Oko na rodaka: Lewandowski i Zieliński rozpoczynają rok dubletami

Robert Lewandowski

fcbayern.com

Pierwsza niedziela 2021 roku przyniosła nam dwie bramki strzelone przez Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego. W niemieckiej 2. Bundeslidze Adam Dźwigała zadebiutował w barwach Sankt Pauli.

Do przerwy Bayern znajdował się w ogromnych tarapatach. Bawarczycy na swoim boisku po pierwszych 45 minutach przegrywali 0:2 z przedostatnim w tabeli Mainz. Po przerwie wszystko wróciło do normy. Bayern naprężył muskuły, a miejsce w pierwszym rzędzie na scenie zajął oczywiście Robert Lewandowski. Już pięc minut po przerwie kapitan reprezentacji Polski dograł piłkę głową do zamykającego akcję Joshuy Kimmicha. Później w ciągu kolejnego kwadransa gospodarzy na prowadzenie wyprowadzili Leroy Sané i Niklas Süle. Końcówka należała już jednak do Lewandowskiego. Najpierw, w 76. minucie “Lewy” wykorzystał rzut karny podyktowany za przewinienie na Sergu Gnabrym. Druga bramka w tym spotkaniu była swoistą kwintesencją stylu gry Bayernu. Z prawej strony futbolówkę w pole karne dogrywał Thomas Müller, a Polak zdołał urwać się obrońcy i sprytnym strzałem ustalił wynik spotkania na 5:2. Statystyki Lewandowskiego w tym sezonie Bundesligi są wręcz porażające – 19 bramek strzelonych w zaledwie 13 rozegranych spotkaniach. Tym samym Polak umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców swojej ligi. Jego przewaga nad drugim Erlingiem Halanadem urosła do dziewięciu trafień.

W nowy rok Piotr Zieliński wszedł tak, jak byśmy sobie życzyli by grał przez cały rok. Ustawiony w tym spotkaniu jako typowa “dziesiątka” reprezentant Polski w 25. minucie otrzymał podanie od Andrei Petagni i z okolic pola karnego posłał świetny strzał, tuż pod poprzeczkę bramki Cagliari. Nie był to jednak koniec show w wykonaniu Zielińskiego. W 62. minucie, niespełna dwie minuty po wyrównującym trafieniu João Pedro, wyokrzystał dogranie Giovanniego Di Lorenzo i po ładnym zwodzie pokonał Alessio Cragno po raz drugi w tym spotkaniu. Zieliński w tym sezonie rozegrał już 12 spotkań na boiskach Serie A, a po dzisiejszym meczu ma na koncie trzy trafienia. Jego Napoli ostatecznie wygrało 4:1 z Cagliari, w barwach którego cały mecz zagrał Sebastian Walukiewicz. Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze dwóch piłkarzach. Tradycyjnie już poza kadrą meczową Napoli znaleźli się Hubert Idasiak i Arkadiusz Milik.

Kiepsko rozpoczęła się zagraniczna przygoda Adama Dźwigały. Na początku poprzedniego sezonu Polak zamienił Wisłę Płock na portugalskie Aves. Runda jesienna była jeszcze całkiem niezła w jego wykonaniu. Później zaczęły się problemy, i to nie tylko z formą zawodnika. Ostatni ligowy mecz Dźwigała zagrał w lutym, a po przerwie spowodowanej zawieszeniem rozgrywek z powodu koronawirusa już nie wrócił na boisko. Jego zespół z hukiem spadł z ligi, a sam Dźwigała od sierpnia pozostawał bez klubu. Wielu kibiców mogło już zdążyć zapomnieć o tym zawodniku. W grudniu niemieckie Sankt Pauli poinformowało najpierw o testach, a potem zakontraktowaniu 25-letniego obrońcy, który już w pierwszym meczu 2. Bundesligi w 2021 roku wyszedł w pierwszym składzie, zaliczając swój debiut. Debiut nie do końca udany, bo przegrany przez jego zespół 1:2 z Greuther Fürth. Sam zespół z Hamburga od początku sezonu bardzo mocno rozczarowuje. Po 13 spotkaniach mają na koncie zaledwie osiem punktów i okupują przedostatnie miejsce w tabeli. Jeszcze gorzej prezentuje się tylko Würzburger Kickers Davida Kopacza.

Podsumowanie występów polskich zawodników (3 stycznia)

Anglia

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Newcastle United.

Australia

Michał Janota (Central Coast Mariners FC – A-League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Macarthur FC. Polak przebywa obecnie na kwarantannie po przyjeździe do Australii.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – z powodu zakażenia koronawirusem poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Olympiakósem Pireus.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z AÉ Lárissas.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Granadą.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Borussią Dortmund.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwie bramki i zaliczył asystę w wygranym 5:2 ligowym meczu z Mainz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Wolfsburgiem.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Holstein Kiel.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Greuther Fürth. Był to jego debiut w nowym klubie.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Paços de Ferreira.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Çaykur Rizespor Kulübü.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Gençlerbirliği SK.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Trabzonsporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Tuzlasporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z AS Roma.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Genoą.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Spezią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Bologną.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AC Milan.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Cagliari.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 86 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Parmą.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Cagliari.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:6 ligowym meczu z Interem. Po faulu na nim sędzia podyktował rzut karny dla Crotone.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fiorentiną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Udinese.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Napoli.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sampdorią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił dwie bramki w wygranym 4:1 ligowym meczu z Cagliari. Grał do 77. minuty i dostał żółtą kartkę.