Oko na rodaka: Polskie gole w Niemczech, we Włoszech i na wschodzie

ESPN

Na nudę narzekać nie możemy. Weekend otworzyła nam samobójcza bramka Jarosława Jacha w Eredivisie. O wiele lepiej Polakom poszło w sobotę. Bramki dla swoich drużyn strzelili Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek, Filip Jagiełło, Sebastian Musiolik, Rafał Augustyniak i Konrad Wrzesiński. Trzy punkty dla swojego zespołu uratował Łukasz Fabiański, który obronił rzut karny.

Sześć meczów i jedenaście strzelonych goli. Tak po ostatnim Klassikerze prezentuje się bilans Roberta Lewandowskiego na początku nowego sezonu Bundesligi. W starciu ze swoim byłym zespołem kapitan reprezentacji Polski był bardzo aktywny. Po raz pierwszy do siatki rywali trafił w 24. minucie, gdy wślizgiem wykończył centrę z lewej strony boiska Serge’a Gnabry’ego. Po chwili radości nadeszła jednak kosternacja – po skorzystaniu z systemu VAR gol nie został uznany. Lewandowski znajdował się w momencie podania na minimalnym spalonym. Żadnych wątpliwości nie było trzy minuty po przerwie. Polak dostał kolejne dogranie z lewej strony boiska – tym razem od Lucasa Hernándeza – wyprzedził kryjącego go Matsa Hummelsa i mocnym strzałem głową wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2:1. Mało? W 80. minucie Lewandowski wyprowadził kontrę Bayernu i prostopadłym podaniem wypuścił Leroya Sané, a ten podwyższył wynik spotkania. W doliczonym czasie gry kapitan reprezentacji Polski trafił ponownie do siatki, lecz znowu po VAR-ze bramka została anulowana. Bayern ostatecznie wygrał z Borussią Dortmund 3:2, Lewandowski zagrał cały mecz, a Łukasz Piszczek pozostał poza kadrą meczową. Po tym spotkaniu sytuacja w tabeli prezentuje się następująco: Bayern z 18-oma punktami jest liderem. BVB ma trzy punkty mniej i obecnie zajmuję trzecią pozycję.

W październiku w meczu reprezentacji Polski z Finlandią Krzysztof Piątek strzelił swojego pierwszego gola od 13 czerwca. W sobotnim spotkaniu z Augsburgiem, w barwach którego cały mecz rozegrali Rafał Gikiewicz i Robert Gumny (jego pierwszy komplet w tym sezonie), napastnik Herthy przełamał się na poziomie ligowym. Jego gol strzelony w 86. minucie był oczywiście pierwszym w tym sezonie Bundesligi oraz piątym ligowym w barwach Herthy. Polak wykorzystał prostopadłe podanie Matheusa Cunhy i nieatakowany przez obrońców Augsburga posłał piłkę przy dłuższym słupku bramki strzeżonej przez Gikiewicza. Ostatecznie Hertha wygrała 3:0 i zajmuje obecnie 12. miejsce w tabeli Bundesligi.

Na zakończenie dnia bohaterem West Ham United został Łukasz Fabiański. Bramkarz reprezentacji Polski w ostatnich sekundach meczu uratował trzy punkty w derbowym starciu z Fulham. W ósmej minucie doliczonego czasu gry do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Ademola Lookman. Wypożyczony z RB Leipzig napastnik chciał wykonać efektowną “Panenkę”, uderzył jednak bardzo źle i Fabiański nie miał żadnych problemów ze złapaniem tej piłki. Parę minut wcześniej jedyną bramkę w tym spotkaniu dla “Młotów” strzelił Tomáš Souček.

Poprzedni sezon Rafała Augustyniaka w Urale Jekaterynburg był bardzo udany. Polak praktycznie z miejsca stał się podstawowym zawodnikiem swojego nowego zespołu, do którego przeszedł z Miedzi Legnica. W tej kampanii nie idzie mu tak dobrze. W dzisiejszym meczu ze Spartakiem Moskwa Polak wyszedł na boisko od pierwszej minuty, a po godzinie gry strzelił swojego pierwszego gola w tym sezonie i drugiego w barwach Uralu. Środkowy pomocnik odebrał piłkę w środku pola i po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów oddał techniczny strzał zza pola karnego. Uderzenie nie było zbyt mocne, jednak zaskoczyło bramkarza Spartaka i po nim piłka wpadła tuż przy słupku bramki gości. Ten gol dał Uralowi cenny punkt w starciu z wiceliderem. Zespół Polaka obecnie zajmuje 11. miejsce w tabeli.

Filip Jagiełło na dłuższą metę nie potrafił przebić się do składu Genoi. W pierwszym sezonie na włoskich boiskach zagrał 11 spotkań w Serie A. Na początku października, w samej końcówce okienka transferowego 23-latek został wypożyczony do drugoligowej Brescii. Na swoją szansę Polak czekał prawie miesiąc i zadebiutował 28 października w spotkaniu Pucharu Włoch. Sobotni występ przeciwko Cosensie był dopiero drugim w tym sezonie Serie B – poprzednio zagrał 69 minut w meczu z Virtusem Entella. To spotkanie było jednak zdecydowanie bardziej udane dla Jagiełły, który 61. minucie strzelił drugiego gola dla swojego zespołu, a swojego pierwszego na Półwyspie Apenińskim.

