Oko na rodaka: Niedzielna pełna emocji

Karol Świderski

facebook.com

Za nami emocjonująca niedziela poza granicami naszego kraju. W Grecji bramki dla swoich drużyn strzelili Karol Świderski i Damian Szymański. Pierwszą w tym sezonie Serie A asystę zanotował Arkadiusz Reca. Znacznie gorsze wieści dotarły do nas z Rosji, gdzie Grzegorz Krychowiak dostał czerwoną kartkę, a Sebastian Szymański doznał groźnie wyglądającej kontuzji. Do wielkiego finału MLS awansowała drużyna Jarosława Niezgody.

Ładnym strzałem głową w 18. minucie spotkania z Ionikósem Karol Świderski wyprowadził PAOK na prowadzenie i strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie greckiej ekstraklasy. Potem było już tylko gorzej. Ionikós już do szatni schodził z jednobramkowym prowadzeniem, a ostatecznie wygrał 3:2. PAOK po tym spotkaniu pozostaje na trzeciej pozycji w tabeli, jednak do liderującego Olympiakósu traci już 13 punktów. Świderski z kolei dopiero po raz trzeci w tym sezonie rozegrał pełne 90 minut w lidze.

Kilkadziesiąt minut po trafieniu Świderskiego swój dorobek strzelecki podreperował również Damian Szymański. Środkowy pomocnik AEK-u Ateny strzelił gola już w 2. minucie szalenie prestiżowego spotkania derbowego z Panathinaikosem. Była to jego pierwsza ligowa bramka w tym sezonie (wcześniej Szymański zanotował jeszcze jedną asystę). Pomocnik AEK-u podobnie jak jego rodak popisał się precyzyjnym uderzeniem głową. Ostatecznie to trafienie Polaka okazało się rozstrzygać losy tego spotkania. AEK umocnił się na pozycji wicelidera ze stratą sześciu “oczek” do pierwszego Olympiakósu. Szymańskiego w 65. minucie zastąpił Ukrainiec Jewhen Szachow.

Fatalny tydzień ma za sobą Grzegorz Krychowiak. W poprzedni weekend reprezentant Polski nie wykorzystał rzutu karnego w spotkaniu z FK Chimki, a w niedzielne popołudnie otrzymał czerwoną kartkę za brutalny faul w końcówce zremisowanego 2:2 spotkania z PFK Soczi. Ostatecznie Krasnodar wygrał 2:1 dzięki dwóm trafieniom Viktora Claessona i awansował na trzecie miejsce w tabeli ligowej.

Kilka godzin wcześniej po brutalnym wejściu rywala mocno ucierpiał Sebastian Szymański. Znajdujący się ostatnio w kapitalnej formie pomocnik Dinama Moskwa musiał opuścić boisko już w 7. minucie po brutalnym ataku na kostkę swojego rywala, który za to wejście otrzymał czerwoną kartkę. Jak wypowiedział się sam trener Dinama dokładną diagnozę dotyczącą stanu zdrowia Polaka poznamy w przeciągu kilku najbliższych dni.

Wahadłowy Spezii Arkadiusz Reca od początku sezonu zmagał się z problemami zdrowotnymi. W spotkaniu z Sassuolo 26-latek dopiero po raz pierwszy pierwszy w tym sezonie zagrał pełne 90 minut – był to jego piąty występ w trwającym sezonie Serie A. Czternastokrotny reprezentant Polski w 35. minucie dostał piłkę na lewym skrzydle i świetnym podaniem wzdłuż pola karnego obsłużył Reya Manaję. Była to jego pierwsza asysta w tym sezonie Serie A i szósta biorąc pod uwagę wszystkie występy w tych rozgrywkach. Reca zagrał cały mecz i otrzymał żółtą kartkę. Na ławce Spezii całe spotkanie spędził Jakub Kiwior, który w środowym spotkaniu z Interem zadebiutował w barwach nowego zespołu. Spezia ostatecznie zremisowała z Sassuolo 2:2 i cały czas znajduje się w okolicach strefy spadkowej.

Przed nami “polski” finał MLS. Prawo gry w finale tych rozgrywek wywalczyło sobie Portland Timbers,  barwy którego reprezentuje Jarosław Niezgoda. Były napastnik m.in. Legii Warszawa pojawił się na boisko w 60. minucie wygranego 2:0 finału konferencji zachodniej z Real Salt Lake. Dla Niezgody jest to idealne zwieńczenie bardzo trudnego sezonu, większość którego spędził na dochodzeniu do zdrowia po poważnej kontuzji kolana. 26-letni napastnik wrócił do gry w lipcu i zdołał uzbierać łącznie 16 występów (13 w sezonie zasadniczym i trzy w play offach), w których strzelił trzy gole i zaliczył jedną asystę. Portland Timbers sezon zasadniczy zakonczył na czwartej pozycji, a w fazie play off pokonał 3:1 Minnesota United oraz 1:0 Colorado Rapids. W najbliższą sobotę o godz. 21:00 drużyna Niezgody zagra w finale z New York City FC, który w finale konferencji wschodniej pokonał Philadelphia Union Kacpra Przybyłki.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (5 grudnia)

Anglia

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Leicester.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Manchesterem United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 55. minucie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Brentfordem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Tottenhamem.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Aston Villą.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Leicester.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Central Coast Mariners.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z AEL-em Limassol.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z RC Strasbourg.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z OGC Nice-Côte d’Azur.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:0 z Metz.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Panathinaikosem. Zszedł z boiska w 65. minucie i dostał żółtą kartkę.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z Ionikósem. Zagrał cały mecz.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – 74 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Lugo.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – 90 minut w przegranym 1:7 ligowym meczu z FC Andorra.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Jeonbuk Hyundai Motors.

Niemcy

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadra meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadra meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 85. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z VfB Stuttgart.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – dostał czerwoną kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z PFK Soczi. Rozpoczął mecz w wyjściowym składzie.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – zmieniony w 7. minucie z powodu kontuzji w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ufą.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sepsi.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 60. minucie wygranego 2:0 finału konferencji zachodniej z Real Salt Lake.

Kacper Przybyłko (Philadelhpia Union – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z New York City FC.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Celticiem.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Heart of Midlothian.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Bursasporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 57 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Lazio.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Juventusem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z Venezią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Bologną.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Sassuolo.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut, asysta i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Sassuolo.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Fiorentiną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Genoą.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Fiorentiną.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 60. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Ascoli.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 59 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Monzą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Ascoli.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Taranto.