Oko na rodaka: “Lewy” rozpoczyna sezon golem. Bogusz i Kupisz debiutują w nowych klubach

zdjęcia: twitter.com/Bundesliga_EN

Weekend rozpoczynamy od inauguracyjnego trafienia w Bundeslidze Roberta Lewandowskiego oraz debiutów Mateusza Bogusza i Tomasza Kupisz w barwach nowych drużyn.

W Bundeslidze wiele rzeczy się zmieniło, jednak dyspozycja strzelecka Roberta Lewandowskiego pozostaje bez zmian. Na inaugurację kolejnego sezonu Bayern niespodziewanie zremisował na wyjeździe 1:1 z Borussią Mönchengladbach. Gospodarze wyszli na prowadzenie już w 10. minucie po efektownej akcji zakończonej strzałem Alassane’a Pléi. Kapitan reprezentacji Polski odpowiedział tuż przed przerwą, gdy po dośrodkowaniu Joshuy Kimmicha zaskoczył Yanna Sommera uderzeniem przy bliższym słupku. Lewandowski oczywiście zagrał cały mecz, jednak nie dał rady zapewnić Bayernowi zwycięstwa w spotkaniu rozpoczynającym sezon ligowy.

Gdyby zapytać Tomasza Kupisza o najlepsze miejsce do życia z pewnością odpowiedziałby – Włochy. 31-letni pomocnik występuje na włoskich boiskach od 2013 roku, a Pordenone Calcio, do którego trafił niedawno, jest jego już jedenastym klubem Półwyspie Apenińskim. Czterokrotny reprezentant Polski zadebiutował w spotkaniu I rundy Pucharu Włoch ze Spezią. Kupisz rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie, został ukarany żółtym kartonikiem, a w 61. minucie zastąpił go Roberto Zammarini. Ostatecznie Pordenone, w barwach którego cały mecz zagrał Adam Chrzanowski, przegrało 1:3 i bardzo szybko zakończyło udział w krajowym pucharze.

Miejmy nadzieję, że drugie hiszpańskie wypożyczenie Mateusza Bogusza będzie bardziej udane. Pomocnik Leeds United pobytu w UD Logroñés nie zaliczy do udanych. Młodzieżowy reprezentant Polski w 23 występach strzelił jednego gola, a jego drużyna spadła z Segunda División. Bogusz pozostał jednak na drugim szczeblu rozgrywkowym w Hiszpanii, bo został wypożyczony do UD Ibiza, w barwach którego zadebiutował w bezbramkowo zremisowanym spotkaniu 1. kolejki z Realem Zaragoza. Bogusza w 85. minucie zastąpił Villar Alonso Miguel.

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 sierpnia)

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Lorient.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – 85 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Realem Zaragozą. Był to jego debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Go Ahead Eagles.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z UMF Selfoss.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach. Zagrał cały mecz.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 82. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 3:2 ligowym meczu z HSV.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:1 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Włoch 3:2 z Perugią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Włoch 4:0 z Cosenzą.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz Pucharu Włoch z Ascoli.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:3 meczu Pucharu Włoch ze Spezią

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – 61 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 meczu Pucharu Włoch ze Spezią. Był to jego debiut w nowym klubie.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z rezerwami HB.