Oko na rodaka: Niedziela dniem bramkarza

Kamil Grabara

Piłkarski Świat

Po niedzielnych spotkaniach szczególnie zadowoleni mogą być dwaj bramkarze. Łukasz Fabiański i Kamil Grabara broniąc rzuty karne uratowali bardzo cenne punkty swoim drużynom. Za oceanem kolejne gole w barwach New England Revolution strzelił Adam Buksa. W Turcji kibice mieli okazję obserwować popis gry w ofensywie Konrada Michalaka.

Bardzo ważną interwencję w kontekście występów West Hamu w europejskich pucharach w sezonie 2022/23 zanotował Łukasz Fabiański. Były reprezentant Polski w 84. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Riyada Mahreza, co umożliwiło jego drużynie remis 2:2 z Manchesterem City. Fabiański tym samym odroczył na pewien czas mistrzowską fetę na Etihad Stadium. Dzięki temu remisowi West Ham jest już pewny występów w Lidze Konferencji Europy w kolejnym sezonie. W przypadku wygranej w ostatniej kolejce z Brighton i remisu lub porażki Manchesteru United z Crystal Palace drużyna Fabiańskiego w następnym sezonie zagra w fazie grupowej Ligi Europy.

Kamil Grabara jest już o krok od wywalczenia mistrzostwa Danii. Co nas bardzo cieszy, polski bramkarz będzie miał ogromny udział w ewentualnym sukcesie FC København. Nie dość, że Grabara jest podstawowym bramkarzem swojego zespołu, to w spotkaniu z Randers FC obronił rzut karny wykonywany przez jednego z rywali. W 71. minucie przy prowadzeniu stołecznego zespołu 1:0 do futbolówki podszedł Stephen Odey. Grabara finalnie wyczuł intencję strzelca rzucając się w swój prawy bok i zatrzymując to uderzenie. W doliczonym czasie gry drugiego gola dla København strzelił Khouma Babacar. Ten rezultat oznacza, że drużyna Grabary zapewni sobie mistrzostwo Danii już w poniedziałek. Warunkiem jest brak wygranej Midtjylland z Silkeborgiem.

Adam Buksa w ostatnim czasie znajduje się w kapitalnej dyspozycji. Mecz New Englad Revolution z Atlantą United jest już szóstym spotkaniem z rzędu, w którym polski napastnik strzelił gola. Reprezentant Polski w 30. minucie otrzymał podanie z lewego skrzydła od Carlesa Gila i pomimo ostrego kąta posłał futbolówkę między nogami bezradnego Bobby’ego Shuttleworta. Dziesięć minut po przerwie Polak strzelił drugiego gola w tym meczu, a szóstego w tym sezonie MLS. Tym razem w pole karne Polakowi dograł Sebastian Lletget. Niestety, nawet dublet Buksy nie zapewnił New England Revolution zwycięstwa. W 63. minucie remis Atlancie uratował Luiz Araújo. Zespół Polaka obecnie zajmuje 11. miejsce w tabeli konferencji wschodniej.

W momencie, gdy Adam Buksa strzelał kolejne gole na boiskach amerykańskiej MLS, to zespół Aleksandra Buksy żegnał się z Serie A. Genoa w niedzielę przegrała z Napoli, przez co jej los zależał od Cagliari. Drużyna Sebastiana Walukiewicza co prawda przegrała 1:3 z Interem, ale pozbawiła tym samym Genoę utrzymania. Stało się tak z powodu niekorzystnego bilansu spotkań Genoi z Salernitaną, która zajmuje obecnie ostatnie z bezpiecznych miejsc. Porażka 0:1 i remis 1:1 sprawiają, że Genoa nie ma już żadnych szans, by w ostatniej kolejce wyprzedzić Salernitanę i uratować ligowy byt. 19-letni Buksa w tym sezonie pojawił się na boiskach Serie A czterokrotnie. Niestety, Polak przez pewien czas zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Co pocieszające, Buksa wrócił już do gry, pojawiając się na boisku w dzisiejszym spotkaniu Primavery z AC Milan.

