olympiakósem.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z AEK-iem Ateny.

Japonia

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Vissel Kobe. Grał do 62. minuty.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 63. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Astaną.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Kyzyłżarem Petropawł.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Jeonbuk Hyundai Motors.

Niemcy

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Hansą Rostock.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 65. minucie i zaliczył asystę w wyganym 4:0 ligowym mecuz z TSV Havelse.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Ranheim IL.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Słowacja

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z FC Rohožník.

Stany Zjednoczone

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – nie wykorzystał rzutu karnego i zaliczył asystę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Columbus Crew. Grał do 89. minuty.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers FC – MLS) – wszedł na boisko w 89. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Colorado Rapids.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – gol i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Nashville SC. Zagrał cały mecz.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Interem Miami.

Dariusz Formella (Sacramento Republic – USL) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Phoenix Rising FC.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Dnipro.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Mezőkövesd Zsóry.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Lazio.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Cagliari.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z AS Roma.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Interem.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Atalantą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Fiorentiną.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 71 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AS Roma.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Regginą.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Pisą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Parmą.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 68. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Pisą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczowa na przegrany 1:2 ligowy mecz z Regginą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Como.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Como.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Juve Stabia.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 6:1 ligowym meczu z TB. Zagrał cały mecz.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 6:1 ligowym meczu z TB.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 5:0 z 07 Vestur.