Oko na rodaka: Lewandowski i Kownacki strzelają i asystują

fcbarcelona.com

Tuż przed rozesłaniem powołań na wrześniowe mecze Ligi Narodów wysoką formę utrzymują napastnicy, którzy będą rywalizowali o miejsce w składzie na mundial w Katarze. Gola i asystę zanotowali Robert Lewandowski i Dawid Kownacki, a asystę dołożył Karol Świderski. Na Cyprze po wyleczeniu urazu w barwach nowego zespołu zadebiutował Karol Struski.

Ligowy mecz z Cádiz CF Robert Lewandowski rozpoczął na ławce rezerwowych. Nie przeszkodziło to jednak kapitanowi reprezentacji Polski w podreperowaniu swoich indywidualnych statystyk. “Lewy” wszedł na boisko w 57. minucie w miejsce Memphisa Depaya. FC Barcelona wówczas prowadził 1:0 dzięki golowi Frenkiego de Jonga. Około dziesięć minut po wejściu na boisko Lewandowski strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie La Liga. Trzeba jednak przyznać, że była to jedna z łatwiejszych bramek, które zdobył w ostatnim czasie. Polak dopadł do bezpańskiej piłki pozostałej po wrzutce Raphinhi i z kilku metrów skierował ją do pustej bramki. Kilkanaście minut później nastroje wszystkich śledzących to spotkanie znacznie się pogorszyło. W 82. minucie mecz został przerwany aż na 55 minut, co było spowodowane reanimacją jednego z kibiców zasiadających na trybunach Estadio Nuevo Mirandilla. Biorąc pod uwagę, że mecz został dokończony, to cała akcja musiała zakończyć się szczęśliwie. Cztery minuty po wznowieniu gry “Lewy” do gola dorzucił premierową asystę w barwach Barcelony. Polak w 86. minucie otrzymał prostopadłą piłkę i wydawało się, że będzie zmierzał sam na sam z bramkarzem. Defensor Cádiz jednak go dogonił, jednak Lewandowski wybrnął z całej sytuacji wystawiając futbolówkę Ansu Fatiemu. Wynik spotkania ustalił po indywidualnej akcji Ousmane Dembélé. Francuzowi piłkę jeszcze na własnej połowie zagrał Lewandowski, jednak trudno w tej sytuacji zaliczyć asystę Polakowi – Dembélé przebiegł z piłką sporo metrów, zszedł z prawego skrzydła do środka i po ograniu kilku piłkarzy skierował futbolówkę do bramki rywala. Po pięciu kolejkach Barcelona ma na koncie 13 punktów i jest liderem hiszpańskiej ekstraklasy.

W spotkaniu z New York City FC Karol Świderski pokazał się z nieco innej strony niż zwykle. W piątej minucie spotkania napastnik Charlotte FC wybiegł do piłki wybitej z autu i precyzyjnie dośrodkował wprost na głowę Daniela Riosa. Było to trafienie na wagę jedenastej wygranej w tym sezonie MLS. Drużyna, w której występują również Kamil Jóźwiak i Jan Sobociński, traci obecnie cztery punkty do lokaty zapewniającej udział w nadchodzących play-offach.

W kapitalnej dyspozycji przed ogłoszeniem listy powołanych do reprezentacji Polski znajduje się Dawid Kownacki. Napastnik Fortuny Düsseldorf już po pierwszych 30 minutach spotkania ligowego z Hansą Rostock miał na swoim koncie gola i asystę. W 10. minucie 25-latek popisał się precyzyjnym lobem nad bezradnym Markusem Kolke, strzelając w ósmym występie piątego gola w tym sezonie w lidze. W 27. minucie kawał dobrej roboty wykonał zaś Marcel Sobottka. Kapitan Fortuny odzyskał piłkę w polu karnym, a następnie wyszedł umiejętnie na wolną pozycję. Wykorzystał to Kownacki, który zagrał prostopadłą piłkę do Sobottki, zaliczając tym samym już trzecią asystę w tym sezonie niemieckiej 2. Bundesligi. Kwadrans po przerwie goście odrobili część strat za sprawą wysiłków Lukasa Fröde. Ostatecznie czwarte zwycięstwo Fortunie w tym sezonie zagwarantował w 77. minucie Emmanuel Iyoha. Pięć minut wcześniej Niemiec zastąpił Kownackiego. Cały mecz na lewej stronie defensywy rozegrał natomiast wypożyczony z angielskiego Brighton Michał Karbownik.

