Oko na rodaka: Popis Arkadiusza Milika. Kurminowski pozostaje w walce o koronę króla strzelców

Milik

Arkadiusz Milik / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W końcówce sezonu część Polaków występujących za granicą prezentują wysoką formę. Hat trickiem w Ligue 1 popisał się Arkadiusz Milik, a 15. gola w tym sezonie słowackiej ekstraklasy strzelił Dawid Kurminowski. Do bramki rywala trafili także Piotr Zieliński i Adam Buksa, a w MLS zadebiutował Patryk Klimala.

Dzień z Serie A rozpoczął się dla polskich kibiców z przytupem. Polacy sporo namieszali już w pierwszym niedzielnym spotkaniu, w którym Napoli wygrało na wyjeździe 2:0 z Fiorentiną. Jedną z bramek dla neapolitańczyków strzelił w 67. minucie Piotr Zieliński. Po uderzeniu reprezentanta Polski futbolówka odbiła się jeszcze od Lorenzo Venutiego, po czym wpadła do siatki. No i tutaj mamy kontrowersje, bo oficjalna strona Serie A przyznała tą bramkę właśnie Włochowi. Zakładając, że przyznajemy gola Zielińskiemu, to była to jego dziewiąta bramka w tym sezonie ligowym.

Sporo namieszania narobił także Bartłomiej Drągowski i to pomimo tego, że bramkarz Fiorentiny nawet nie pojawił się na boisku. Polak w ostatnim czasie zmagał się z drobnymi problemami zdrowotnymi przez co mecz z Napoli rozpoczął na ławce. W 56. minucie po podyktowaniu rzutu karnego dla rywali Bartłomiej Drągowski został ukarany przez sędziego czerwoną kartką, przez co polski bramkarz musiał udać się do szatni. Kamery nie pokazały dokładnie całego zdarzenia, ale najprawdopodobniej Drągowski w niewybrednych słowach ocenił pracę arbitra.

Dzięki tej wygranej Napoli wciąż liczy się w walce o prawo gry w Lidze Mistrzów. Na kolejkę przed końcem sezonu drużyna Zielińskiego oraz Huberta Idasiaka (poza kadrą meczową) zajmuje trzecie miejsce w tabeli. Fiorentina z kolei ma już zapewnione miejsce w środku stawki i ze spokojem może planować okres przygotowawczy. Czy z Drągowskim w składzie? Nie jest to wykluczone, jednak coraz głośniej przebijają się plotki o sporym zainteresowaniu usługami polskiego bramkarza.

Na końcówkę sezonu przyszło apogeum formy Arkadiusza Milika. Napastnik Olympique Marsylia po marcowej przerwie na reprezentację w siedmiu spotkaniach strzelił pięć goli i zaliczył jedną asystę. Niedzielne spotkanie z Angers było popisem formy reprezentanta Polski, który w pojedynkę zapewnił swojej drużynie bezcenne trzy punkty w kontekście walki o prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy. Milik show rozpoczął już w 8. minucie, gdy strzałem głową wykończył dośrodkowanie Pola Liroli. Kiedy Polak trzy minuty po przerwie wykończył sytuację sam na sam z bramkarzem wydawało się, że OM zdoła dowieźć dwubramkowe prowadzenie do samego końca. Nic bardziej mylnego – Angers zdołało wyrównać w 85. minucie spotkania. Tuż po rozpoczęciu doliczonego czasu gry na piątym metrze sfaulowany został Ahmadou Bamba Dieng. Odpowiedzialność na swoje barki wziął Milik, który wykorzystał “jedenastkę” i strzelił swojego ósmego gola w tym sezonie. Jak cenne były to trafienia? Na kolejkę przed końcem sezonu Olympique ma już pewny udział w kwalifikacjach Conference League, a najprawdopodobniej zagra w Lidze Europy, gdyż ma trzy punkty przewagi nad szóstym Lens, które gra w ostatniej kolejce z wciąż walczącym o mistrzowski tytuł AS Monaco.

