Oko na rodaka: Przełamanie napastników w Niemczech

herthabsc.de

Piątek okazał się dniem, w którym przełamali się polscy napastnicy występujący na niemieckich boiskach. Dwoma bramkami Krzysztof Piątek dał Hercie zwycięstwo w derbach Berlina. Dawid Kownacki z kolei w końcówce meczu z Darmstadt zapewnił Fortunie Düsseldorf cenne trzy punkty.

Po piątkowych derbach po ulicach Berlina z wysoko podniesioną głową będą mogli chodzić kibice Herthy. I bardzo duża zasługa w tym Krzysztofa Piątka. Reprezentant Polski przegrał rywalizację o wyjściowy skład z Dodim Lukebakio, lecz pojawił się na boisku zaraz po przerwie w miejsce Vladimíra Daridy. W tamtym momencie Union prowadził 1:0 po trafieniu Taïwo Awoniyiego. Trzy minuty później Union stracił jednego zawodnika, gdy za bardzo brutalne zagranie z boiska wyleciał Robert Andrich. Sześć minut po przerwie Hertha wyrównała po strzale Petera Pekaríka, a na show Piątka musieliśmy czekać do 74. minuty. Polak najpierw otrzymał dośrodkowanie po ziemi z lewego skrzydła od Javairô Dilrosuna. Futbolówka po strzale Piątka odbiła się jeszcze od obrońcy Unionu, czym wydatnie zmyliła ich bramkarza. Piłka kopnięta przez Piątka zmierzała w stronę bramki, więc nie ma podstaw, by zaliczyć to trafienie jako samobój. Zaledwie trzy minuty później popularny “Pio” dobił rywali – po kolejnej szarży Dilrosuna piłka odbiła się od jednego z zawodników Unionu, a Piątek strzałem z pierwszej piłki skompletował doppelpacka. W samej końcówce Polak mógł skompletować hat tricka, lecz z jego próbą poradził sobie Andreas Luthe. Po dzisiejszym meczu Piątek ma na koncie trzy bramki w Bundeslidze. Wcześniej Polak zdołał pokonać Rafała Gikiewicza w końcówce meczu 7. kolejki z Augsburgiem.

Przygoda Dawida Kownackiego w Fortunie Düsseldorf jest swoistą sinusoidą. Sprowadzany jako jeden z największych transferów w historii klubu Polak nie uchronił Fortuny przed spadkiem z Bundesligi. Po zakończeniu sezonu Kownacki został zakażony koronawirusem, przez co wypadł z treningów na pewien czas. W swoim pierwszym meczu nowego sezonu 23-latek zapewnił zwycięstwo nad Würzburger Kickers. Kiedy już wydawało się, że były napastnik m.in. Lecha Poznań wróci na właściwe tory, przydarzyła mu się kontuzja przywodziciela, która wyłączyła go z gry na niewiele ponad miesiąc. W dzisiejszym meczu z Darmstadt “Kownaś” po raz drugi w tym sezonie wchodząc na boisko z ławki zapewnił swojej drużynie zwycięstwo. Tuż przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry Kownacki stał w najlepszym możliwym miejscu i przejął piłkę po zablokowanym strzale Ebenezera Oforiego i pewnym strzałem pokonał bramkarza Darmstadt. Goście sygnalizowali w tej sytuacji pozycję spaloną – nie może być jednak o tym mowy, jeden z ich kolegów wyraźnie zaspał i złamał linię spalonego o dobre kilka metrów. Kownacki wszedł na boisko w 77. minucie, a siedem minut później od niego na boisku zameldował się inny Polak Jakub Piotrowski. Swój udział w tym spotkaniu w przerwie zakończył urodzony w Zabrzu Adam Bodzek. Po drugiej stronie cały mecz na ławce Darmstadt spędził Adrian Stanilewicz.

Podsumowanie występów polskich zawodników (4 grudnia)

Anglia

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 64 minuty w przegranym 0:4 ligowym meczu z Bournemouth.

Niemcy

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – dwie bramki w wygranym 3:1 ligowym meczu z Unionem. Wszedł na boisko w przerwie.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – zszedł w przerwie wygranego 3:2 ligowego meczu z Darmstadt.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z Darmstadt. Wszedł na boisko w 77. minucie.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 84. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Fortuną Düsseldorf.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Meppen.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Magdeburgiem.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FC Argeş Piteşti.

Włochy

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ascoli.