Karol Struski miał naprawdę trudny początek w cypryjskim Áris Lemessoú. Były pomocnik Jagiellonii Białystok w trakcie sparingu z ukraińskim Dnipro-1 złamał obojczyk, przez co ominął go początek sezonu i występy w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Struski ostatecznie zadebiutował w wygranym 1:0 meczu 3. kolejki cypryjskiej ekstraklasy z APOEL-em Nikozja zmieniając w przerwie Szweda Leo Bengtssona. Poza kadrą Árisa znalazł się inny Polak Mariusz Stępiński, który po zakończeniu przygody z Hellasem Verona zdecydował się na kontynuowanie swojej kariery na Cyprze.

Kabongo Kasongo z Demokratycznej Republiki Konga swoim dubletem zapewnił Sakaryasporowi zwycięstwo w meczu drugiej ligi tureckiej z Denizlisporem. Przy pierwszym z dwóch trafień Kasongo asystował Michał Nalepa. Dla byłego pomocnika m.in. Arki Gdynia i Jagiellonii Białystok było to pierwsze tego typu zagranie w tym sezonie. Po pięciu kolejkach drużyna Polaka zajmuje czwarte miejsce w tabeli, które na koniec sezonu dawałoby możliwość gry w barażu o awans do wyższej ligi.

Coraz ciekawiej wygląda przygoda Roberta Ziętarskiego z niemieckim szczeblem centralnym. Były pomocnik m.in. Chojniczanki Chojnice zapewnił Oldenburgowi zwycięstwo w spotkaniu 8. kolejki niemieckiej 3. Ligi z rezerwami Borussii Dortmund. W 89. minucie 29-latek wykorzystał dogranie z lewej strony boiska Justina Plautza i strzelił swojego drugiego gola w tym sezonie ligowym. Jego drużyna na ten moment zajmuje 11. pozycję w tabeli. W składzie rezerw BVB zabrakło Marcela Lotki. W związku z falą kontuzji 21-letni bramkarz został przesunięty do pierwszego zespołu i spędził całe przegrane 0:3 spotkanie z RB Leipzig na ławce rezerwowych.

Podsumowanie występów polskich zawodników (10 września)

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z SV Ried.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z RC Sporting Charleroi. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Czerno More Warna.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:0 z AS Akrítas Chlórakas. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z APOEL-em Nikozja.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) wszedł w przerwie wygranego 1:0 ligowego meczu z APOEL-em Nikozja. Był to jego debiut w nowym klubie.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Odense.

Francja

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Saint-Étienne. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Grecja

Grzegorz Sandomierski (APO Levadiakós – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z PAS Giánnina. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – gol i asysta w wygranym 4:0 ligowym meczu z Cádiz CF. Wszedł na boisko w 57. minucie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:5 ligowym meczu z Ajaxem.

Islandia

Patryk Hryniewiecki (KV Reykjavík – druga liga) – zszedł w przerwie wygranego 1:0 ligowego meczu z Þór Akureyri.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:3 z HK Kópavogur.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Gambą Osaka.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Tobołem Kostanaj.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Tobołem Kostanaj.

Niemcy

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Schalke.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Eintrachtem Frankfurt.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Bochum.

Marcel Lotka (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z RB Leipzig. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole (dotychczas występował tylko w trzecioligowych rezerwach).

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z SSV Jahn Regensburg.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – gol i asysta w wygranym 3:1 ligowy meczu z Hansą Rostock. Zszedł z boiska w 72. minucie.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z rezerwami Borussii Dortmund.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:4 z SV 07 Elversberg.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 57. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Waldhof Mannheim.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FC Ingolstadt .

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowy meczu z SC Freiburg.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 87 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – gol w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami Borussii Dortmund. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Unireą Constanta.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z FC Buzău.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Politehnicą Iași.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 87 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z New York City FC.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – wszedł na boisko w 87. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z New York City FC.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 78 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z New York City FC.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:1 z Skövde AIK.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Hataysporem.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Ankarą Keçiörengücü. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – asysta w wygranym 2:1 ligowy meczu z Denizlisporem. Zszedł z boiska w 90. minucie.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sakaryasporem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Kecskeméti TE.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 59 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z AC Milan.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Spezią.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 69 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Interem.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 57. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu ze Spezią.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:3 z Ternaną.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Pisą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cagliari.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Cagliari.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 69 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Modeną.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Ternaną.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Cittadellą.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – wystąpił w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Triestiną.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z EB/Streymur.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z rezerwami KÍ.