Rosyjska ekstraklasa to jedne z wielu rozgrywek, które w ten weekend kończą swoje zmagania. Podobnie jak w innych krajach, które nas interesują ze względu na polskich zawodników, także i w Rosji swoje trzy grosze na zakończenie sezonu dołożyli Polacy. Na początek mniej pozytywny aspekt. Rafał Augustyniak znalazł się w wyjściowym składzie Uralu Jekaterynburg na spotkanie z Lokomotiwem Moskwa. Środkowy pomocnik już w 27. minucie musiał opuścić boisko z powodu dwóch żółtych i w konsekwencji czerwonej kartki. Co ciekawe, przy drugiej karze Augustyniak faulował Grzegorza Krychowiaka, który zagrał cały mecz. Na boisku zabrakło jedynie Macieja Rybusa. Ostatecznie to spotkanie zakończyło się zwycięstwem Lokomotiwu 1:0. Stołeczny zespół pomimo, że przez ponad godzinę grał z przewagą jednego, a od 75. minuty dwóch zawodników, to zwycięskie trafienie zaliczył dopiero w 89. minucie. Lokomotiw przed meczem miał szansę jeszcze na Ligę Mistrzów, jednak zwycięstwo z Uralem nic nie dało, ponieważ drugi w tabeli Spartak Moskwa odrobił straty i zremisował 2:2 z Achmatem Grozny, dzięki czemu zakończył sezon przed lokalnym rywalem. Polakom pozostaje gra w fazie grupowej Ligi Europy, co zapewnili sobie wygrywając rozgrywki Pucharu Rosji. Drużyna Augustyniaka kończy zmagania na 12. pozycji.

Sebastian Szymański zakończył swój drugi sezon w Dinamie Moskwa mając na koncie jedną bramkę oraz cztery asysty. Ostatnią z nich polski skrzydłowy zanotował w 72. minucie wygranego 3:2 spotkania z CSKA Moskwa, gdy popisał się ładnym, prostopadłym podaniem do Wiaczesława Grulowa. Sam Polak zszedł z boiska w 83. minucie. Dinamo kończy sezon ligowy na siódmej pozycji ze stratą zaledwie trzech punktów do miejsca dającego przywilej startu w eliminacjach Conference League.

Dzisiejszej nocy oficjalnie powitaliśmy kolejnego Polaka na boiskach amerykańskiej MLS. Sprowadzony ze szkockiego Celtiku do New York Red Bulls Patryk Klimala wszedł na boisko w przerwie spotkania z Philadelphia Union, notując tym samym swój debiut w barwach nowego klubu. Debiut mimo wszystko średnio udany, bo jego drużyna przegrała na wyjeździe 0:1. Polak oddał dwa strzały na bramkę rywala – w 69. minucie jego uderzenie zablokował Kai Wagner, a w 88. minucie Klimala oddał lekki strzał, po którym bramkarz interweniował. W drużynie gospodarzy 58. minucie na murawie pojawił się Kacper Przybyłko. On z kolei nie miał żadnej okazji do strzelenia gola, lecz zaimponował w 63. minucie celnym prostopadłym podaniem do Oliviera Mbaizo, który z ostrego kąta uderzył mocno, lecz w bramkarza.

Patrząc na ligową tabelę, to mimimalnie lepiej wjedzie się drużynie Przybyłki, która rozegrała dotychczas sześć spotkań, zdobyła osiem punktów (dwa zwycięstwa, dwa remisy, dwie porażki) i po zakończeniu swojego spotkania z drużyną z Nowego Jorku zajmuje w tabeli konferencji wschodniej piąte miejsce. Dwa punkty mniej, a także jedną pozycję niżej znajduje się New York Red Bulls, które ma za sobą pięć spotkań.

Niespełna dobę później zwycięstwo New England Revolution zapewnił Adam Buksa, który spotkanie z Columbus Crew rozpoczął na ławce rezerwowych i swoją szansę otrzymał dopiero w 83. minucie. Polakowi wystarczyło tylko trzy minuty, by pokonać bramkarza rywala i strzelić swojego drugiego gola w tym sezonie MLS. Buksa w 86. minucie przytomnie wybiegł przed pilnującego go obrońcę i precyzyjnie wykończył płaskie dośrodkowanie z prawej strony boiska. Jego drużyna obecnie jest liderem konferencji wschodniej mając na koncie 11 punktów zdobytych w sześciu rozegranych spotkaniach.

