Oko na rodaka: Lewandowski bohaterem Barcelony, a Kownacki Fortuny

fcbarcelona.com

To był udany dzień dla napastników powołanych do szerokiej kadry reprezentacji Polski na zbliżające się mistrzostwa świata w Katarze. Dzięki swoim bramkom Robert Lewandowski i Dawid Kownacki zapewnili swoim drużynom komplet punktów.

Wyjazdowe spotkanie z Valencią było bardzo trudne dla Barcelony. Wicelider La Liga nie potrafił sforsować defensywy rywala, a naprawdę niewiele zabrakło, by wrócił do Katalonii z niczym. W trzeciej minucie doliczonego czasu gry jednak swoim geniuszem błysnął Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski wykorzystał dogranie Raphinhi i strzelił swojego trzynastego gola w tym sezonie La Liga. Dzięki tej wygranej Barcelona zrównała się punktami z prowadzącym Realem Madryt, przed którym jeszcze spotkanie w tej serii spotkań.

Szósta bramka w tym sezonie Dawida Kownackiego dała Fortunie Düsseldorf siódme zwycięstwo w tym sezonie niemieckiej 2. Bundesligi. Siedmiokrotny reprezentant Polski w 80. minucie spotkanie z Holstein Kiel przy wyniku 1:1 został sfaulowany w polu karnym gospodarzy przez Hauke Wahla. Sędzia po skorzystaniu z systemu VAR wskazał na jedenasty metr, a odpowiedzialność na swoje barki wziął sam poszkodowany. Zaraz po strzeleniu gola “Kownaś” został zmieniony. Wówczas na boisko wszedł m.in. doświadczony Adam Bodzek, a cały mecz zagrał znajdujący się ostatnio w dobrej formie Michał Karbownik. Najbardziej polski zespół w 2. Bundeslidze zajmuje na ten moment piątą pozycję w tabeli.

Asystę przy golu wyjątkowej urody zanotował Krystian Bielik. Wypożyczony z Derby County do występującego w angielskiej Championship Birmingham City defensywny pomocnik już w 4. minucie dopadł do piłki wybitej z pola karnego. Nie wiadomo do końca czy Polak próbował strzelać czy też świadomie dograł w gąszcz zawodników, ale finalnie efekt był niesamowity. Futbolówka trafiła do Austona Trusty’ego,  który widowiskowym uderzeniem przelobował bezradnego golkipera QPR (na poniższym filmie od 0:33). Jeszcze w pierwszej połowie drugiego gola dołożył Emmanuel Longelo, przez co Birmingham pokonało wyżej notowanego rywala i po rozegraniu siedemnastu spotkań zajmuje jedenastą pozycję w tabeli. Bielik zagrał cały mecz, a w drugiej połowie został ukarany żółtą kartką.

Michał Helik już kilkukrotnie pokazał sympatykom angielskiej Championship, że dobrze czuje się w ofensywie. Tym razem polski środkowy obrońca nie strzelił gola, ale zanotował asystę przy zwycięskiej bramce dla Huddersfield w domowym spotkaniu z Millwall. Po jego zagraniu w 8. minucie Yuta Nakayama pokonał bramkarza Millwall. Niestety, nie był nim Bartosz Białkowski. Doświadczony polski golkiper w ostatnim czasie stracił miejsce w bramce swojego zespołu na rzecz George’a Longa. Dzięki tej wygranej Huddersfield przybliżył się do opuszczenia strefy spadkowej.

Filip Kurto nie po raz pierwszy (i mamy nadzieję, że nie po raz ostatni) udowodnił, że jest jednym z czołowych bramkarzy australijskiej A-League. Występujący w barwach Macarthur FC 31-latek już w 14. minucie spotkania ligowego z Sydney FC obronił rzut karny wykonywany przez wielokrotnego reprezentanta Słowacji Róberta Maka. Niestety, po jego interwencji zaspali jego koledzy z zespołu, przez co dobitka do pustej bramki Patricka Wooda okazała się skuteczna. Ostatecznie zespół Polaka przegrał ten mecz 2:3, jednak sam Kurto może być zadowolony ze swojej postawy, gdyż w kilku sytuacjach ratował swoją drużynę ze sporych opresji. Mimo wszystko jednak wydaje się, że w niektórych momentach Kurto mógł się powstrzymać od odbijania futbolówki tuż przed siebie. Nie bez znaczenia dla losów spotkania był fakt, że od 37. minuty drużyna Polaka grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Jonathan Aspropotamitis za taktyczny faul.

