Oko na rodaka: Niewykorzystany rzut karny Lewandowskiego. Asysty kadrowiczów

Lewandowski

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Po raz pierwszy od długiego czasu rzutu karnego nie wykorzystał Robert Lewandowski. Zdecydowanie lepsze nastroje po sobocie będą mieli zawodnicy, którzy wciąż walczą o wyjazd na mundial. Trzeciego gola w tym sezonie strzelił Krzysztof Piątek, a kolejne asysty zanotowali Piotr Zieliński, Jakub Kamiński, Arkadiusz Reca, Dawid Kownacki i Paweł Bochniewicz.

Niezbyt miło pożegnania Gerarda Pique z Barceloną wspominać będzie Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski już w 7. minucie stanął przed szansą strzelenia kolejnego gola w rozgrywkach La Liga. “Lewy” pewnie podszedł do rzutu karnego i zdecydował się na uderzenie po ziemi przy lewym słupku. Niestety, futbolówka zaledwie musnęła słupek i opuściła boisko. Pomimo tego Barcelona wygrała 2:0 z Almeríą po golach Ousmane’a Dembélé i Frenkiego de Jonga, dzięki czemu przynajmniej chwilowo przesunęła się na pozycję lidera La Liga.

Udany dzień w pracy zanotował Jakub Kamiński. Jego Wolfsburg odniósł pewne wyjazdowe zwycięstwo 3:0 nad Mainz, a reprezentant Polski asystował przy trzecim trafieniu dla swojego zespołu. W 83. minucie po jego udanym przerzucie na prawe skrzydło Ridle Baku pewnym strzałem pokonał w sytuacji sam na sam Robina Zentnera. Dla 20-latka, który grał do 88. minuty, była to druga asysta w tym sezonie Bundesligi. Po rozegraniu 13 kolejek “Wilki” zajmują 11. pozycję w tabeli, a do szóstego RB Lipsk tracą obecnie pięć punktów.

Tempa nie zwalnia również Piotr Zieliński. Jego Napoli wygrało w meczu na szczycie 13. kolejki włoskiej Serie A z Atalantą i umocniło się na pozycji lidera. Goście z Bergamo lepiej weszli w to spotkanie po trafieniu z rzutu karnego Ademoli Lookmana. Miejscowi odpowiedzieli jednak bardzo szybko. W 23. minucie po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Zieliński posłał precyzyjne dośrodkowanie z lewej strony boiska wprost na głowę Victora Osimhena. Napastnik Napoli nie zmarnował tej okazji, a kilka minut później asystował przy zwycięskim trafieniu Eljifa Elmasa. Napoli ma obecnie osiem punktów przewagi nad wiceliderem. Zielińskiego, który w tym spotkaniu zanotował piątą asystę w lidze w tym sezonie, w 64. minucie zmienił Matteo Politano.

Od ostatniego gola Krzysztofa Piątka na boiskach włoskiej Serie A minął niespełna miesiąc. 9 października napastnik Salernitany zdołał pokonać bramkarza Hellasu Verona. Tym razem ofiarą “Pistolero” stał się golkiper Cremonese. W 3. minucie spotkania reprezentant Polski przytomnie zareagował po złym piąstkowaniu Marco Carnesecchiego oraz biernej postawie Emanuela Aiwu i z bliska strzelił swojego trzeciego gola w lidze w tym sezonie. Ten gol nie dał jednak Salernitanie kompletu punktów. W 89. minucie na raty Daniel Ciofani zapewnił beniaminkowi dopiero szósty punkt w tym sezonie, przez co plasują się oni obecnie na przedostatnim, 19. miejscu w tabeli. Salernitana natomiast zajmuje solidną, dziewiątą lokatę.

Udane wejście w spotkaniu z AC Milan zanotował Arkadiusz Reca. Pięć minut po wejściu na boisko zawodnik Spezii zanotował asystę przy trafieniu Daniela Maldiniego. Co prawda reprezentant Polski nie posłał widowiskowego podania, lecz po jego dość przypadkowym zagraniu Maldini wyrównał stan meczu przy San Siro. Drużynie z Mediolanu komplet punktów w końcówce uratował Olivier Girodu. W barwach Spezii tradycyjnie cały mecz rozegrali Bartłomiej Drągowski i Jakub Kiwior.

