Oko na rodaka: Lewandowski zwycięzcą i królem strzelców Ligi Mistrzów! No i w zasadzie to wszystko…

FIFA

twitter.com/fcbayern

Robert Lewandowski spełnił swoje marzenie, wygrywając rozgrywki Ligi Mistrzów i sięgając po koronę króla strzelców. Czy w miniony weekend jakiś inny polski zawodnik występujący za granicą zbliżył się do osiągnięcia szczytu swoich marzeń?

Historia wydarzyła się na naszych oczach. Robert Lewandowski został piatym Polakiem w historii, który wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów / Pucharu Europy. Gwoli przypomnienia, w przeszłości byli to Zbigniew Boniek (Juventus – 1985), Józef Młynarczyk (FC Porto – 1987), Jerzy Dudek (Liverpool – 2005) i Tomasz Kuszczak (Manchester United – 2008). Obecny kapitan reprezentacji Polski gola w finale co prawda nie zdobył – ale miał do tego co najmniej dwie świetne okazje (strzał w słupek i uderzenie głową, które świetnie wybronił Keylor Navas) – mimo to został królem strzelców mocno przedłużonej edycji Ligi Mistrzów. Z 15. strzelonymi bramkami Lewandowski nie miał żadnej konkurencji. Drugi w klasyfikacji Erling Håland strzelił dziesięć goli, ale jego Borussia Dortmund odpadła już w 1/8 finału. Oczywiście przy tym wszystkim nie wolno zapominać o drugim Polaku, który mógł wraz ze swoimi kolegami sięgnąć po puchar Ligi Mistrzów. Cały mecz na ławce PSG spędził Marcin Bułka. Więcej o rozegranym w Lizbonie meczu finałowym można przeczytać tutaj.

No i w zasadzie można powiedzieć, że to tyle. Żaden z pozostałych Polaków w miniony weekend nie zrobił nic na tyle znaczącego, co wymagałoby wyróżnienia. Kolejne ligowe występy zaliczyli m.in. Adrian Mierzejewski (Chiny), Jakub Słowik (Japonia), Jacek Góralski (Kazachstan), Grzegorz Krychowiak, Maciej Rybus i Sebastian Szymański (Rosja), czy Tomasz Kędziora (Ukraina). Na debiuty w swoich nowych klubach do następnej kolejki ligowej poczekać będą musieli Radosław Majecki (AS Monaco) oraz Bartosz Pikul i Nataniel Wybraniec (występujący w czeskiej ekstraklasie Slezský FC Opawa).

Podsumowanie występów polskich zawodników (21-23 sierpnia)

Chiny

Adrian Mierzejewski (Chongqing SWM – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Shijiazhuang Ever Bright.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z NK Istra.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Olympiacosem Nikozja.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Viktorią Plzeň.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Viktorią Plzeň.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:1 w finale Ligi Mistrzów z Bayernem.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 ze Stade de Reims.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri Ísafjörður – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Víkingur Ólafsvík.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Þór Akureyri.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cerezo Osaka.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu z Al-Jazeera został odwołany z powodu zachorowań koronawirusem. Polski napastnik jest jednym z piłkarzy, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i obecnie przebywa na kwarantannie.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Tobołem Kostanaj.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie wygranego 3:1 ligowego meczu z Tobołem Kostanaj.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 finale Ligi Mistrzów z PSG.

Nowa Zelandia

Filip Kurto (Western United FC – australijska A-League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Brisbane Roar.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FK Krasnodar.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Arsienałem Tuła.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FC Academica Clinceni.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) –  90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Pohronie.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z FK Pohronie.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:0 ligowy mecz z FK Dubnica.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – wszedł na boisko w 56. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Duklą Bańska Bystrzyca.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:0 ligowy mecz z FK Dubnica.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Philadelphia Union.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Columbus Crew.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Seattle Sounders.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 76 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z New England Revolution.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z DC United.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL – drugi poziom rozgrywkowy) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami Portland Timbers.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z St. Johnstone.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Dundee United.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Celticiem.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Aberdeen.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Olimpikiem Donieck.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – 75 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ítróttarfelag Fuglafjarðar.

Łukasz Jarosiński (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów ze Slovanem Bratysława został odwołany z powodu zakażenia koronawirusem u Słowaków. Mistrz Wysp Owczych awansował do drugiej rundy, gdzie zmierzy się ze szwajcarskim Young Boys Berno.