Oko na rodaka: “Lewy” i spółka. Kontuzja Łukasza Piszczka

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Jak co weekend, po raz kolejny świetną dyspozycję strzelecką pokazuje Robert Lewandowski. Prócz niego znowu na listę strzelców wpisali się Konrad Wrzesiński i Łukasz Gwiazda. Dodatkowo, Łukasz Piszczek doznał urazu mięśniowego w meczu z Freiburgiem, a Rafał Zaborowski zadebiutował w drugiej lidze rumuńskiej.

Biorąc pod uwagę fakt, że na Allianz Arena przyjechało Hoffenheim, które do tego meczu jeszcze nie wygrało, to można było się spodziewać jednostronnego widowiska. Może nie aż tak bardzo jak wtorkowy mecz Ligi Mistrzów, w którym Bayern zmiażdżył Tottenham. Nic takiego jednak się nie wydarzyło, Bayern miał bardzo duże problemy ze swoim rywalem. Nie zawodził jednak Robert Lewandowski, który po dośrodkowaniu Thomasa Müllera strzałem głową strzelił bramkę dla Bayernu. Nieoczekiwanie, to nie wystarczyło, by Bawarczycy zatrzymali na swoim boisku choćby punkt. Katem Bayernu okazał się Sargis Adamyan , którego bramki sprawiły, że Hoffenheim wygrał 2:1 i przesunął się na czoło ligowej tabeli. Bayern skorzystał z potknięcia RB Leipzig oraz Borussii Dortmund, przez co zachował pozycję lidera. “Lewy” natomiast z jedenastoma bramkami na koncie zdecydowanie przewodzi klasyfikacji strzelców Bundesligi.

Bardzo pechowo zakończyło się spotkanie z SC Freiburg dla Łukasza Piszczka. Były reprezentant Polski z powodu kontuzji mięśniowej musiał opuścić boisko już w 14. minucie spotkania. Zespół bez niego zaledwie zremisował 2:2 z rywalem, który od początku sezonu spisuje się zaskakująco dobrze.

Świetną dyspozycję potwierdza występujący na co dzień w kazachskim Kajracie Ałmaty Konrad Wrzesiński. 26-letni pomocnik w wygranym bardzo wysoko meczu z FK Aktobe strzelił swojego trzeciego w tym sezonie gola. Dodatkowo Polak zaliczył asystę przy jednym z trafień dla swojego zespołu. Jego zespół spisuje się równie znakomicie, na cztery kolejki przed końcem zajmując pozycję lidera i mając trzy punkty przewagi nad Tobołem Kostanaj (jeden mecz mniej) i sześć nad Astaną (dwa mecze mniej).

Tempa nie zwalnia także Łukasz Gwiazda, którego losy coraz częściej opisywane są na łamach tego cyklu. Występujący w drugiej lidze północnoirlandzkiej 24-letni pomocnik strzelił dzisiaj swojego trzeciego gola w tym sezonie. Jego zespół – Harland & Wolff Welders FC – przegrał jednak wyraźnie 1:4 z Loughgall FC i po jedenastu spotkaniach ma na koncie dziewięć punktów i plasuje się na przedostatniej, 11. pozycji.

Dzień rozpoczął się od występu Polaka w jednej z egzotycznych lig, o której w Oku na Rodaka jeszcze nie wspominaliśmy. Rafał Zaborowski zadebiutował dzisiaj w barwach drugoligowego rumuńskiego Viitorulu Pandurii Târgu Jiu. Jego zespół, będący typowym średniakiem w lidze, zmiażdżył na wyjeździe 7:1 CSM Reșița, przez co przesunął się z trzynastego miejsca na dziewiąte. 25-letni pomocnik wszedł na boisko w 73. minucie. Viitorul jest jego trzecim zagranicznym klubem w karierze piłkarskiej. W przeszłości występował w norweskim, a ostatnio był zawodnikiem greckiego PASA Iródotos, z którym spadł z drugiej ligi greckiej. W Polsce Zaborowski dotarł do III ligi (czwarty poziom rozgrywkowy), w której grał w barwach trzech klubów – Ruchu Radzionków, LZS-u Piotrówka i JKS-u Jarosław.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Crystal Palace.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Leeds United.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 89 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Luton Town.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Millwall.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Hull City.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 75 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu przeciwko Huddersfield.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Millwall.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Millwall.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 68 minut w wygranym 1:o ligowym meczu z NK Slaven Koprivnica.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z NK Osijek.

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Dinamo Zagrzeb.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – 61 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z NK Osijek.

Cypr

Mateusz Szczepaniak (Énossis Néon Paralimníou – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Doxą.

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z AS Néa Salamís Ammochóstou.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Angers.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Montpellier.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 ze Zwolle.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Ballyclare Comrades FC – druga liga) – wszedł na boisko w 81. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu z Dundelą.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – strzelił gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z Loughall.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Yokohama F. Marinos.

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Matsumoto Yamaga FC.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – mecz ligowy jego zespołu został przełożony z powodu jutrzejszego finału Pucharu Kazachstanu.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 6:0 meczu ligowym z FK Aktobie. Zagrał cały mecz.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hoffenheim. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – z powodu kontuzji opuścił boisko w 14. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z SC Freiburg.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z RB Leipzig.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z SV Waldhof Mannheim i dostał żółtą kartkę.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – 60 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Tondelą.

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – znalazł się na ławce swojego zespołu na mecz Pucharu Ligi z Portimonense.

Rosja

Konrad Michalak (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FC Ufa.

Damian Szymański (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FC Ufa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowy meczu z FK Orenburg.

Rumunia

Łukasz Gikiewicz (FCSB Bukareszt – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Dinamo Bukareszt.

Rafał Zaborowski (Viitorul Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – zadebiutował w wygranym 7:1 ligowym meczu z CSM Reșița. 25-letni pomocnik wszedł na boisko w 73. minucie meczu.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z ŠKF Sereď.

Mateusz Zachara (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z MFK Zemplín Michalovce.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina B – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Popradem.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Rhyl FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Corwen FC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 77 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hellasem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Sampdorią.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Parmą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z AC Milan.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sampdorią.

Krzysztof Piątek (AC Milan – Serie A) – 45 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Genoą.

Arkadiusz Reca (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Parmą.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sampdorią.

Jan Jurczak (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Empoli.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Rieti.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 57 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z EB/Streymur.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z EB/Streymur.