Ostatniego słowa w kontekście walki o koronę króla strzelców słowackiej ekstraklasy nie powiedział Dawid Kurminowski. Napastnik MŠK Žilina wykorzystując w 78. minucie rzut karny w spotkaniu ze Spartakiem Trnava strzelił swojego 15. gola w tym sezonie i zapewnił swojej drużynie jeden punkt. Žilina obecnie zajmuje czwarte miejsce i na kolejkę przed końcem straciła już szansę na zajęcie miejsca na podium. Drużyna Jakuba Kiwiora (poza kadrą na to spotkanie) i Kurminowskiego ma już jednak zapewniony udział w Conference League poprzez awans do finału Pucharu Słowacji, w którym w środą zmierzą się z mistrzem Słowacji Slovanem Bratysława. Kurminowski w ostatniej kolejce będzie miał jeszcze szansę wyprzedzić lub zrównać się z Erikiem Ramírez z Dunajskiej Stredy.

Jedną z ofiar reorganizacji rozgrywek w hiszpańskiej trzeciej lidze jest Lealtad, bramkarzem którego jest Mateusz Kania. Los jego zespołu został przesądzony po remisie 2:2 z Pontevedrą, co oznacza, że Lealtad w następnym sezonie będzie występowało dopiero na piątym szczeblu rozgrywkowym. Od nowego sezonu hiszpańska trzecia liga nie będzie składała się jak dotychczas z aż 102 drużyn, ale tylko 40. Kania przez cały sezon zagrał w sześciu spotkaniach ligowych.

W Czeczach objawił nam się kolejny polski talent. W pierwszym zespole ekstraklasowego MFK Karviná zadebiutował 18-letni polski napastnik Kacper Zych, który pojawił się na boisku w 79. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu ze Slavią Praga. Na dwie kolejki przed końcem sezonu jego drużyna zajmuje 12. miejsce w tabeli ligowej i już od dłuższego czasu jest pewna utrzymania w czeskiej elicie. Sam Zych w strukturach MFK Karviná jest już od sezonu 2013/14 i jeszcze w poprzednim sezonie występował w drużynie juniorów tego klubu. Jesienią przyszedł awans w postaci gry w rezerwach, a w końcówce tego sezonu otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole.

Podsumowanie występów polskich zawodników (16 maja)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Liverpoolem.

Jakub Ojrzyński (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z WBA.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Crystal Palace.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 finale Pucharu Bahrajnu z Al-Muharraq SC.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu ze Slobodą Tuzla.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu ze Slavią Praga. Był to jego debiut w pierwszej drużynie Karviny.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Nordsjælland.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – 82 minuty w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brøndby.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 2:1 ze Stade Rennes.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił trzy gole w wygranym 3:2 ligowym meczu z Angers. Został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Arisem Saloniki.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 63 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Astérasem Trípolis.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – wszedł na boisko w 64. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Leganés.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Pontevedrą. Jego drużyna po tym spotkaniu spadła do V ligi.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 80 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spartą Rotterdam.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Daegu FC.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z RB Leipzig.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Mainz.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Hamburger SV.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Hannoverem 96.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Würzburger Kickers.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 87 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Erzgebirge Aue.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Heidenheim.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Hallescher FC.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Rosenborg BK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Bodø/Glimt.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – czerwona kartka w przegranym 0:1 ligowy meczu z Łokomotiwem Moskwa.

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Urałem Jekaterynburg.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Urałem Jekaterynburg.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 83 minuty i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FC Argeş Piteşti.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Spartakiem Trnava.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Spartakiem Trnava. Zagrał cały mecz.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Columbus Crew. Wszedł na boisko w 83. minucie.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – wszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Philadelphia Union. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z San Jose Earthquakes.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – wszedł na boisko w 58. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z New York Red Bulls.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 2:3 z Inter Miami CF.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z St. Mirren.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Udinese.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – rozpoczął na ławce przegrany 0:2 ligowy mecz z Napoli. W 56. minucie polski bramkarz został ukarany czerwoną kartką za krytykowanie orzeczeń sędziego.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Crotone.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Fiorentiną.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Benevento.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z AC Milan.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Fiorentiną. Został zmieniony w 77. minucie.

Wyspy Owcze.

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:8 ligowym meczu z KÍ.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:8 ligowym meczu z KÍ.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z NSÍ Runavík.