Kolejny udany występ w Fortunie Düsseldorf zanotował Dawid Kownacki. Kandydat do wyjazdu na mundial w Katarze asystował przy zwycięskim trafieniu w “polskim meczu” z Sankt Pauli, w barwach którego cały mecz w środku defensywy rozegrał Adam Dźwigała. W 22. minucie Polak po bardzo dalekim wybiciu piłki przez bramkarza zgrał głową do Rouwena Henningsa, który płaskim strzałem przy bliższym słupku zaskoczył golkipera gości. Prócz Kownackiego, uwaga polskich kibiców przy okazji spotkań Fortuny skupia się na Michale Karbowniku. Wypożyczony z angielskiego Brighton zawodnik tym razem nie zagrał na lewym boku defensywy, lecz w środku pola. Były zawodnik Legii Warszawa na swojej upragnionej pozycji zagrał jednak dość przeciętnie, a na pewno nie zrobił różnicy na boisku. Fortuna, w barwach której na boisku w drugiej połowie pojawił się również doświadczony Adam Bodzek, zajmuje obecnie piąte miejsce z minimalną stratą do podium. Sankt Pauli natomiast ma tylko punkt przewagi nad strefą oznaczającą walkę o utrzymanie w barażu.

Kolejnym reprezentantem Polski, który w sobotę zanotował asystę był Paweł Bochniewicz. Po jego dalekim podaniu Milan van Ewijk świetnie ograł dwóch rywali i mocnym strzałem zapewnił Heerenveen jednobramkowe zwycięstwo w starciu 13. kolejki holenderskiej Eredivisie z Excelsiorem Rotterdam. Drużyna Polaka dzięki tej wygranej awansowała na siódme miejsce w tabeli. Dla Bochniewicza, który został zmieniony w końcówce, była to pierwsza asysta w tym sezonie. Wcześniej środkowy obrońca strzelił również bramkę – w wygranym 2:1 spotkaniu z Twente.

Podsumowanie występów polskich zawodników (4-5 listopada)

Anglia

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Leeds pokonało w lidze 4:3 Bournemouth.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Wolverhampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Hull City.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Stoke City.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Stoke City.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) – 90 minut w wygranym 3:1 meczu Pucharu Anglii z Oxford City.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu Pucharu Anglii z Walsall.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1  z Wolfsberger AC.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Cercle Brugge. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Oud-Heverlee Leuven.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Septemwri Sofia.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Beijing Guoan.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fotbalem Třinec.

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FK Varnsdorf.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Angers.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Ajaccio.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Angers.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Auxerre.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Angers.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Nîmes.

Gibraltar

Oskar Skuza (Europa Point FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Manchesterem 62.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut i niewykorzystany rzut karny w wygranym 2:0 ligowym meczu z Almeríą

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Ponferradiną

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – z powodu urazu poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz ze Spartą Rotterdam.

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 87 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Excelsiorem Rotterdam.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 73 minuty w przegranym 0:4 ligowym meczu ze Spartą Rotterdam.

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 3:4 z Jong Ajaxem.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Linfield.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Kawasaki Frontale.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 88 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Mainz.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Werderem Brema.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Sankt Pauli.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fortuną Düsseldorf.

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Heidenheim.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 67 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sankt Pauli.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Wehen.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z SC Verl.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z SV 07 Elversberg.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Hallescher FC.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 69 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Meppen.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Wehen.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – wszedł na boisko w przerwie wygranego 3:1 ligowego meczu z Waldhof Mannheim.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze z 1:1 Soczi.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Universitateą Craiova.

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – rozpoczął na ławce przegrany 0:1 ligowy mecz z FC Brașov

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 3:0 ligowy mecz z CSC Dumbrăvița.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z NK Krka.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Aberdeen.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Hibernian. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z AFC Eskilstuna.

Turcja

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Altay SK.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Manisa FK.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Cardiff Met FC.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Haverfordwest.

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – nie zagrał w przegranym 0:1 ligowym meczu z Llantwit Major.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Kisvárda FC. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 72 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Puskás Akadémia FC.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Salernitaną. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z AC Milan.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Atalantą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sassuolo. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z AC Milan.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Udinese.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Cremonese. Grał do 67. minuty.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 54. minucie i zaliczył asystę w przegranym 1:2 ligowym meczu z AC Milan.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Sassuolo.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 64 minuty i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Atalantą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Palermo.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce w zremisowanym 1:1 spotkaniu ligowym z Bari.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bari.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ascoli.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Palermo. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 69 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Ternaną.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Frosinone wygrało w lidze 1:0 z Perugią.