Transfer Sebastiana Musiolika z Rakowa Częstochowa do drugoligowego włoskiego Pordenone śmiało można określić jako jedno z większych zaskoczeń letniego okna transferowego. 24-latek już dwa dni po oficjalnym ogłoszeniu transferu zadebiutował w barwach nowego zespołu. Dzisiejszy występ w starciu z Chievo Werona był jego czwartym w tym sezonie. Polak pojawił się na boisku w 65. minucie, a w drugiej minucie doliczonego czasu gry zapewnił swojej drużynie remis 1:1, a sam strzelił pierwszego gola w barwach Pordenone.

Kajrat Ałmaty, w którym występują Jacek Góralski i Konrad Wrzesiński, we wtorek zapewnił sobie mistrzostwo Kazachstanu wygrywając na swoim boisku 3:1 z Ordabasami Szymkent. W sobotni poranek (naszego czasu) na mecz z Kajsarem Kyzyłorda Kajrat wyszedł w rezerwowym składzie. Szansę na grę otrzymał między innymi Wrzesiński, a występujący regularnie w pierwszym składzie Góralski znalazł się poza kadrą meczową. W 64. minucie po wyrzucie piłki z autu i sprytnym dograniu jednego z piłkarzy Kajratu Polak posłał piłkę pod poprzeczką bramki rywali, strzelając tym samym swojego trzeciego gola w tym sezonie i wyprowadzając swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Kajrat prowadzenia jednak nie utrzymał – w ostatnich 20 minutach Kajsar strzelił dwie bramki i ostatecznie doprowadził do remisu.

Niecały tydzień temu wypożyczony z Crystal Palace Jarosław Jach zadebiutował w barwach holenderskiej Fortuny Sittard. Debiutu z Ajaxem do udanych zaliczyć nie może, wszak jego zespół zdecydowanie przegrał z faworytem. Jeszcze gorzej Polak zaprerezentował się w piątkowy wieczów w starciu z PEC Zwolle. W 33. minucie polski środkowy obrońca po dośrodkowaniu 19-letniego Immanuela Pheraia niefortunnie zagrał piłkę głową, pakując ją do własnej bramki. Pomimo tej pomyłki, Fortunie Sittard udało się ostatecznie zremisować na swoim boisku. Był to dla nich dopiero trzeci punkt wywalczony w ośmiu spotkaniach, przez co zespół Polaka zajmuje obecnie ostatnie miejsce w lidze.

Prócz goli, warto odnotować także dwie asysty zaliczone przez Polaków. W 27. minucie meczu Crystal Palace – Leeds United po zgraniu piłki głową przez Mateusza Klicha gola dla gości strzelił Patrick Bamford. Na niewiele to się jednak zdało beniaminkowi, który dość nieoczekiwanie przegrał aż 1:4. W trzeciej lidze niemieckiej przy jednej z bramek dla Magdeburga asystował natomiast Adrian Małachowski.

Podsumowanie występów polskich zawodników (6-7 listopada)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Newcastle United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1-0 ligowym meczu z Fulham. Polak obronił rzut karny w ostatniej akcji meczu.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut, asysta i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Crystal Palace.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sheffield Wednesday.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Barnsley.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Derby County.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisko w przerwie i dostał żółta kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu z Barnsley.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 68 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Swansea.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 mecz Pucharu Anglii z Stockport County.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Mechelen.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Guangzhou R&F – Ekstraklasa) – 78 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Dalian Pro.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Pafos.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Pardubicami.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Pardubicami.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Huescą.

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – 63 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Cartagena.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z UD Logroñés.

Holandia

Jarosław Jach (Fortuna Sittard – Eredivisie) – strzelił samobója w zremisowanym 2:2 ligowym meczu ze Zwolle. Został zmieniony w 85. minucie.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Kajsarem Kyzyłorda.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut i gol w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Kajsarem Kyzyłorda.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Herthą.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Herthą.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola i zaliczył asystę w wygranym 3:2 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Augsburgiem. Wszedł na boisko w przerwie.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Bayernem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 58 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Sandhausen.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Heidenheim.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z 80 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 80 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami Bayernu.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Ingolstadt.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Belenenses.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa. Zagrał cały mecz.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Pandurii Târgu Jiu.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – wszedł na boisko w 55. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Dunăreą Călărași.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu złej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Daniel Skiba (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu złej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premieship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ross County.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z St. Mirren.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Beşiktaşem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 86 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bandırmasporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bala Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cagliari.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Parmą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu ze Spezią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sampdorią.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 85. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Chievo Werona.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespól przegrał w lidze 0:3 z Empoli.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu ze SPAL.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Salernitaną.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cosenzą. Zszedł z boiska w 81. minucie.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – 87 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu ze SPAL.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cosenzą.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Chievo Werona. Wszedł na boisko w 65. minucie meczu.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – 57 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Salernitaną.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Monzą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Regginą.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z ÍF.

Łukasz Jarosiński (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z HB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z NSÍ Runavík.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z B68 Toftir.