La Liga: Historyczne zwycięstwo Celty w Bilbao. Aspas królem meczu

The Sun

Na inaugurację 12. kolejki La Ligi Athletic Bilbao podejmował u siebie Celtę Vigo. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości 2:0, a na listę strzelców wpisali się Hugo Mallo oraz Iago Aspas. Tym samym Celta zwyciężyła pierwszy raz od 14. lat na stadionie San Mames. Było to także ich czwarte zwycięstwo na 55. rozegranych meczów w Bilbao.

W ostatnich meczach gra Celty znacząco się poprawiła w porównaniu z tym co widzieliśmy wcześniej. Niestety dziś nie było tego aż tak bardzo widać, ponieważ gospodarze znaleźli sposób na ekipę Eduardo Coudeta. Pierwszą dogodną okazję na gola miał Iker Muniain, ale delikatnie przestrzelił. Athletic nie przyspieszał dziś tak jak w ostatnim starciu z Getafe. Zawodnicy Gaizki Garitano grali spokojniej, pewniej, a przyspieszali dopiero wtedy, gdy widzieli, że mają taką możliwość. Celta tworzyła sobie okazje tylko z kontrataków. Podczas jednego z nich strzał z lewej strony oddał Lucas Olaza, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.

Wraz z upływem czasu Baskowie wyglądali na drużynę kompletną. Grali na zatrzymanie, na czas, spokojnie, a przede wszystkim pewnie. Mało widoczny był Aspas, ale tak samo mało widoczna była cała Celta. Aktywnym piłkarzem był za to Muniain, który szukał sobie miejsca na boisku, swobodnie poruszał się między liniami, a także na szybkości potrafił wejść w pole karne. Athletic bardzo szybko organizował się po stracie futbolówki, niemalże w sekundy zamykali Celcie wszelkie opcje ataku. Do przerwy 0:0.

Po zmianie stron Celta wyszła nieco odmieniona. Co prawda pierwsze minuty nam tego nie pokazywały, ale były zwiastunem tego, co może stać się za chwilę. Zawodnicy gości oddawali strzały z dystansu, tak zwane strzały rozpaczy bo nie mogli przebić się przez zasieki obronne. Niedługo później Baskowie posypali się całkowicie. Popełniali coraz więcej w środku pola, a także w formacji obronnej. W 61. minucie Hugo Mallo wykorzystał zagranie w polu karnym i strzałem głową pokonał Unai’a Simona. Błąd popełnił tutaj Alex Berenguer, który odpowiadał za krycie bocznego obrońcy Celty. Niedługo później fatalnie przy wznawianiu gry zachował się Simon. Bramkarz rzucił piłkę wprost pod nogi Braisa Mendeza, a ten prostym prostym podaniem obsłużył Aspasa. Napastnik gości z dużym spokojem podwyższył na 2:0. Athletic zaprezentował się nam z kolei tak jak przed tygodniem z Getafe. Pierwsza połowa dobra, tylko dziś bez gola, a drugiej kompletna rozsypka i brak pomysłów.