W meczu 11. kolejki włoskiej Serie B Filip Jagiełło pognębił klub, do którego był wypożyczony w poprzednim sezonie. Po golu z dystansu Polaka Genoa wyszła na prowadzenie w meczu z Brescią. Dla 25-letniego pomocnika była to druga bramka strzelona w lidze w tym sezonie. Zespołowi z Genui nie udało się jednak utrzymać prowadzenia do samego końca. W czwartej minucie doliczonego czasu gry wynik spotkania wyrównał Andrea Cistana. Jagiełło zszedł z boiska w 80. minucie. Dwie minuty wcześniej w szeregach Brescii pojawił się inny polski pomocnik – Jakub Łabojko.

Do spotkania w ramach Pucharu Francji z czwartoligowym Stade Bordelais Rafał Strączek musiał poczekać na debiut w Girondins Bordeaux. W rozgrywkach Ligue 2 trener stawia na Gaëtan Poussin, którego Polakowi dotychczas nie udało się wygryźć. Występujący ostatnio w Stali Mielec bramkarz zagrał cały mecz, a jego zespół pomimo chwilowych trudności zdołał wygrać 3:0 i awansować do kolejnej rundy krajowego pucharu.

Stałą dyspozycję utrzymuje Michał Nalepa. Pomocnik drugoligowego tureckiego Sakaryasporu zanotował czwartą w tym sezonie asystę. Przy poprzednich trzech dograniach drużyna Polaka wygrywała. Tym razem jednak sprawy potoczyły się inaczej. Nalepa w 47. minucie asystował przy zaledwie kontaktowym, a finalnie honorowym trafieniem w przegranym 1:2 spotkaniu z Altay SK. Obie bramki na wagę kompletu punktów dla gości strzelił doskonale znany z polskich boisk Marco Paixão. Wartym zaznaczenia jest fakt, że Nalepa zagrał w tym spotkaniu jako kapitan swojego zespołu.

Podsumowanie występów polskich zawodników (28-29 października)

Albania

Ariel Borysiuk (KF Laçi – Ekstraklasa) – rozpoczął w wyjściowym składzie wygrany 1:0 ligowy mecz z Teutą Durrës.

Anglia

Jan Bednarek (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Newcastle.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 69 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Newcastle.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Liverpoolem.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Chelsea.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Newcastle. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Huddersfield.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z QPR.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Millwall.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z QPR.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Accrington Stanley.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Morecambe.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – obronił rzut karny w przegranym 2:3 ligowym meczu z Sydney FC. Zagrał cały mecz.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z TSV Hartberg.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z KV Kortrijk.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Shenzhen.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z AS Néa Salamís. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z 1. SK Prostějov.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Randers FC.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Toulouse.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Olymique Marsylia.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Toulouse.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 3:4 z PSG.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Toulouse.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu Pucharu Francji z Stade Bordelais. Był to jego debiut w nowym klubie.

Gibraltar

Oskar Skuza (Europa Point FC – Ekstraklasa) – zagrał w przegranym 0:7 ligowym meczu z FCB Magpies.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Valencią. Zagrał cały mecz.

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – wszedł na boisko w 82. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Burgos.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – wszedł na boisko w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Racingiem Santander.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Utrechtem.

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z SC Telstar.

Irlandia

Oliwier Oleksiewicz (University College Dublin AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Finn Harps. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 rewanżowy mecz I rundy baraży o awans do ekstraklasy z Waterford FC. Drużyna Polaka odpadła z dalszej rywalizacji.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – 57 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Coleraine FC.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Nagoya Grampus Eight.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 81 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z VfL Bochum.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Holstein Kiel.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Darmstadt.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Holstein Kiel.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Holstein Kiel. Zszedł w 83. minucie.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 69 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Saarbrücken.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z SpVgg Bayreuth.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FSV Zwickau. Bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z SC Verl.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Dynamem Drezno.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 68 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Saarbrücken.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Unireą Dej.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – wszedł na boisko w 87. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z AFK Csíkszereda Miercurea Ciuc.

Stany Zjednoczone

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 mecz fazy play off z San Antonio FC.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z St Mirren.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz Rangers FC. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z IK Brage.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 78 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kasımpaşą.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Çaykur Rizespor.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Altay SK.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Göztepe.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Pendiksporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 76 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Haverfordwest.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Aberystwyth Town.

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – nie zagrał w przegranym 0:3 ligowym meczu z Barry Town.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fehérvár FC.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Mezőkövesd Zsóry.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Interem.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Sassuolo. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Juventusem.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Lecce.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Lecce.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 56 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Sassuolo.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – zszedł w przerwie wygranego 1:0 ligowego meczu z Como.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – wszedł na boisko w 66. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Cagliari.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Pisą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Brescią. Grał do 80. minuty.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Pisą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Genoą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Como. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Südtirolem.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Cosenzą.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Ascoli.