Oko na rodaka: Premierowy gol Mateusza Bogusza w Hiszpanii

Serafin Szota, Sebastian Walukiewicz, Adrian Stanilewicz, Mateusz Bogusz / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Sobota w wykonaniu polskich piłkarzy występujących za granicą należała do naszych młodzieżowców. Swojego pierwszego gola w drugiej lidze hiszpańskiej strzelił Mateusz Bogusz, a w czeskiej ekstraklasie zadebiutował Nataniel Wybraniec.

Pierwszego gola na hiszpańskiej ziemi strzelił wypożyczony z angielskiego Leeds United Mateusz Bogusz. Młodzieżowy reprezentant Polski po raz piąty w tym sezonie wyszedł w wyjściowym składzie drugoligowego UD Logroñés. W 18. minucie spotkania Fran García z Rayo Vallecano sfaulował w polu karnym Rubéna Martíneza. Po skorzystaniu z systemu VAR sędzia wskazał na jedenasty metr, a skutecznym egezekutorem rzutu karnego był właśnie Bogusz. To trafienie nie dało Logroñés nawet punktu. Już sześć minut później po golu Antoñína i samobójczym trafieniu Unaia Mediny Rayo Vallecano wygrało 2:1. Bogusz zszedł z boisko w 64. minucie meczu.

W ubiegły weekend Nataniel Wybraniec po raz pierwszy znalazł się w kadrze meczowej czeskiego Slezskiego FC Opawa na spotkanie czeskiej ekstraklasy. Z 1.FC Slovácko 19-letni pomocnik nie zagrał. Pochodzący z Raciborza Wybraniec, który w przeszłości grał m.in. w rodzinnej Unii, a także w Odrze Wodzisław Śląski i wrocławskim Piaście Żerniki, dostał szansę debiutu w samej końcówce meczu z Banikiem Ostrawa. Polak wszedł na boisko w 87. minucie spotkania, zaraz po wyrównującej bramce Jana Žídka. Jego drużynie nie udało się jednak dotrzymać remisu do końca – w samiej końcówce zwycięstwo Banikowi dał Jaroslav Svozil. Drugi z Polaków występujących w zespole z Opawy, Bartosz Pikul, znalazł się poza kadrą meczową na to spotkanie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (5 grudnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Manchesterem United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Chelsea.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Derby County.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Millwall.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – zszedł w doliczonym czasie wygranego 1:0 ligowego meczu z Millwall.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 89 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sheffield Wednesday.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Lincoln City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Crewe.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 5:0 z AS Ethnikós Áchnas.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Banikiem Ostrawa.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Banikiem Ostrawa. Był to jego debiut w klubie.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – 64 minuty i gol w przegranym 1:2 ligowym meczu z Rayo Vallecano.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Málagą.

Holandia

Jarosław Jach (Fortuna Sittard – Eredivisie) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Willem II.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z 1. FC Köln.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z RB Leipzig.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Eintrachtem Frankfurt.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 60 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Karlsruher.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – zszedł z boiska w doliczonym czasie wygranego 2:1 ligowego meczu z FC St. Pauli.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z TSV 1860 München.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:5 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Rumunia

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z FC U Craiova 1948.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z MFK Zemplín Michalovce.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 82 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z MFK Zemplín Michalovce.

Daniel Skiba (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z MŠK Púchov.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z KFC Komárno.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Livingston.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premieship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Dundee United.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Alanyasporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Eskişehirsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK Mariupol.

Walia

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Cefn Druids.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Haverfordwest.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Spezią.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – zszedł z boiska w doliczonym czasie przegranego 1:2 ligowego meczu z Juventusem.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Interem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Torino.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – 78 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cittadellą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brescią.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Pisą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Regginą.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cittadellą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 80. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Venezią.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Regginą.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Chievo Werona.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Pisą.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 81 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Venezią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Chievo Werona.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – mecz jego zespołu został odwołany.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 finał Pucharu Wysp Owczych z HB Tórshavn.