W przedostatniej kolejce tureckiej ekstraklasy Konrad Michalak rozegrał świetne zawody i zapewnił Konyasporowi zwycięstwo nad Hataysporem. Polski skrzydłowy już w 7. minucie zaliczył trzecią w tym sezonie ligowym asystę dogrywając do Zymera Bytyqiego. Gospodarze krótko cieszyli się z prowadzenia. Niespełna dziesięć minut później z rzutu karnego stan meczu wyrównał Ayoub El Kaabi. Ostatecznie wszystko pozostało w nogach Michalaka. Polak otrzymał podanie na prawe skrzydło i precyzyjnym uderzeniem przy dalszym słupku pokonał golkipera gości. W końcówce trzeciego gola dla miejscowych strzelił Ahmed Hassan. Konyaspor na kolejkę przed końcem sezonu zajmuje trzecie miejsce w tabeli i jest już pewny startu w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Teoretycznie możliwe jest jeszcze wywalczenie wicemistrzostwa Turcji. Konyaspor musiałby jednak wygrać w następnej kolejce z Beşiktaşem, liczyć na porażkę Fenerbahçe z Yeni Malatyasporem i dodatkowo jeszcze odrobić stratę dziewięciu goli do Fenerbahçe.

Po próbie uderzenia zza pola karnego Rafała Augustyniaka stopę do piłki umiejętnie dołożył Eric Bicfalvi. Dla Polaka była to druga asysta w lidze w tym sezonie. Ural Jekaterynburg dzięki wygranej 3:0 z Rubinem Kazań wciąż znajduje się w grze o utrzymanie w rosyjskiej ekstraklasie. Drużyna Augustyniaka ligowego bytu będzie pewna w przypadku wygranej nad Arsienałem Tuła. W przeciwnym wypadku Ural będzie musiał zerkać na wyniki z innych boisk. W przypadku niepowodzenia Polaka czeka gra w barażach o utrzymanie.

W ostatniej kolejce niemieckiej 2. Bundesligi najwięcej emocji przyniosła walka o udział w barażach o awans do Bundesligi. W grze o trzecie miejsce w tabeli wciąż pozostawały “polskie” drużyny – Sankt Pauli Adama Dźwigały oraz Darmstadt Adriana Stanilewicza. Ostatecznie uprzedził ich Hamburger SV, który o udział w Bundeslidze zagra z Herthą Berlin, barw której broni Marcel Lotka. Pocieszeniem dla Dźwigały był jednak drugi gol strzelony w tym sezonie ligowym. Wprowadzony na boisko w 67. minucie Polak w 83. minucie wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Marcela Hartela i celną główką pokonał golkipera Fortuny Düsseldorf.

Podsumowanie występów polskich zawodników (15 maja)

Anglia

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Crystal Palace.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – obronił rzut karny w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Manchesterem City. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Aston Villą.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 83 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Brighton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Leeds United.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Wolverhampton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Crystal Palace.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Rapidem Wiedeń.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Anderlechtem.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Apollonem Limassol.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – obronił rzut karny w wygranym 2:0 ligowym meczu z Randers FC. Zagrał cały mecz.

Dawid Kurminowski (Aarhus GF – Ekstraklasa) – 74 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Viborgiem.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Mirandés.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Go Ahead Eagles.

Przemysław Tytoń (AFC Ajax – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Vitesse.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sankt Pauli.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Fortuną Düsseldorf. Wszedł na boisko w 67. minucie.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 14. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Paderborn.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 79 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił dwa gole w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Atlanta United. Zagrał cały mecz.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – wszedł na boisko w 77. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu z CF Montreal.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Philadelphia Union.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – poza kadrą meczową na wygrany 7:2 ligowy mecz z Sporting Kansas City.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z FC Cincinnati.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z CF Montreal.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 76 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z CF Montreal.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 85 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Las Vegas Lights.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z St. Johnstone.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 75 mintu w wygranym 2:1 ligowym meczu z Dundee FC.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Hataysporem. Zagrał cały mecz.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Alanyasporem.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Altay.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Puskás Akadémia.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Zalaegerszegi TE.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Napoli. Jego drużyna straciła szansę na utrzymanie w lidze.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Genoą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Sassuolo.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Sassuolo.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Interem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Genoą.