Oko na rodaka: Michał Nalepa rozpoczął strzelanie w Turcji

Do połowy grudnia Michał Nalepa musiał czekać na swojego pierwszego gola w tureckim Giresunsporze. Występy zakończone asystami w niedzielę zaliczyli Jan Bednarek, David Blacha, David Kopacz i Paweł Olkowski.

Dwa tygodnie temu bramka, dzisiaj asysta – Jan Bednarek prócz dobrej gry w defensywie, w ostatnim czasie dokłada także dużo w ofensywie Southampton. W 34. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego reprezentant Polski wygrał pojedynek powietrzny z Ethanem Ampadu i nieco szczęśliwie, bo plecami, zaliczył asystę przy trafieniu Che Adamsa. Prócz tego dogrania, Bednarek wraz z całym blokiem defensywnym zachował czyste konto w starciu z Sheffield United. Jego zespół wygrywając na swoim boisku 3:0 kontynuuje swoją dobrą passę, notując siódme zwycięstwo w tym sezonie.

W 2. Bundeslidze Polacy co prawda nie strzelili żadnego gola, ale i tak możemy mieć powody do zadowolenia. Po raz czwarty w tym sezonie kluczowe podanie do swojego kolegi z zespołu zanotował David Kopacz z FC Würzburger Kickers. W 56. minucie meczu z 1. FC Nürnberg były piłkarz Górnika Zabrze dośrodkował piłkę w pole karne, a po chwili wyrównującego gola strzelił Dominic Baumann. Nie dało to jednak jego drużynie nawet punktu, bo w końcówce Norymberze zwycięstwo zapewnił Asger Sørensen. W Brunszwiku błysnął z kolei były juniorski reprezentant Polski, występujący w VfL Osnabrück David Blacha. Ten zawodnik strzelił  w tym sezonie jednego gola w lidze, a dzisiaj do swojego dorobku dołożył premierową asystę. W 65. minucie meczu z Eintrachtem Braunschweig, w którym cały mecz zagrał Martin Kobylański, Blacha wymienił podania z Maurice’m Multhaupem i asystował przy drugiej bramce dla swojego zespołu, która przy okazji przypieczętowała zwycięstwo Osnabrück.

Premierowego gola na tureckiej ziemi strzelił Michał Nalepa, który jeszcze w poprzednim sezonie występował w barwach Arki Gdynia. Zawodnik Giresunspor Kulübü w 9. minucie domowego meczu z Adana Demirspor Kulübü wykorzystał rzut karny podyktowany za nieprzepisowe zagranie naszego starego znajomego Litwina Emilijusa Zubasa – byłego bramkarza GKS-u Bełcahtów i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Ostatecznie jego zespół wygrał 2:0, strzelając drugiego gola w doliczonym czasie gry. Nalepy wówczas już nie było na boisku, został zmieniony w 74. minucie. Niestety, Nalepa był jedynym Polakiem, który wystąpił w tym spotkaniu. Poza kadrą meczową gości znalazł się Jakub Kosecki. W innym meczu w Turcji asystę zanotował Paweł Olkowski. Jego zespół nieoczekiwanie wygrał 2:1 z Başakşehirem, a Polak asystował przy zwycięskim trafieniu autorstwa Muhammeta Demira.

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 grudnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Sheffield United.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Brighton.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z AC Horsens.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Nordsjælland.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Apollonem Smyrnis.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Arisem Saloniki.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Realem Sociedad.

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Espanyolem.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Sabadell.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Burgos.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – nie wystąpił w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Las Rozas.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Vitesse.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Schalke.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 71 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Schalke.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 75 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Karlsruher SC.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – 90 minut w prezgranym 0:2 ligowym meczu z VfL Osnabrück.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 90 minut, asysta i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Karlsruher SC.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Karlsruher SC.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Krasnodarem. Po jego błędzie padła pierwsza bramka dla rywali.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:5 ligowym meczu z Krasnodarem.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z FCSB.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Kilmarnock.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Rangersami.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – 62 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Erzurumsporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Başakşehirem

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Giresunsporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Adana Demirsporem. Zszedł z boiska w 74. minucie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Napoli.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Atalantą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z AS Roma.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Genoą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Interem.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Bologną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 77 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Turrisem.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Pistoiese.